Mořský svět na moravské zahradě

Představovaná zahrada se nachází na Moravě a navržena byla tak, aby poskytovala obyvatelům především radost a nabídla jim prostor pro relaxaci i aktivní odpočinek. Na rozlehlém, stupňovitě členěném pozemku tak hrají hlavní roli trávník, kámen, zakrslé jehličnany a keramika.

Ve svahu pod zahradním sezením je vstup do vinného sklípku.

Pohodlně u krbu

Ústředním místem pro příjemné trávení volného času a setkávání s přáteli je zastřešené venkovní posezení s krbem, grilem a udírnou na vyvýšeném místě zahrady. Postaveno bylo ve dvou úrovních – v nižší je velký stůl s lavicí a židlemi a o několik schodů výš se nachází prostor s krbem, grilem a udírnou. Proti větru chrání odpočívající prosklená boční stěna, která ale nebrání pohledům do zahrady. Zajímavě řešen je i přístup k posezení z nižší části zahrady. Jedná se o polokruhové schodiště, na jehož podestě je možné si odpočinout na stejně tvarovaných lavicích stíněných pergolou s růžemi. Ještě o trochu níže v zahradě je další stavba, která si zaslouží pozornost. Vidět je ale jen jedna její stěna a vstupní dveře. Jde totiž o vinný sklípek zapuštěný do svahu. Svažitého terénu využili stavbaři i pro částečně pod zemí ukrytou garáž.

Ryby na zahradě

Zdi zdobí ryby a mořské vlnky.

Originálním prvkem zahrady jsou keramické reliéfy na stěnách zahradních staveb. Jejich námětem je mořský svět – na bílé omítce plují ryby, u krbu se ohání chapadly chobotnice, svíjejí se úhoři a vyplouvají lodě. V záhonech najdete plastiky bájných griffinů – mořských draků a hlídačů. Vstup do vinotéky hlídá svatý Urban, patron vinařů, lemovaný vinnými hrozny, o kousek dál vykukuje ze stěny rybí hlava. Rybí motivy vnášejí do moravské zahrady příjemnou přímořskou atmosféru. Autorem lepených reliéfů z keramických šamotových kachlů i volných plastik je keramik Prokop Veselý. Na otázku, jak se keramické reliéfy vystavené vlivům počasí ošetřují, má výtvarník ověřenou radu: „Šamotovou keramiku, ale i kámen, občas natřete vyčištěnou naftou. Pak na nich neporoste mech, dají se otírat a oživí se tak i jejich barvy.“ Vyvýšené záhony U plotu zahrady jsou nepravidelně tvarované zvýšené záhony ohraničené suchými kamennými zídkami. Jsou osázeny stromky, hlavně jehličnany. Rostou tu například zakrslé druhy borovice, smrku, modřínu, ale i břízka, japonská vrba, šeřík či dub. Další vyvýšený záhon, tentokrát lemovaný dřevem, se nachází na trávníku za domem. Daří se tu zakrslým jehličnanům, nízkým keříkům a půdopokryvným rostlinám. Podobný záhon je založen i před vinným sklípkem a na jeho střeše. V rozlehlé zahradě nejsou kromě dlažby před garáží žádné zahradní cestičky, jen občas nášlapné kameny. Mezi zelení na záhonech se vyjímají i zajímavě tvarované nízké lampy – bílé skleněné koule v náručí kovových větviček.

Aktivní odpočinek

Kromě posezení nabízí zahrada ještě další možnosti, jak příjemně strávit čas. Za přístřeškem s krbem je místo pro zahradní lehátka, o kousek dál stojí ohniště s několika dřevěnými lavicemi a hned vedle je mladý ovocný sad. Na ty, kteří rádi sportují, čeká sportovní hřiště pro hry s míčem a raketou.

Promyšlený návrh

Na kamenné zídky u plotu navazuje malé jezírko s vodní zelení, které je rovněž obložené kameny .

Rozlehlá zahrada byla chytře navržena tak, aby nevyžadovala žádnou složitou údržbu. Ke zvýšeným záhonům není třeba se tolik ohýbat, půdu na záhonech mezi rostlinami pokrývá mulč z kůry a kameny, které brání růstu plevelům a vzhledem k drsnějšímu horskému klimatu byly vybrány odolnější rostliny, které nepotřebují náročnou péči.

Praktické informace

Podobu této zahrady má „na svědomí“ Zahradnictví Marcián z Kostelce na Hané, autorem keramických plastik a reliéfů v celé zahradě je keramik Prokop Veselý z Kunštátu na Moravě.

www.veselakeramika.wz.cz

FOTO: MARIE VOTAVOVÁ

Mořský svět na moravské zahradě

Mořský svět na moravské zahradě

Zajímavé