Muškátové dekorace, jak je neznáte

Rubrika: Tipy, Zajímavosti

Zapomeňte na truhlíkovou klasiku, pelargonie se dají využít k mnohem zajímavější výzdobě – venkovní oslavy i zahradní slavnosti k hravému tvoření doslova vybízí. Odborníci z iniciativy Pelargonium for Europe proto nelenili a připravili pro vás hned deset kreativních nápadů na podomácku vyrobené dekorace, které příjemně oživí každou událost. 

Muškátové dekorace

Foto: Pelargonium for Europe

Květinové kornouty na zmrzlinu

Na zahradní party byste jen stěží našli vtipnější dekoraci – a jistě vás potěší, že ji nachystáte rychle a za pár peněz. Kopeček zmrzliny zde nahradí pestré a husté květy vzpřímených muškátů – aby však v této netradiční „váze“ přežily, musíte jim připravit vhodné podmínky. Kromě kornoutů na zmrzlinu si tedy nachystejte aranžovací hmotu, sklenice na pití ve tvaru válce, nůž a průhledný celofán. Nejprve kornouty umístěte do sklenic špičkou dolů. Hmotu nařízněte nožem, namočte ji do vody a vložte do malých kornoutků z celofánu. Ty umístěte do kornoutů na zmrzlinu tak, aby nahoře vyčnívaly asi o centimetr. Poté zatlačte stonky muškátů do pěny těsně k sobě, abyste vytvořili „zmrzlinu“.

Muškátové dekorace

Foto: Pelargonium for Europe

Nebe, peklo… a muškátový ráj

Čekáte početnou návštěvu a potřebujete všechny příchozí zabavit, než dovaříte oběd či večeři? Přivítejte každého hosta papírovou skládačkou ve stylu hry Nebe, peklo, ráj. Věřte, že tento nápad sklidí úspěch nejen u nejmladších strávníků – návrat do dětství obvykle ocení i starší ročníky. Je potřeba, abyste měli k dispozici sušené a vylisované okvětní lístky muškátů, potom už vám na výrobu atraktivní jmenovky postačí běžná výbava: papír, tužka, nůžky a lepidlo. Jaké vzkazy vepíšete jednotlivým hostům dovnitř, to už záleží čistě na vašem důvtipu.

Foto: Pelargonium for Europe

Pyramida, která se nesesype

Jste ochotni obětovat několik kousků nádobí na zajímavou dekoraci? Konkrétně by mělo jít o formu na koláč, džbán, mělkou misku a hrnek. Pokud vás výčet potřebného materiálu od tvoření neodradil, nachystejte si ještě tavnou lepicí pistoli a lepicí tyčinky, aranžovací hmotu, svíčku, silné floristické drátky… a samozřejmě řezané květy muškátů, ideálně v několika barvách. A jak zní postup? Nejprve pomocí horkého lepidla připevněte džbán k formě na koláč, talíř ke džbánu a hrnek k talíři. Lepidlo nechte řádně zaschnout. Poté naplňte hrnek do dvou třetin namočenou aranžovací hmotou. Do dna svíčky zatlačte tři až čtyři drátky (bude se vám to lépe dělat, když příslušný konec drátku nejdřív nahřejete, čímž se vosk roztaví) a zapíchněte je do hmoty uprostřed hrnku. Do pěny kolem svíčky zatlačte nastříhané stonky muškátů. Na závěr naplňte koláčovou formu i mělkou misku vodou, rozsypte do nich muškátové květy – a radujte se, že jste vdechli starému nádobí nový život.

Muškátové dekorace

Foto: Pelargonium for Europe

Pro slavnostní chvíle

Když doplníte na stůl živé květiny – ať už do váziček nebo k jídelním příborům – rázem pozdvihnete venkovní stolování na jinou úroveň. Platí to dokonce i pro případy, kdy hodujete doslova na trávě, protože zahradní posezení supluje dřevěná deska či paleta a tucet polštářů. Pokud vedle slušné zásoby pelargonií disponujete i trochou aranžerského talentu, můžete u svých hostů zabodovat krásnými květinovými koulemi. Vedle rozmanitých květů muškátu na tuto dekoraci padnou pouze pěnové míčky určené na aranžování květin. A jak na to? Ještě než začnete s muškáty pracovat, položte pěnovou kouli na misku nebo do kbelíku s vodou a nechte ji jednu až dvě minuty klesat dolů, dokud nebude zcela nasáklá. Poté vložte stonky květin do pěny těsně vedle sebe tak, aby se květy dotýkaly.

Muškátové dekorace

Foto: Pelargonium for Europe

Řezaným muškátům sluší sklo

Plánujete zahradní slavnost nebo romantickou večeři na terase? Vyzkoušejte jednoduchou, ale velmi efektní výzdobu, která je pro letní večery jako stvořená! Když necháte ve skleněné míse plavat barevně sladěné svíčky a květy muškátů, vykouzlíte tím hezčí atmosféru během pár minut. Sklo ostatně řezaným pelargoniím sluší i v mnoha jiných podobách – menší vázičky s různobarevnými květy můžete naaranžovat na zahradní plot i na venkovní stůl, a vždy budou působit velmi atraktivně.

Muškátové dekorace

Foto: Pelargonium for Europe

Ručně dělané přání… nebo radši podtácek?

Chcete si tak trochu prodloužit léto? Když si květy a listy muškátů vylisujete, můžete z nich podomácku vytvořit krásná umělecká díla! Aby si po usušení zachovaly původní barvu a strukturu, vždy používejte čerstvé a nepoškozené květy. Pokud nevlastníte lis na květiny, výborně vám poslouží tlustá kniha. Radši ale mezi stránky a jednotlivé květy vložte papírovou utěrku nebo kancelářský papír, aby se vám vnitřek knihy nezbarvil nebo nezkroutil. Při lisování také dbejte na to, aby se květy vzájemně nedotýkaly, jinak se při sušení slepí. Máte usušeno? Nyní záleží jen na vás, zda se pustíte do výroby originálního blahopřání, nebo si svůj výtvor zarámujete. Skleněné rámečky s vylisovanými muškátovými květy vám mohou dělat radost po celý rok – buď na stěně, nebo jako nevšední podtácky pod nápoje.

Muškátové dekorace

Foto: Pelargonium for Europe

Náš tip: Pro domácí přáníčka s nalepenými sušenými květinami vám výborně poslouží akvarelový papír. Díky bavlněným vláknům je silnější a savější než běžný papír, a proto se tak rychle nezvlní. Navíc má krásnou strukturu, která působí luxusním dojmem.

Text: Veronika Košťálková, Pelargonium for Europe, foto: Pelargonium for Europe

Muškátové dekorace, jak je neznáte