Sněhové frézy – ideální pomocníci při odklízení sněhu

Rubrika: Market

Tak nám konečně nasněžilo! Už bylo na čase… Děti a lyžaři jásají, ale majitelé domů, chalupáři, obyvatelé horských samot a majitelé horských penzionů to spíš vidí jako Jarek Nohavica ve své známé písničce Ladovská zima: „Zas padá!“

Brodíte se i u Vás závějemi sněhu? Záchrana je na cestě! Se sněhovou frézou ušetříte spoustu času a energie a vyhnete se bolavým zádům. Spočítali jsme, že ve srovnání s hrablem a lopatou odklidí sněhová fréza sníh čtrnáctkrát rychleji.

Dobře připravené vás nezaskočí čerstvý prašan ani hluboké závěje. Sněhová fréza Toro PowerMax 826 OEV / Foto: Mountfield

 

Člověk vs. Sněhová fréza

V rámci testování sněhové frézy Ariens Sno-Tek 20 provedla společnost Mountfield test „Člověk vs. Sněhová fréza“. Soutěžní plochou se stal dvůr bytového domu o výměře 40 m2 se 30 cm čerstvého sněhu, rozdělený na dva stejné díly. Jeden byl vyhrazen figurantovi, muži středního věku v dobrém zdravotním stavu, vyzbrojenému hliníkovou lopatou o hmotnosti 1,17 kg. Druhý už zmíněné sněhové fréze, s níž manipuloval rovněž muž středního věku v dobrém zdravotním stavu. Hádejte, kdo vyhrál!

Není těžké uhodnout, ale možná vás překvapí, jak velký rozdíl to byl: Muž s lopatou odklízel sníh 1 hodinu 29 minut. Muži s frézou to zabralo 6 minut 26 vteřin, tedy čtrnáctkrát méně.

Co nabízí trh?

V dosahu elektrické zásuvky

Jednostupňové elektrické sněhové frézy představují levné a funkční řešení. Pokud bydlíte v nížině a odklízíte čerstvý sníh z terasy nebo ze zpevněných ploch okolo domu, bohatě postačí tam, kam dosáhne šňůra. Jsou lehké, kompaktní a snadno ovladatelné, takže s nimi budou v pohodě zacházet i ženy nebo starší osoby.

Bez omezení vzdálenosti

Benzinové sněhové frézy vás osvobodí od elektrické zásuvky. Pohání je spalovací motor, tudíž s nimi projedete kamkoli, kde je to potřeba. Podle systému odklízení sněhu se dělí na jednostupňové a dvoustupňové.

Odhoz sněhu z přístupové cesty hladce zajistí jednostupňová benzinová sněhová fréza Toro Quick Clear CCR 6053 R / Foto: Mountfield

Jednostupňové sněhové frézy jsou mistry v odklízení čerstvého nebo neudusaného sněhu z menších zpevněných ploch jako asfalt, dlažba a beton. „Jejich princip spočívá v tom, že rotující lopatky z tvrzené gumy nabírají sníh z odklízeného povrchu a přes odhozový komín jej odhazují do vzdálenosti, kterou si sami nastavíte. Tyto stroje vynikají malými rozměry, takže nezaberou příliš místa,“ upřesňuje Martin Suchý, odborník ze společnosti Mountfield.

Dvoustupňové sněhové frézy potom užijete i v těch nejnáročnějších sněhových podmínkách, například v horách. Dvoustupňové frézy sníh odřezávají, nabírají a odhazují, zvládnou tedy i takový, který je mokrý, udusaný či přemrzlý a zledovatělý a klidně i z travnaté polní cesty.

Dvoustupňová sněhová fréza Ariens Compact 22 E
výkon: 6 HP
záběr: 56 cm
počet rychlostí:
délka odhozu 12 m
množství sněhu: až 686 kg/min
výška bunkru 51 cm
litinová převodovka
nadstandardní výbava: startér, světlomet
foto: Mountfield

Proč vybrat kvalitnější model?

„Stejně jako u jiného zboží platí – čím delší záruka, tím lépe. Osobně bych vybíral frézu, na kterou je alespoň sedmiletá záruka. Doporučuji také zjistit, v jaké zemi byl stroj vyroben. Pochází-li z Japonska nebo z USA, máte jistotu, že je kvalitní. Některé modely fréz jsou navíc vybaveny technickými vychytávkami pro pohodlnější práci. Můžete třeba sami zvolit směr, kam odhazovat sníh, v mrazech si zahřejete ruce na vyhřívaných rukojetích nebo si za tmy posvítíte na cestu,“ radí Martin Suchý.

Kvalitní dvoustupňové frézy mají více výhod:

  • Pevný, robustní bunkr. Při silném zatlačení shora oběma rukama se ani nepohne. Zvládne i zledovatělý sníh.
  • Stabilně ukotvený ocelový šnek s bytelnými lopatkami a zuby. Dokáže rozdrtit a odhodit i silné kusy ledu.
  • Snadné ovládání: Všechny modely jsou vybaveny vlastním pojezdem s několikarychlostní převodovkou včetně zpátečky. Díky tomu se dokážou pohybovat v různých terénech.
  • Precizní a hladké řazení rychlostí. Co nejkratší dráhy řazení umožňují změnu rychlosti za jízdy.
  • Řadicí páka na hlavním ovládacím panelu. Nemusíte se k ní shýbat.
    Snadné nastavení komínu. Ovládací klička, případně joystick umožňují rychlé natočení.
  • Velká kolečka pro hladký pohyb na nerovném povrchu.

Více informací na www.mountfield.cz

Komerční prezentace

Uložit

Sněhové frézy – ideální pomocníci při odklízení sněhu