Jak se pěstují řasokoule?

Rubrika: Tipy

Vypadají jako plyšové chomáčky a od svého pěstitele potřebují špetku fyzického kontaktu. Není tedy divu, že si vysloužily pověst „domácích mazlíčků“. Péče a pozornost, jakou řasokoule vyžadují, je ale ve srovnání se psem, kočkou (i většinou rostlin) opravdu minimální – a přitom vám mohou dělat radost desítky let. Na vše, co byste o řasokoulích měli vědět, jsme se vyptali Michala Staňka, zakladatele prvního českého e-shopu, který se specializuje výhradně na tyto jedinečné živé dekorace.

Řasokoule

Foto: řasokoule.eu

Kam si vlastně máme řasokouli botanicky zařadit?

Řasokoule je vodní rostlina (Cladophoraaegagropila aegagropila) složená ze stovek až tisíců jednotlivých řasových vláken, která jsou do sebe vzájemně propletená a tím vytvářejí řasovou kouli. Ve většině případů se však nejedná doslova o kouli, ale o všelijaké tvary, které kouli více či méně připomínají.

Jak se dá vysvětlit, že této rostlině vyhovuje kohoutková voda, i když je dost vzdálená od jejího přirozeného prostředí? A jakou teplotu ideálně volit?

Kohoutková voda je pro řasokoule plně dostačující. Malé množství chlóru, které obsahuje, řasokoulím nijak neuškodí, a navíc během chvíle z vody vyprchá. Doporučuji napouštět pouze studenou vodu. Řasokoule to alespoň malinko osvěží – do chvíle, než voda získá pokojovou teplotu. Obecně totiž mají raději studenější vodu, ale v pokojové teplotě si také vedou dobře.

Proč se řasokoule nesmí dávat na přímé slunce?

Zásadní pravidlo pro pěstování řasokoulí zní: zvolit stanoviště, které je v dostatečné vzdálenosti od okna, a zároveň na něj nedopadá přímé sluneční světlo. Silné světlo pomalu, ale jistě spálí konečky řasových vláken. Obvykle po několika měsících začne řasokoule měnit barvu do hnědé až šedé, až nakonec celá rostlina shnije.

Řasokoule

Foto: řasokoule.eu

Můžu je naopak „ubytovat“ v místnosti bez oken – třeba si s nimi vyzdobit koupelnu?

Do úplné tmy nejsou řasokoule též vhodné. I když mají nároky na světlo takřka minimální, úplně bez něj to zkrátka nejde. Naopak nějaký hodně stinný kout na konci místnosti se může pro řasokoule hodit perfektně.

Měla by dóza, do které řasokouli umístím, splňovat nějaké parametry?

Troufnu si říct, že řasokoule mohou žít v jakékoliv skleněné nádobě. Mohou být na sobě i hodně natěsno. Když však nacpete patnáct řasokoulí třeba do zavařovačky, tak rozhodně nedocílíte takového estetického efektu, jako když je dáte do speciální dózy udělané tak, aby v ní řasokoule perfektně vynikly. Z estetického hlediska je za mě nejvhodnější takové množství, aby se uvnitř dózy nijak nezakrývaly a neležely na sobě.

Řasokoule prý mají rády, když jim majitel dělá pravidelnou „masáž“… Jak ji správně provádět a k čemu slouží?

Uvozovky u slova masáž bych obzvlášť zvýraznil. Jejím cílem je z řasokoulí odstranit nečistoty, což skutečně ocení, a udržet jim co nejvíce kulatý tvar. Tuto ‚masáž‘ můžete provádět při každé výměně vody. Napusťte si umyvadlo vodou, vezměte řasokouli do dlaně a jemně ji kutálejte a ždímejte. Uvidíte, jak se z řasokoule uvolňují nežádoucí nečistoty, které by napomáhaly rychlejšímu kažení vody v dóze.

Řasokoule

Foto: řasokoule.eu

Jak dlouho vydrží řasokoule bez péče?

Pokud se těší dobré kondici, tak vydrží, dokud se z její dózy neodpaří voda – to však nedoporučuji vůbec zkoušet. Vodu byste řasokouli naopak měli vyměnit po jednom až dvou týdnech.

Dočetla jsem se, že řasokoule může žít i přes 100 let. Dá se předpokládat, že po celou tu dobu budou přirůstat tempem 0,5 centimetru za rok, nebo se růst někde zastaví?

Růst se nezastaví. S větší velikostí řasokoule se však zpomaluje. Půl centimetru za rok vyrostou jen opravdu malinké řasokoule. Když už mají několik centimetrů, tak rostou ještě pomalejším tempem, až se může zdát, že se růst zcela zastavil.

Jakým způsobem se řasokoule množí?

Na každé větší řasokouli se průběžně vytvářejí malinké chomáčky, které se po čase uvolní, čímž vznikne nová malinká řasokoule. Za rok dokáže jedna řasokoule uvolnit takových chomáčků i více než deset. V akváriích se to občas děje díky tomu, že si řasokoule žije svým životem na dně, nemění se jí úplně všechna voda najednou a lidé ji ‚nemasírují‘ ve dlaních. U řasokoulí, které žijí v dózách, je to vzácnější. Malé chomáčky se snadno omylem vylijí při výměně vody, případně se nikdy samy neuvolní a stanou se součástí původní řasokoule. Přesto nám naši zákazníci občas zašlou fotografie, jak se jim řasokoule rozmnožila. Jedna paní se nám dokonce svěřila, že si sama vypěstovala už přes 50 maličkých řasokoulí.

