Květen – čas letniček

Polovina května je jedním z nejdůležitějších agrotechnických termínů pro zahrádkáře i profesionální zahradníky. V tomto období už totiž tolik nehrozí příchod mrazů, ačkoliv i tento termín v některých předchozích letech poněkud selhal. Po 15. květnu vysazujeme do zahrad letničky, které už touto dobou bývají vzrostlé a mnohdy i připravené na kvetení.

Pestrý sortiment letniček objevíte především u specializovaných pěstitelů.

Pestrý sortiment letniček objevíte především u specializovaných pěstitelů.

Letničkovou sadbu si můžete předpěstovat nebo ji koupit v zahradnictví. Pokud si chcete vybrat z opravdu širokého sortimentu, zajeďte za některým ze specializovaných pěstitelů, kteří sadbu dodávají do dalších obchodů. Sadbu také získáte ze zásilkových obchodů.

Mladé rostliny vysazujte do připravených záhonů nebo nádob. Některé rostliny vyžadují na živiny bohatou půdu, jiné jsou zase skromnější. Vždy přihlédněte k požadavkům jednotlivých druhů. Pokud by hrozil příchod mrazů, překryjte nově založený záhon bílou netkanou textilií, která rostliny při menším poklesu teploty ochrání. Po výsadbě rostliny pravidelně zalévejte. Většina druhů si s přísuškem hlavně během léta nedokáže příliš dobře poradit. Druhy trpící suchem mají tendenci rychle dokvétat a tvořit semena, díky nimž se rostliny rozšíří do okolí. Většina náročnějších druhů vyžaduje kromě pravidelné zálivky také hnojení tekutým hnojivem, které se postará o zakládání nových poupat. Měsíc květen je agrotechnickým termínem pro založení letničkových výsadeb, září je naopak termínem rušení těchto výsadeb, kdy dochází k nahrazení přezimujícími dvouletkami.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Květen – čas letniček

Květen – čas letniček