Pokojovky pro celý byt – 3. část Koupelna

Rubrika: Pokojové

Koupelny dříve plnily ryze účelovou funkci. Dnes se z prostoru vyhrazeného osobní hygieně a praní prádla staly intimním místem pro opravdovou relaxaci. I tady by tedy měly mít své zastoupení pokojové rostliny, protože napomohou odpoutání se od starostí vnějšího světa.

Vycházejte z toho, že koupelna je především prostor pro lidi, nikoli jen pro rostliny.

Obecné zásady

Vycházejte z toho, že koupelna je především prostor pro lidi, nikoli jen pro rostliny. Nenechte se proto strhnout příznivými pěstitelskými podmínkami a výběr zeleně vždy přizpůsobte velikosti prostoru a jeho uspořádání. V koupelně musíte mít na zřeteli především bezpečnost pohybu – hladká podlaha v kombinaci s vodou a volně položené předložky nebo jiné předměty představují vždy riziko. Skryté riziko je i v pokojovkách umístěných na podstavcích – vypadají sice krásně, ale jsou nestabilní a při lehkém dotyku hned padají na zem. V koupelně se také daleko častěji uklízí a manipulace s mopem či kbelíkem by neměla být omezována spoustou volně stojících květináčů. Vhodné jsou proto do koupelen závěsné koše, které řeší jak potíže s úklidem, tak menší prostor. Osvědčilo se také soustředit rostliny na široký okenní parapet, pod kterým stojí vana. Skupina rostlin zde vypadá pěkně, jen je třeba při koupání a úklidu dávat pozor na volně visící šlahouny.

Nároky rostlin

Kykatka

Pro koupelny je typická především vysoká vzdušná vlhkost a vyšší teplota, proto se v nich daří rostlinám z podrostu pralesů a tropických míst. Limitním jevem je však orientace koupelny ke světovým stranám, podle nichž se intenzita světla a jeho denní délka liší. V koupelnách umístěných podle ekologických zásad do severní či východní části stavby bývá méně světla. Spíše než přímé světlo je zde světlo rozptýlené. I sem je ale možné vybrat vhodnou rostlinu. V koupelnách se dobře daří různým kapradinám, které jsou náročné na vyšší vzdušnou vlhkost a bez skleníčku je v bytě téměř nelze trvale pěstovat. Jedná se například o jemný a líbivý netík, který dobře roste v polostínu (přímé slunce kapradiny obecně špatně snášejí). V závěsném květináči krásně vynikne další kapradina – robustní ledviník s dlouhými, obloukovitě převisajícími listy a do monumentální krásy dorostou ve vlhku také velké druhy sleziníku. V koupelnách, které se prostředím podobají deštným pralesům, výborně prospívají i broméliovité rostliny, jako je guzmánie, echmea nebo bromélie. V každé koupelně pak může růst bohatě kvetoucí lopatkovec, osvědčená je i všeobecně známá voděnka (podeňka) a v závěsném květináči vypěstujete výstavní exemplář spolehlivého zelence. Ve velké koupelně se uplatní i dracény, palmy, monstery nebo moderní bambusy.

Výběr redakce

 • Netík (Adiantum raddianum, A. tenerum)
 • Šáchor (Cyperus gracilis)
 • Sleziník (Asplenium antiquum)
 • Alokázie (Alocasia sanderiana)
 • Echmea (Aechmea fasciata)
 • Guzmánie (Guzmania lingulata)
 • Kykatka (Tillandsia cyanea)
 • Parožnatka (Platycerium bifurcatum, P. grande)
 • Lopatkovec (Spathiphyllum floribundum) s převislým růstem
 • Ledviník (Nephrolepis exaltata)
 • Podeňka (Tradescantia pallida, T. fluminescens)
 • Zelenec (Chlorophytum comosum)

FOTO: SHUTTERSTOCK

Pokojovky pro celý byt – 3. část Koupelna

Pokojovky pro celý byt – 3. část Koupelna