Pěstujeme plodovou zeleninu – Okurky, dýně a melouny

Dýně okurky a melouny se od předchozí skupiny plodové zeleniny liší tím, že mají rychlejší vývoj, a lze je tedy vysévat rovnou do volné půdy. Výjimku tvoří okurky hadovky, které se pěstují výhradně ve skleníku, a proto se vysévají do květináčů.

Plody se sklízejí u zeleninových cuket, nakládaček a hadovek spíš menší a mladé, u melounů a velkoplodých dýní se samozřejmě nechají co nejdéle vyzrát.

Co jsou zač

Botanicky patří uvedené druhy k čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae) a pocházejí z tropů a subtropů. V Evropě jsou zástupci této čeledi ve volné přírodě velice vzácní. Jde zpravidla o silně rostoucí liány, z čehož lze odvodit i potřebnou péči – je třeba je zaštipovat, aby vytvořily hodně květů a plodů. Bez tohoto opatření rostou do délky a svou energii vloží jen do několika málo plodů. Jediným druhem, který neroste jako liána, jsou keříčkové cukety a patisony vytvářející mohutné keře. Plody se sklízejí u zeleninových cuket, nakládaček a hadovek spíš menší a mladé, u melounů a velkoplodých dýní se samozřejmě nechají co nejdéle vyzrát.

Vhodný záhon

Okurky (hlavně nakládačky) jsou náročné na obsah organické hmoty v půdě. Mají rády pod kořeny doslova nastláno – ideální je vysoká vrstva slámy nebo polorozložených zbytků z kompostování, drny nebo staré seno. Tuto organickou vrstvu je třeba vydatně zalít vodou nebo hnojivou zálivkou a teprve na ni navrstvit jemnou půdu, do které se vysévají semena nebo vysazují sazenice. Záhon je potom kyprý a velice teplý a okurky začnou rychle růst a brzy pokvetou. Také dýně ocení vysoký podíl organické hmoty v půdě, jsou ale méně náročné na zálivku, protože mají silnější kořeny. Toho využívají zahrádkáři, kteří na dýně roubují hadovky, jejichž kořeny jsou slabší a méně odolné.

Potřebná péče

Klíční rostlinky dýní a okurek snášejí špatně přepichování, protože mají jemné křehké kořínky, které se při manipulaci snadno polámou. Proto se oba druhy vysévají přímo na místo, a jelikož rychle rostou, potřebují volný spon. Okurky hadovky vyžadují oporu, na sítích nebo kovových roštech se v posledních letech pěstují také nakládačky. Polní okurky nemají tak velkou násadu plodů, a proto se nechávají volně ležet na záhonech. Stejně se pěstují i dýně a melouny, třebaže patří k pnoucím liánám. Závěsné síťky využívají jen ve skleníku, kde není tolik místa. Výjimku představují malé okrasné tykvičky, které se pěstují jako pnoucí, především na balkonech.

Choroby a škůdci

Nejhorším škůdcem skleníkových okurek jsou bezesporu svilušky. Tito drobní roztoči žijí na spodní straně listů, které poškozují sáním. Listy postupně ztrácejí barvu a zasychají. Plody jsou na napadeném porostu drobné, je jich málo a rostliny nenasazují nové. Proti sviluškám je možné použít biologickou ochranu, ale dravé roztoče je třeba objednat u specializované firmy již při prvních známkách napadení. Z chemických postřiků lze sáhnout po nějakém akaricidu, třeba Nissorun 10 WP či Omite 570 EW. Venku pěstované nakládačky častěji poškozuje plíseň okurková a padlí, sviluška už méně, jde o typického skleníkového škůdce.

Pohled ekologa

Také okurky a dýně se pěstují jako hlavní plodina. Vysazují se dost pozdě, určitě před nimi stačíte sklidit první salát a ředkvičky. Společně se s nimi nepěstuje nic, prospívá jim ale přisetí nenáročného kopru. Jsou dobrými sousedy také pro fazolky, hrášek, česnek, celer a cibuli, nevyhovuje jim sousedství brambor, rajčat a černého kořenu.

Kukuřice – patří do rodiny

Do plodové zeleniny se řadí i cukrová kukuřice. Její pěstování je snadné. Vysévá se rovnou na záhon, potřebuje ale větší plochu, aby ji bylo možné vysít alespoň ve dvou řadách. Patří mezi trávy, proto ji opyluje vítr a větší množství rostlin tak zvyšuje dobré opylení a plné klasy.

Odrůdy pro domácí pěstování: ‘Aranka F1‘, ‘Adika F1‘, ‘Agnes F1‘, ‘Tauris F1‘

3 x pro a proti pěstování dýní a okurek

+ není třeba je přesazovat

+ při dostatečné zálivce jsou hodně plodné

+ pro rodinnou spotřebu stačí jen několik rostlin

– náročné na přípravu záhonu

– ve skleníku vyžadují ochranu před sviluškami

– na záhonu potřebují ochranu před plísní okurkovou

Nezapomeňte to nejdůležitější

  • skleníkové okurky hadovky se zaštipují od 5. nodu (místa, kde přisedá list) za 1. až 2. listem bočního výhonu
  • nakládačky se pěstují na síti
  • u cuket se sklízejí velice mladé plody
  • cukety i okurky potřebují hodně vody i výživy

Výběr odrůd pro domácí pěstování

  • dýně ‘Delician F1‘, ‘Goliáš‘, ‘Kveta‘, ‘Serpentine‘, ‘Blue Kuri‘ (letošní novinka)
  • patisony ‘Delikates‘, ‘Disco‘, ‘Greendisc F1‘
  • cukety ‘Bětka F1‘, ‘Gambit F1‘, ‘Startgreen F1‘, ‘Tapir‘, ‘Terminator F1‘, ‘Wanda‘
  • okurky nakládačky: ‘Aloe F1‘, ‘Bohemia F1‘, ‘Dalila F1‘, ‘Fatima F1‘, ‘Charlotte F1‘, ‘Zuzana F1‘; partenokarpické: ‘Elisabeth F1‘, ‘Harriet F1‘, ‘Sonada F1‘ polní: ‘Amanda F1‘, ‘Jogger F1‘, ‘Lili F1‘, ‘Perseus‘, ‘Rames F1‘ hadovky: ‘Baby F1‘, ‘Paladinka F1‘, ‘Saladin F1‘, ‘Sherpa F1‘, ‘Tolstoj F1‘, ‘Tribute F1‘
  • melouny cukrové: ‘Ananas‘, ‘Solartur‘ vodní: ‘Granate F1‘, ‘Lajko II F1‘, ‘Primaorange F1‘

FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIRMY SEMO

Pěstujeme plodovou zeleninu – Okurky, dýně a melouny

Pěstujeme plodovou zeleninu – Okurky, dýně a melouny