Opravdová romantika…

To, co se nám na romantických zahradách líbí, nejsou květiny, sošky ani umně kované plůtky a lavičky. Přitahuje nás především klid a harmonie, která láká k zastavení a ponoření se do vlastních myšlenek. Jak podobné atmosféry docílit?

Romantická výsadba má své kouzlo.

Romantická výsadba má své kouzlo.

1Lavička

Všimněte si lavičky. Nestojí hned u cesty, vidíte ji až dál v zahradě. Abyste na ni mohli usednout, musíte se projít po měkkém trávníku, minout sněhobílé náprstníky a obejít vonné růže. Zahradu si tak užijete už během deseti dvanácti kroků. I takhle málo k dosažení romantiky stačí.

2Náprstníky

Náprstník je robustní, snadno pěstovatelná dvouletka, která má ráda slunná až polostinná místa a vlhkou půdu bohatou na živiny. Kvete obvykle růžově, tuto barvu zde ale zastupují především růže a pivoňky. O náprstníku se dočtete, že jde o jedovatou rostlinu, a jeho popis bývá doplněn i piktogramem lebky. Nemějte však obavy, pokud ho nebudete jíst, nic se vám nestane.

3Zvonek

V každé romantické zahradě by měly mít zvonky své místo. Musíte je ale vysadit v dostatečném množství, jen tak jejich barva vynikne. Ve srovnání s odolnými, hluboko kořenícími růžemi, pod kterými tu rostou a které jsou poměrně odolné, zvonky koření mělce, a potřebují proto pravidelnou zálivku.

4Kakosty

K univerzálním a spolehlivým trvalkám patři kakosty. Do romantických zahrad se hodí nejen barvou květů, ale také kompaktními trsy, které z kakostu dělají

5Pivoňky křovité

Pivoňky bývají na zahradě ozdobou po dlouhá desetiletí. Pokud se jim na vaší zahradě daří, není důvod je z výběru vhodných rostlin vynechat. Jde ale o rozložité trsy, které potřebují více místa a kvalitní kyprou půdu.

6Kontryhel

Nenajdete zahradu, na kterou by se kontryhel nehodil. Tady vytváří spolu s kakostem výškový přechod od trávníku k vysokým náprstníkům a růžím. Nemá rád sucho a úpal, při dobré zálivce ale poroste i na slunečném místě.

7Růže

Do romantického zákoutí jsou vhodné zejména pnoucí či tzv. staré nebo historické odrůdy růží. Vynikají spoustou menších květů, které na keřích dlouho kvetou a zpravidla i krásně a silně voní. Pozor ale na příliš husté výsadby, keře by v nich mohly trpět černáním listů.

Něco navíc

Aby zahrada vypadala, že je opravdu jen vaše, měli byste do ní včlenit něco osobního. Může to být soška, hromádka oblázků u cesty či sbírka historických květináčů. Pokud se rozhodnete pro drobnou plastiku, vyberte si ji třeba na výstavě umělecké školy, v galerii nebo na keramických trzích. Klasického andělíčka nechte v hobbymarketu.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Opravdová romantika…