Neopadavá krása v zimě

Při tvorbě zahrady bychom měli vždy pamatovat, že zahrada neskončí a nezmizí před zimou, ale funguje po celý rok. A právě po celý rok by měla těšit svého majitele. Abyste dosáhli celoročně zajímavého efektu, nezapomeňte na velký potenciál stálezelených listnatých dřevin. Zatímco ve skupině stromů je výběr minimální a spíše se omezuje na jehličnany, keře jsou zcela jiný případ.

Brslen Fortuneův se může pochlubit celou řadou pestrých kultivarů.

Brslen Fortuneův se může pochlubit celou řadou pestrých kultivarů.

V zahradě by rozhodně stálezelené dřeviny neměly převažovat, ale skvělého efektu dosáhnete, pokud prostor zajímavě doplní několik kusů. Mnohé keře s vytrvalými listy jsou navíc okrasné také plody, které dlouho drží na větvích. Mezi ně řadíme skalníky (Cotonaester sp.), která jsou stálicí českých zahrad. Proč používat stálezelené dřeviny? I v zimním období totiž doplní kompozici zelenými tóny, které celou zahradu osvěží i době, kdy je vše pokryto námrazou. V sortimentu navíc seženete různé panašované kultivary, jejichž listy se chlubí bílou či nazlátlou kresbou. Pokud vlastníte velkou zahradu, vysaďte stálezelené druhy poblíž terasy nebo v místech, na která máte v zimě výhled třeba z okna.

Kombinace s jinými rostlinami

Skalníky drží na svých větvích dlouho do zimy okrasné plody.

Skalníky drží na svých větvích dlouho do zimy okrasné plody.

Většina stálezelených dřevin se dobře kombinuje například s okrasnými trávami, které jsou stejně tak efektní v zimním období. Dobrým sousedem pro panašované druhy jsou svídy (Cornus sp.) s barevným dřevem nebo vilíny (Hamamelis sp.) kvetoucí v lednu a únoru. Stálezelené keře se dobře vyjímají v záhonech i v nádobách u terasy, na balkonu či u vchodových dveří.

Několik zajímavých druhů

Prunus laurocerasus – bobkovišeň lékařská
Cotonaester dammeri – skalník Dammerův
Buxus sempervirens – zimostráz vždyzelený
Euonymus fortunei – brslen Fortuneův
Hypericum calycinum – třezalka kalíškatá
Pyracantha coccinea – bohyně šarlatová
Hedera helix – břečťan popínavý

FOTO: SHUTTERSTOCK

Neopadavá krása v zimě

Neopadavá krása v zimě