Palivové dřevo snadno a rychle

Dřevo jako zdroj tepla dnes patří mezi ekologické suroviny. Jeho velkou výhodou je také příznivá cena v případě, že si ho připravíte sami. Tuto práci vám urychlí i usnadní řetězová pila. Ovšem na trhu jich je přemíra, jakou tedy vybrat?

Potřebujete doplnit zásoby dříví na topení? Zjednodušte si život a pořiďte si řetězovou pilu.

Potřebujete doplnit zásoby dříví na topení? Zjednodušte si život a pořiďte si řetězovou pilu.

K řetězové pile je třeba již při rozhodování přistupovat s respektem. Je bezesporu dobrým pomocníkem, při nezodpovědném zacházení však může být i hodně nebezpečná. Vždy je nezbytné zakoupit kvalitní pilu s bezpečnostními prvky a udržovat ji stále v dokonalém technickém stavu. Při výběru nemůže být samozřejmě vodítkem pouze cena. Pokud je příliš nízká, bylo jí dosaženo na úkor technické kvality, což se odrazí na výkonu a životnosti pily.

Dělení podle výkonu
Základním parametrem při výběru řetězové pily je objem dřeva, které budete zpracovávat. Podle něj je možné pily rozdělit do několika kategorií.

  • Domácí – pila má snadný start i obsluhu, stojí méně a je určená pro občasné zpracování menšího množství dřeva.
  • Univerzální – tato pila poslouží k pravidelnému zpracování dřeva na otop v rodinném domě či chatě.
  • Farmářská – u této pily jde o technicky kvalitní stroj s některými  rofesionálními prvky.
  • Profesionální – tento stroj poskytuje vysoký výkon, spolehlivost a zaručuje vysokou bezpečnost práce.
  • Speciální – pila označovaná jako speciální se využívá při péči o veřejné dřeviny a výškové vyřezávání větví.

Elektrickou, nebo benzinovou?
Na trhu jsou pily elektrické a benzinové a každý z těchto dvou typů má svá pro a proti. Elektrické pily se hodí pro práci v uzavřených prostorách, kde nemůže dlouhodobě běžet spalovací motor, anebo kvůli nižší míře hlučnosti pro řezání dřeva v obydlených zónách. Nevýhodou je nezbytné elektrické připojení a díky přívodnímu kabelu rovněž omezený akční rádius. Je třeba počítat s tím, že elektrické řetězové pily mají nižší výkon, nehodí se proto pro kácení stromů a nelze s nimi také pracovat za deště. Pro práci na zahradě nebo pro výřezy v lese, kde je nutné čas od času stromy pokácet a odvětvit, se více hodí pila benzinová. Z uvedených typů je možné vybrat tu výkonově nejvhodnější, výhodou je také možnost pracovat s ní za každého počasí.

Základní výbava
Dalšími důležitými kritérii pro výběr správného modelu pily jsou typ motoru a délka pracovní lišty. Benzinové řetězové pily využívají obvykle dvoutaktní rychloběžný jednoválcový motor s objemem 35 až 120 cm3. Pro jeho pohon je nutné míchat benzin s olejem pro dvoutaktní motory v poměru stanoveném výrobcem. Olej nesmí v motoru chybět, jinak by mohlo dojít k jeho zadření. Vzhledem k vysokému podílu zplodin a velké hlučnosti existují snahy výrobců o snížení spotřeby paliva a objemu zplodin. Například motor X-TORQ, Clean Power má spalovací prostor proplachovaný čistým vzduchem, což snižuje jeho spotřebu i emise. U další z možných inovací používají výrobci k regulování přívodu paliva do motoru počítačový čip, čímž dochází k optimalizaci výkonu a snížení emisí. Pokud jde o vodicí pilovou lištu, neplatí, že čím větší je její délka, tím snazší je práce s pilou. Pro zpracování i silných kmenů je důležitější postup při řezání. Naopak určujícím parametrem při volbě optimální délky pracovní lišty je její hmotnost, případně hmotnost rotujících součástí, tedy hlavně řetězu. Žádoucí je, aby hmotnost byla co nejnižší, u nás se běžně používají lišty o délce 14“ až 16“, které jsou užívány na kmeny do průměru 65 až 70 centimetrů. V nabídce obchodů jsou ovšem i pily s dlouhými lištami, které se na první pohled zdají být vhodné pro řezání silných kmenů. Mají však tak slabé motory, že je v praxi nelze použít.

Nezbytná péče
Údržba řetězové pily spočívá jednak v pravidelném broušení a promazávání řetězu, důležité je také jeho správné vypnutí – nesmí být příliš napnutý ani prověšený. Nový řetěz kontrolujte i během práce. Lištu je nutné pravidelně obracet, čistit vodicí drážky a promazávat vodicí kolečko na její čelní straně.

Bezpečnostní prvky
Každá pila by měla být podle typu vybavena funkčními bezpečnostními prvky – předně brzdou a zachycovačem řetězu a krytem pro pravou ruku. Před použitím musí být pila bez výjimky v dobrém stavu, kryty nesmějí být porušené, řetěz by měl být nabroušený. Obsluha musí mít chrániče zraku a sluchu, při kácení nebo ořezu stromů je nezbytná přilba se štítem. Boty musejí být pevné, nejlépe opatřené kovovou špičkou. Nezbytné jsou i odpovídající neklouzavé rukavice.

Elektrická pila EPR 40-24 A

Elektrická pila
EPR 40-24 A

Elektrická pila EPR 40-24 ATato robustní řetězová pila je vhodná pro řezání palivového dřeva, údržbu zahrady i tesařské práce. Motor o výkonu 2,4 kW umožňuje práci bez námahy a díky optimálnímu rozložení hmotnosti pila bezpečně a ergonomicky sedí v ruce. Je vybavena doběhovou rychlobrzdou, brzdou řetězu při zpětném vrhu a automatickým mazáním řetězu. Rychlá výměna a napínání řetězu je možné i bez použití nástrojů. Více na www.narex.cz.

Rady na závěr

  • Nikdy s motorovou pilou neřežte nic ve výši ramen.
  • Nedotýkejte se špičkou lišty pevného předmětu, mohlo by dojít ke zpětnému  rázu pily a k úrazu.
  • Při řezání mějte kolem sebe dostatečný volný prostor bez překážek, tj. větví,  kamenů apod.
  • Pilu přemísťujte pouze s vypnutým motorem.
  • Při práci vždy používejte bezpečnostní pomůcky.
  • Po každé práci pilu vyčistěte.

FOTO: ARCHIV FIREM MOUNTFIELD A NAREX

Palivové dřevo snadno a rychle

Palivové dřevo snadno a rychle