Nádherně svěží zahrada po celé léto díky správné závlaze

Rubrika: Market

Neustálá a správná závlaha zahrady je životně důležitá pro všechny plodiny, trávník, květiny, bylinky, ovocné či okrasné keře. Díky chytrému a efektivnímu zalévání můžou rostliny na vaší zahradě růst i v parných dnech „jako z vody“.

Způsoby závlahy

Možností zalévání je spousta. Úplně nejjednodušším způsobem je klasická konev, ale ta vám stačí tak na pár truhlíků. Na větší zahradě se záhony by to byl s konví pořádný tělocvik. Proto je lepší si zalévání zpříjemnit. Na trhu si můžete vybrat z komplexního sortimentu produktů pro zavlažování zahrad – od zahradních čerpadel všeho druhu přes automatické zavlažovací systémy až třeba po kvalitní zahradní hadice.

Tlakové čerpadlo Tallas D-ESUB 1200 je domácí vodní automat, který na vaši zahradu přivede vodu ze studny, z jezírka či jiných zásobníků vody.

Pokud máte vlastní studnu, nebo zaléváte vodou z potoka či jezírka, neobejdete se bez čerpadla nebo automatické vodárny. Díky vysokému průtoku a výtlaku dokážou dopravit vodu nejen do zavlažovací pistole na konci hadice, ale snadno „utáhnou“ i větší zavlažovací systémy s více koncovými postřikovači. Záleží na každém, jaké čerpadlo je pro jeho potřeby ideální. Na závlahu jsou nejpoužívanější čerpadla povrchová a ponorná, existují ale i automatické domácí vodárny a specializovaná čerpadla do sudu nebo do vrtaných studní.

Jak na zahradě využívat dešťovou vodu

Způsobů, jak efektivně zadržovat dešťovou vodu je velké množství, záleží na dispozici zahrady a na invenci a možnostech každého zahrádkáře. Zbudovat si můžete třeba malou přírodní nádrž. „Nejběžnějším a nejjednodušším řešením je svádění vody ze střechy domu do přistaveného sudu či jiné velkoobjemové nádoby. Odsud už se dá například nabírat konví. Lepší řešení ale představuje speciální elektrické sudové čerpadlo, pomocí kterého můžete vodu ze sudu bez námahy distribuovat kam je potřeba,“ radí Tereza Veselá, produktová manažerka společnosti Mountfield.

Praktické čerpadlo do sudu Mountfield 400 R je speciálně uzpůsobené pro čerpání užitkové vody ze sudů a dalších nádob.

Jak vybrat hadici

Efektivní a rychlé zavlažování by samozřejmě nebylo možné bez kvalitní hadice. Na hadici by se nemělo šetřit. Pokud má dobře a dlouho sloužit, musí být vyrobena z kvalitních materiálů, nesmí se lámat ani kroutit. Vhodná je tedy hadice více vrstevnatá se síťovou výztuhou. Na trhu najdete hadice v různých délkách i průměrech. Prodejce by vám měl sdělit i další informace o dané hadici. Například z kolika vrstev se skládá, zda je odolná proti UV záření, tvorbě řas nebo oděru.

Automatický naviják Autoreel Hozelock se speciální uzavřenou konstrukcí je kombinací samoukládacího mechanismu a automatického navíjení hadice. Po jejím vytažení při práci na požadovanou délku se aktivuje aretace pro pohodlné zalévání. Po použití se pak hadice automaticky navine zpět do boxu. Naviják lze po upevnění na zeď otáčet v rozsahu 180o, což přispívá při práci ke snadné manipulaci v jakémkoli úhlu.

Navijáky, pistole, spojky, zavlažovače

Při zalévání vám výrazně pomohou i další praktické a chytré výrobky, jako je například hadicový vozík s navijákem – ten velmi zjednodušuje pohyb hadice po celé zahradě a zajišťuje dlouhou životnost hadice. Existují i hadicové navijáky, které můžete upevnit kupříkladu na zeď domu a můžete s nimi otáčet v rozpětí 180 stupňů.

K hadicím samozřejmě patří velké množství zavlažovacích pistolí a rychlospojek. Na trhu jich je nepřeberné množství a záleží na každém, co od zavlažovací pistole očekává. Pokud potřebujete zavlažovat například trávník delší dobu a nechce se vám stát uprostřed zahrady s hadicí v ruce, ideálním řešením jsou zavlažovače. Jednoduše je připojíte na hadici a necháte pracovat. Díky systému otočných trysek dokonale a rovnoměrně zavlaží celou plochu.

Zavlažovací hodiny Sensor Plus se postarají o vše za vás. Obsahují světelný senzor, který automaticky upravuje svůj zavlažovací harmonogram pro spuštění při východu a západu slunce, s možností výběru jak délky, tak frekvence opakování v týdnu.

V době dovolených, kdy se nebudete moci o svoji zahradu postarat, vám pomohou například zavlažovací hodiny – stačí je jen načasovat a ony se o správnou závlahu postarají samy. Vodní hodiny spustí zalévání ve vámi předem vybrané dny a vybrané časy.

Ať už sáhnete po jakémkoliv pomocníkovi pro závlahu, vaše zahrada to určitě ocení.

Více informací najdete na www.mountfield.cz

Komerční prezentace

Nádherně svěží zahrada po celé léto díky správné závlaze