5 rad, jak správně ošetřovat dřevo

Prodlužují životnost dřeva a zároveň zachovávají jeho krásu – to dokážou lazurovací nátěry, které mnozí volí k ošetření plotů, zahradních staveb a dalších prvků z tohoto materiálu v zahradě. Víte, jak s nimi správně pracovat, aby splnily vaše očekávání?

1. Příprava povrchu

Podle odborníku úspěch natírání závisí z poloviny na volbě správného laku a z poloviny na přípravě povrchu. Proto nepodceňujte důkladné očištění dřeva, zbavte ho mechu, nečistot, případně povrch přebrušte – k tomu můžete použít smirkový papír, ocelový kartáč nebo vibrační brusku – a opět zbavte prachu.

2. Výběr lazurovacího laku

Pokud se rozhodnete natřít dřevo lazurovacím lakem, máte na výběr silnovrstvou nebo tenkovrstvou lazuru. Ta první vytváří na povrchu ochranný film, ale proniká do něho jen minimálně. Výhodou je dlouhodobá ochrana dřeva, která se pohybuje pět až šest let. Pokud budete nátěr po této době obnovovat, je nutné ten původní nejprve odstranit. Tenkovrstvá lazura se výborně vsakuje se do dřeva a na jeho povrchu vytváří jen tenkou ochrannou vrstvu. Rychle a snadno se s ní pracuje, má ovšem zhruba poloviční životnost než ta první.

3. K nanášení zvolte štěte

Lazurovací laky byste měli nanášet plochým štětcem, který látku zapraví do struktury dřeva. Jeho velikost zvolte podle rozměru natírané plochy. Pokud někde zůstanou kapky nebo bude lak stékat, lze je odsát starým hadrem nebo papírovou utěrkou.

4. Nezapomeňte na impregnaci

Základem ošetření dřeva je impregnace. Někteří tvrdí, že k napuštění stačí zvolit ředěný vrchní lak, není to pravda. Speciální impregnační nátěry totiž obsahují látky chránící dřevo před dřevokaznými houbami a škůdci.

5. Jeden nátěr nestačí

Pokud chcete, aby bylo dřevo dobře chráněno, nanášejte lazurovací lak alespoň ve dvou vrstvách, mezi nimi dodržujte technologickou pauzu podle doporučení výrobce. Při nátěru postupujte od středu konstrukce směrem k okrajům. Poslední tahy štětce by se měly shodovat se směrem dřevěných vláken a natíraný materiál by měl být ve vodorovné poloze – jen tak bude vrstva nátěru souvislá.

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2017.

5 rad, jak správně ošetřovat dřevo