Řasokoule

Foto: řasokoule.eu

Rozdělit na dvě se asi nedá, že?

Jiným než přirozeným způsobem nedoporučuji řasokoule rozmnožovat. Roztržení řasokoule na dvě části se tak raději vyhněte, po čase by se obě části mohly samovolně rozpadnout na ještě více nevzhledných částí.

Jak se to vůbec přihodilo, že se řasokoule začaly pěstovat a „vystavovat“ doma takto samostatně?

Domnívám se, že prapůvod obliby řasokoulí bychom našli v Japonsku, údajně tam pořádají tzv. Marimo (Řasokoulový) festival. V České republice se řasokoule pěstují několik desítek let, ale do nedávné doby šlo o výsadu akvaristů, kteří dávali řasokoule do nádrží ke svým rybičkám. Až v posledních letech přišel trend pěstování řasokoulí v samostatných designových dózách.

Když dám řasokouli do akvária s rybičkami, může zde plnit i jinou než okrasnou funkci?

Stejně jako ostatní rostliny budou řasokoule v akváriu napomáhat udržovat biologickou rovnováhu, která je pro všechny živočichy nesmírně důležitá.

Řasokoule

Foto: řasokoule.eu

Dá se šišaté řasokouli nějak pomoct k symetričtějšímu tvaru?

Řasokoule mohou mít všechny představitelné tvary. Paradoxně jen malé procento z nich má pěkný tvar koule. Většina je spíše nepravidelného tvaru s malými výrůstky do různých směrů. Nezaznamenal jsem žádný případ, kdy by pěstitel nebo prodejce dopomáhal řasokoulím k lepšímu vzhledu.

Odkud získáváte řasokoule, které prodáváte na e-shopu?

Všechny řasokoule (kromě našich baby řasokoulí) pocházejí z Ukrajiny, kde mají perfektní podmínky pro život a rozmnožování.

Čím se – kromě původu – liší zmiňované baby řasokoule?

Měří pouze několik málo milimetrů. Dokonale na nich vidíte růst, obvykle se už po půl roce znatelně zvětší. Jedná se o jedinou českou produkci řasokoulí.

Co to znamená, když mi řasokoule plave na hladině?

Obvykle za to mohou dvě příčiny. Buď jste čerstvě vyměnili řasokouli vodu, ze které se vysrážely bublinky vzduchu. Ty se poté na řasokouli přichytily a když jich bylo dostatečné množství, vynesly řasokouli na hladinu. Druhá příčina je trochu důmyslnější. Díky biologickým procesům mohou uvnitř řasokoulí vznikat různé plyny, které vynesou řasokouli vzhůru. Tento proces může řasokouli v přírodě zachránit život. Stane se, že ji vodní proudy zanesou do příliš velké hloubky, kde je úplná tma a velmi špatné podmínky k životu. Jedinou možností, jak se dostat na mělčinu, je právě vyplavat na hladinu a nechat se vlnkami odnést. Pokud se někomu plavající řasokoule nelíbí, stačí ji jemně pod vodou vyždímat – plyny se uvolní, a řasokoule klesne ke dnu.

Řasokoule

Foto: řasokoule.eu

Jak poznám, že mojí řasokouli něco chybí?

Jediné, co jí může chybět, je voda. Čeho naopak bývá často přespříliš, je již zmíněné světlo. Pokud je mu vystavena příliš, řasokoule začne pomalu ztrácet zelenou barvu a postupně se mění v šedohnědou kouli. Pokud to podchytíte na začátku, když má jen lehce zažloutlé konečky, lze řasokouli zachránit umístěním na tmavé stanoviště, ‚masáží‘ a také pravidelnou výměnou vody.

Jedna dáma mi vyprávěla, že její kočky neustále chodily upíjet vodu do dózy s řasokoulí, jednoznačně ji preferovaly před svojí miskou. Dá se to nějak vysvětlit, nebo šlo o náhodu?

O náhodu nešlo, často nám píšou lidé, že to jejich kočky dělají a jestli jim to nemůže uškodit. My je ujišťujeme, že ne, řasokoule neobsahují žádné nejedlé ani jedovaté látky. Oblibu řasokoulové vody u koček si vysvětluji tím, že z ní mohou cítit ‚přírodnější‘ vodu, než jen z kohoutkové vody. Takže jako pítko pro kočky mohu dózu s řasokoulemi jedině doporučit.

Co vlastně přivedlo k pěstování řasokoulí vás osobně?

Akvaristika, které se věnuji už od dětství. V jednu chvíli jsem měl několik desítek akvárií, ve kterých jsem rozmnožoval sladkovodní krevetky a rybky k prodeji dalším akvaristům. Jako doplňkový sortiment k vodním živočichům jsem chtěl nabídnout právě řasokoule. V tu dobu toužila po řasokouli i moje přítelkyně, jenže ji nechtěla do žádného akvária k rybičkám, ale do samotné dózy – jako elegantní interiérový doplněk. Dalo by se říct, že to byla osudová inspirace. Řasokoule se mi zalíbily natolik, že jsem se je rozhodl nabídnout i na samostatném e-shopu. Od té doby uplynulo už několik let, z desítek akvárií s vodními živočichy mi zbyla jen tři pro radost… Zato řasokoulí mi projde pod rukama několik tisíc měsíčně!

Text: Veronika Košťálková, foto: rasokoule.eu

Jak se pěstují řasokoule?