Letní ohňostroj

Rubrika: Trvalky

Právě o prázdninách nabírají na síle a kráse trvalkové záhony. Vysadit je tak, aby byly opravdu potěšením pro oko i duši, chce trochu přemýšlení a plánování. Inspirace od sousedů i z ciziny nikdy neškodí, zvlášť když jde o povedenou kombinaci. Podívejte se na ni s námi.

Výběr trvalek by měl vždy odpovídat konkrétnímu místu na zahradě. Teprve potom přicházejí na řadu barvy a odrůdy vhodných kandidátů.

Česnek kulatohlavý

Tento mrazuvzdorný česnek nemá typické veliké kulovité květenství. Květy jsou drobnější, na poměrně vysokých stoncích. Je doma ve střední a jižní Evropě a také v severní Africe. Roste na výslunných stráních a suchých loukách, v zahradě mu bude vyhovovat slunné místo s dobrou drenáží, půdu preferuje lehčí, s větším podílem písku. Obstojí i ve štěrkových záhonech, kvete od června do srpna, cibule není třeba z půdy na zimu vyndávat.

Máčka

Okrasný bodlák může na zahradě při dobrém umístění vypadat doslova jako šperk, který přitáhne pozornost svým netypickým zjevem. Taková je i máčka. Máčka alpská má větší a sytěji vybarvené fialové listeny kolem květů (strbouly), trs je také hustší. Běžný druh máčky je vzdušnější a členitější, květy jsou drobnější. Květy se suší a používají do suchých vazeb. Máčky potřebují slunce a mírně vlhkou půdu. Naprosté sucho jim nevyhovuje.

Agastache

Nenáročná trvalka, která podle pěstovaného druhu více či méně intenzivně voní, nemá příliš velkou konkurenční schopnost. Je proto dobré ji čas od času přemnožit – zralá semínka vysít a zesílené rostlinky zase dosadit na původní místo. Bez tohoto zásahu by mohla ze záhonu za několik let vymizet.

Záplevák

Spolehlivá trvalka, která kvete až do podzimu a jejíž květy mají výrazný vystouplý střed. Často se vysazuje do modře laděných záhonů, protože s nimi pěkně barevně souzní. Hezky vypadají také pravidelné květy zápleváku v kombinaci s jemnými kvítky perovskie a stříbrně šedou barvou listů, která se často u rostlin z čeledi hluchavkovitých vyskytuje (zde perovskie, čistec, agastache).

Perovskie

Perovskii se také říká ruská šalvěj, je to rostlina suchých stepí. Jednotlivé kvítky jsou jemné a vlastně nenápadné, ale jako celek je perovskie nezapomenutelná. Na slunném místě vytvoří časem doslova vzdušný oblak v jemné modrošedé barvě. Musí ale mít dost místa, okolní rostliny často přeroste. Krásná je v kombinaci třeba s růžemi nebo oranžovými montbréciemi (jako na snímku). Charakterem tvoří opadavý polokeř, který není náročný na stanoviště a prospívá i v chudé kamenité půdě.

Čistec vlnatý

Nepostradatelná trvalka, která se nejlépe uplatní na sušších záhonech na výsluní, dobře odolává suchu. Krásné stříbrošedé listy také dobře kryjí půdu, proto jsou některé odrůdy vyšlechtěny přímo jako půdopokryvné (‘Silver Carpet’), ty ale zase méně kvetou. Květy čistce nejsou nijak nápadné, přesto ale lákají hmyz ze širokého okolí. Květní lodyhy nejsou příliš pevné, trsy se rozklesávají. Čistec nesnáší přemokření.

Jetel červenavý

Tato pěkná trvalka se poměrně málo využívá. Jde ale o odolný a pohledný druh, který nemá velké nároky na stanoviště. Roste volně i v české přírodě, je ale zařazen mezi ohrožené druhy. Pokud ho nabízejí v zahradnictví, pochází vždy z vlastního množení. Trvalku zdobí velké, purpurově červené květy rozkvétající od června do srpna. Rostlina tvoří kompaktní trsy a nerozrůstá se do stran.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Letní ohňostroj