Předsezonní řez ovocných dřevin

Únor je vhodný pro předsezonní řez jabloní a hrušní. Pokud očekáváte přesný a léty prověřený návod, jak na to, možná budete zklamaní. V minulosti se tato technika neučila na žádné škole, zkušenosti se předávaly z generace na generaci.

rezstromu_ilustracniUrčitá doporučení pro řez dřevin samozřejmě existují, ovšem pamatujte na to, že každý strom je originál. Spíš než pravidly byste se tedy měli při předsezonní péči držet přirozeného citu a sledovat přírodní procesy. Někteří zahradníci tento postup zcela zavrhují, vidí v něm zbytečné překážky. Je také nutné reagovat na zdravotní stav i fyziologické vlastnosti stromu. Pokud si s péčí o dřeviny opravdu nevíte rady, pozvěte si odborníka, který vám vše vysvětlí přímo na zahradě.


Pravidla pro řez jabloní

 • Řez přizpůsobte pěstebnímu tvaru, liší se podle toho, zda jste zvolili štíhlé vřeteno, zákrsek, polokmen, čtvrtkmen či vysokokmen.

 • Z koruny odstraňte všechny odumřelé, poškozené nebo křížící se větve.

 • Pohlídejte zdravotní stav dřeviny – větve poškozené od mšic poznáte podle nepřirozeného pokroucení, všechny napadené výhony i starší větve odstřihněte.

 • Hlavním úkolem předsezonní péče je udržet vzdušné a pro vzduch a světlo přístupné koruny.

 • U striktně řezaných tvarů, jako je například štíhlé vřeteno, kontrolujte stav pupenů – u slabších větví redukujte jejich množství.

 • Udržujte terminální výhon u zákrsků a štíhlého vřetena. Někdy se v jeho blízkosti tvoří větve, které terminálu dominují, pak je nutné boční výhony odstranit nebo zkrátit na pupen.


Jak pečovat o hrušně?

Podobně jako u jabloní udržujte korunu vzdušnou. Neměla by být zahuštěná zbytečnými výhony nebo odumřelým dřevem.

 • Hrušně mají výraznou apikální dominanci – to znamená, že je jeden výhon, takzvaný terminál, výrazně dominantní nad ostatními. Někdy ho ale kvůli jeho přespříliš bujnému růstu musíte zkrátit, abyste udrželi nižší vzrůst hrušně, jako je tomu například u štíhlého vřetena.

 • Dohlížejte na plodnost větví, ty odplozené poznáte podle toho, že dřevina nenasazuje nové pupeny.

 • Staré větve nahrazujte novými plodnými výhony hlavně u štíhlého vřetena, kde udržujte pravidelnou pyramidální strukturu. Na jejich místo vyvažte poblíž rostoucí nový výhon.

 • U příliš naplozených větví redukujte počet květních pupenů. Dřevina se tak zbytečně nevysiluje a dá vám lepší a kvalitnější úrodu.

 • Hrušně tvoří velké množství kolmých výhonů, které je nutné odstranit. Pokud chcete některé z různých důvodů zachovat, alespoň potlačte jejich růst, aby nekonkurovaly terminálnímu výhonu.


Hrusen po rezu

Hrusen po rezu

Kolmé výhony odstraňte

Hrušně vynikají tvorbou velkého množství kolmých výhonů, které korunu zbytečně zahušťují. Při řezu je tedy odstraňte nebo alespoň potlačte.

detail kolmych vyhonu, ktere tvori zejmena hrusne

detail kolmych vyhonu, ktere tvori zejmena hrusne

Jak na hrušně

Kolmé výhony u hrušní odstraňte tak zvaně na větevní kroužek.

Zakrsky jabloni

Zakrsky jabloni

Tip pro zákrsky

Na českých zahradách se nejčastěji setkáte s jabloňovými zákrsky. Tento pěstební tvar se totiž hodí i na malý pozemek. Při řezu se snažte udržet vzdušnou korunu, zkracujte tedy na výhony, které směřují směrem z koruny ven!

stihle vreteno jablone

stihle vreteno jablone

Udržujte správnou výšku

Štíhlá vřetena jabloní vyžadují každý rok radikální prořez. Navíc je dobré udržovat jejich výšku maximálně do dvou a půl metru, aby se ovoce ze stromů dalo snadno sklízet i bez žebříku.

pri rezu stromu hlidame i pocet a typ pupenu

pri rezu stromu hlidame i pocet a typ pupenu

Přihlížejte k naplození větví

U jabloní a hrušní při řezu přihlížejte k naplození větví. Podporujte hlavně ty výhony, které nesou květní pupeny; poznáte je podle toho, že jsou oproti těm listovým zaoblenější. U jabloní je nutné brát při řezu v úvahu i to, zda plodí na konci větví nebo na zkrácených větévkách, tedy takzvaných brachyblastech.

rez na vetevni krouzek

rez na vetevni krouzek

Neřežte mezi pupeny

Větve nikdy neřežte mezi pupeny, ale na větevní kroužek, který se nachází v místě dělení dvou různých větví. Zde se rána snadno hojí pomocí kalusu.

pri rezu odstranujeme vsechny poskozene a odumrele vetve, na fotu vetev poskozena msicemi

pri rezu odstranujeme vsechny poskozene a odumrele vetve, na fotu vetev poskozena msicemi

Zohledněte zdravotní stav

Zdravotní stav dřevin je jedním z nutných aspektů, který byste při řezu měli sledovat. Napadené výhony odstraňte celé, abyste zamezili přenosu chorob. Místo napadené mšicemi poznáte v zimě podle toho, že je výhon pokroucený.

v prilis nizkych mrazech stromy nerezejte.

v prilis nizkych mrazech stromy nerezejte.

Koukejte na teploměr

Zimní řez dřevin nelze provádět při jakýchkoli teplotách, pokud na teploměru objevíte minus pět stupňů Celsia nebo ještě méně, dřevo rychle křehne a tvrdne, proto řez odložte na teplejší dny.

zapestovani mladych stromku

zapestovani mladych stromku

U nových stromků myslete na zapěstování

Pokud jste v předchozí sezoně vysadili nové stromy, právě nyní přichází vhodná doba na jejich zapěstování. Dohlédněte při něm hlavně na správné rozložení budoucích kosterních větví do prostoru. Snažte se o co nejkvalitnější provedení řezu. Rána by měla být čistá a neroztřepená, aby se rychle zahojila.

rez slivoni odlozte az na dobu, kdy stromy rasi nebo jiz kvetou

rez slivoni odlozte az na dobu, kdy stromy rasi nebo jiz kvetou

Se slivoněmi raději počkejte

Únor není vhodný k řezu všech druhů ovocných stromů. Zvlášť u slivoní nechvátejte a s péčí o ně počkejte až na jaro, kdy stromy nalévají květní pupeny nebo začínají kvést.

boruvky

boruvky

Borůvky nechte až na jaro

Nespěchejte ani s řezem některých choulostivějších ovocných keřů. Nízké teploty by mohly poškodit například oblíbené borůvky chocholičnaté, péči o ně nechte až na jaro, kdy jsou keře silně napučené.

ostruzinik a malinik

ostruzinik a malinik

Suché výhony maliníku

U maliníku můžete již teď odstranit všechny suché výhony. Zkrácení těch loňských nechte na jaro, stejně tak i řez ostružiníku.

Lucie Peukertová, foto autorka

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2017.

Flora_02_17

Předsezonní řez ovocných dřevin