Kosatce na anglický způsob…

Rubrika: Trvalky

Proč jsou anglické zahrady tolik oblíbené? Může za to velkorysost, se kterou jsou komponovány trvalkové záhony a také jejich druhová pestrost. Na českých záhonech najdete zpravidla méně rostlinných druhů. Co pro nás ale může být inspirující, je dynamika výsadby, tj. využívání různě vysokých rostlin, rozmanitých struktur listů nebo sesazování dřevin a trvalek.

Na českých záhonech najdete zpravidla méně rostlinných druhů.

Na českých záhonech
najdete zpravidla méně
rostlinných druhů.

  • 1 Stračky Anglickou zahradu, na níž by nerostly stračky, asi nenajdete. Britové si je velice oblíbili a v zahradních kompozicích hrají často prim. A není se čemu divit, na rozdíl od jiných vysokých rostlin, jako jsou mečíky, liliochvostce nebo třeba divizny, jde o trvalky, které na záhonu vydrží v dobré kondici řadu sezon. Jejich výsadbou tedy získáte za málo peněz hodně muziky.
  • 2 kosatce Na tomto záhonu najdete vedle sebe dva druhy kosatců, které se v českých zahradách pěstují spíše odděleně – kosatce sibiřské u vodních ploch a kosatce zahradní v bohatých časně letních záhonech. Na přiměřeně vlhkých půdách mohou ale růst oba druhy společně. Půda však musí být dobře propustná, na trvale mokrém místě zahradní kosatce prospívat nebudou.
  • 3 pilát Mix okrasných rostlin a léčivek je pro anglické zahrady typický. Tady v popředí nerostou pomněnky, jak byste na první pohled možná hádali, ale pilát lékařský – robustní trvalka s modrými květy. Na rozdíl od dvouletkových pomněnek, které z porostu rychle ustupují, vydrží pilát na záhonu mnohem déle.
  • 4 Šedá jako doplněk Třebaže se uvádí, že častou a vhodnou doplňkovou barvou k modré je žlutá, zde ji nenajdete. Tvůrcům záhonu patrně přišel kontrast mezi žlutou a modrou příliš výrazný. Kromě neutrální bílé na fotografii ale vidíte spoustu stříbřité a šedavé barvy. Listy v popředí rostoucího ostropestřce nejsou sice vysloveně šedé, ale jako mramorované mají k této barvě blíž než k zelené. Dále v záhonu objevíte třeba svatolinu či pelyněk.
  • 5 Dřeviny Pozadí celé zahrady vytváří nejen cihlová zeď, ale i popínavé dřeviny, které zjemní přechod mezi záhonem a stěnou. Jde o bíle kvetoucí popínavou růži s jednoduchými květy a celou kolekci plaménků, které rozkvétají v bohaté škále různě modrých a fialových odstínů.
  • 6 Dotek červené Dovednost, se kterou Angličané vysazují původně přírodní druhy vedle zahradních rostlin, je obdivuhodná. Tmavě nachové květenství uprostřed snímku totiž patří pcháči potočnímu, který se v Anglii pěstuje i v zahradní formě. Stejný odstín červené se opakuje i na něžných orlíčcích vysazených v jeho blízkosti.
  • 7 Kontrast a ohraničení Sebekrásnější záhon ale nevynikne, pokud kolem něj není dostatek neutrální plochy, na níž by se pohled diváka zastavil a ničím nerušen ocenil nabízenou scenérii. V tomto případě figuruje jako rám stupňovitá cihlová zeď, stejně dobře ale může fungovat třeba šedá stěna garáže nebo pěkně sestříhaný živý plot. Dalším osvědčeným prvkem kompozice je svěže zelený trávník, který zdůrazní všechny modré odstíny. Hezky bude vypadat i udržovaná cesta.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Kosatce na anglický způsob…