Zlaté jaro

Na jaro se těší všichni, ale majitelé zahrádek snad nejvíc. Příchod jara mohou totiž sledovat doslova v přímém přenosu.

Kamzičník s pomněnkou vytvoří energií nabité duo.

Jaro vyloženě hýří barvami. Většina druhů, které v této době rozkvétají, má ostré, výrazné barvy. Souvisí to i s potřebou přilákat na jaře hmyz a zajistit tak přežití druhu. Nejoblíbenější barvou jarních dnů je u zahrádkářů bezesporu žlutá – po šedivé zimě s nedostatkem slunce se jejích zlatých odstínů nemohou nasytit. Které konkrétní druhy vnesou i vám slunce do zahrady?

Vhodné kombinace

Každá výrazná barva potřebuje správný rámec, aby na zahradě vynikla. Kupodivu neplatí, že čím více barvy, tím silnější vizuální efekt. Neutrální zelené pozadí nikdy nic nezkazí. Nejvýraznější zelenou mají stálezelené dřeviny, jejichž listy bývají lesklé, jako například bobkovišně, zimostráz nebo cesmína. Pro nižší rostliny se dobře hodí i nižší stálezelené druhy, jako je třeba tradiční barvínek, břečťan nebo pachysandra, z těch méně pěstovaných můžete sáhnout třeba po skimii, pierisu či třeba celoročně pěkně zelené mateřídoušce.

Color blocking

Tento způsob zacházení s barvami se uplatňuje v oděvní tvorbě, za svůj ho ale klidně můžete vzít i na zahradě. Jde o vytváření větších barevných ploch, které jsou od sebe výrazně oddělené. Kromě zelené barvy je výborným sousedem pro žlutě kvetoucí rostliny bílá, kterou přestavuje zejména drobnokvětý, sněhově zářivý štěničník (Iberis). Další jarní barvou je sytá růžová nebo fialová. Tu získáte, pokud si vysadíte trávničku, nizoučkou plamenku (Phlox subulata) nebo kobercovou tařičku.

Co na záhony

Které rostliny se žlutými květy si tedy vysadit? Všechny uvedené druhy jsou mezi pěstiteli oblíbené a určitě je znáte. Shrňme si jejich nároky.

  • Typická žlutá klubíčka květů upolínu evropského (Trollius europaeus) se objevují zhruba v květnu. Jde o medonosnou rostlinu, která se na jaře dobře množí dělením trsů. Upolín má rád vlhko na okrajích vodních zdrojů a nesnáší vápník v půdě. Vybrané stanoviště ale musí být na slunci, na stinných místech nepokvete. Je dost vysoký, kvetoucí trsy dorůstají asi do půlmetrové výšky.
  • Blatouch bahenní (Caltha palustris) je doma na březích potůčků či tůněk. V teplých letech rozkvétá často už na konci března. Zářivě žluté květy jsou lesklé, zahradní formy blatouchů mohou být i plnokvěté. Na zahradách se často vysazují společně s vlhkomilnými japonskými prvosenkami s růžovými květy (Primula japonica), se kterými vytvářejí ostrý kontrast plný energie.
  • Jako malá sluníčka vypadají pravidelné květy kamzičníku kavkazského (Doronicum orientale). Jedná se o jeden z mála druhů z čeledi hvězdicovitých, který rozkvétá už v dubnu. Dalším plus této trvalky jsou svěže zelené listy; kompaktní trsy se navíc nerozrůstají a nešíří po zahradě, zůstávají léta na jednom místě. Kamzičníky potřebují místo na slunci s úrodnou a kyprou zahradní půdou.
  • Máte-li na zahradě alespoň nízkou kamennou zídku, určitě si na ni vysaďte odolnou tařici skalní (Aurinia saxatilis,také Alyssum saxatile). Už sám latinský název odkazuje ke zlatu, které se latinsky řekne aurum. Šedozelené plstnaté listy tařice vytvářejí nízké růžice. Její květy pěkně voní po medu a jsou magnetem pro hmyz. Slunné místo s minimem půdy je pro ni to pravé – v přírodě ji najdete na vápencových skalách, například v Českém krasu.
  • Na podobných místech roste volně i hlaváček jarní (Adonis vernalis), ve srovnání s tařicí je ale podstatně méně častý. Je chráněný, ale na skalničkářských burzách je k dostání z umělého množení. S žádnou jinou rostlinou kvetoucí na jaře si jej nespletete – kombinace těžkých květů s lesklými okvětními lístky a jemně stříhaných listů připomínajících kopr je nezaměnitelná. Na zahradě se mu bude nejlépe dařit na výslunné a chráněné skalce.
  • Na jarní zahradě nesmějí chybět ani prvosenky (Primula sp.). Rychlené petrklíče v obchodech doslova hýří barvami, ale jejich základní barva je světle žlutá. Prvosenka bezlodyžná se po zahradách velice snadno šíří samovýsevem a rozkvétá již v předjaří. Klasický petrklíč (prvosenka jarní) není tak invazivní a rozkvétá zhruba o měsíc později. Nejlépe je mu ve společnosti dalších hajních rostlin, jako jsou kokoříky, sasanky nebo podléšky, které rostou pod pozdně rašícími listnatými stromy či keři. Další druh žlutě kvetoucí jarní prvosenky je skalková prvosenka lysá (Primula auricula).

Dřeviny ve zlaté

Kromě všem dobře známé zlatice (Forsythia) si na zahradu můžete vysadit i jiné dřeviny s květy v zářivé barvě slunce. Časně zjara rozkvétá třeba dřín (Cornus), který má i pěkný tvar větví. Naopak v pozdním jaru vás svými dlouhými bohatými květy překvapí štědřenec zlatý déšť (Laburnum). Ke stejné čeledi bobovitých patří i zajímavé žlutě kvetoucí polokeře, jako je třeba čilimník (Cytisus praecox) a janovec metlatý (Cytisus scoparius).

FOTO: SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ

Zlaté jaro

Zlaté jaro