Pro milovníky ohýnků

Přivedlo vás dřevo složené v rohu zahrady, které jste nestačili spálit v létě na ohýnku, na myšlenku pořídit si krbová kamna a temperovat jimi během chladných večerů na podzim a na jaře? Jde to.

Než si budete vybírat krbová kamna, ověřte si, zda vám konstrukce domu a jeho dispozice dovolí vybudovat komínový systém včetně vhodného kouřovodu. Funkční komín musí být minimálně pět metrů dlouhý s průměrem patnáct centimetrů a vystavěný 65 centimetrů nad hřeben střechy. Využít se dají i ty staré, které v domech či chalupách často najdete. Měly průduchy se čtvercovým průřezem 15 × 15 centimetrů, což odpovídá zhruba průměru 17 centimetrů. Než k nim kamna napojíte, nechte si zkontrolovat stav vnitřních stěn, zvlášť pokud je nějakou dobu nepoužíváte.

Jestliže máte postavený komín, musí být určený pro připojení na tuhá paliva. Splníte-li tyto základní podmínky, můžete začít s výběrem krbů, k dispozici jsou desítky modelů. Podle čeho se rozhodovat?

Kamna, nebo krb?

Většina majitelů volí v prostoru volně stojící krbová kamna, která můžete postavit do rohu, ke stěně nebo do volného prostoru, k dispozici jsou dokonce i závěsné typy. Do interiéru je lze dát i dodatečně – instalace není tak složitá, stačí je připojit do komína a dodržet všechny bezpečnostní podmínky. Tedy postavit je na nehořlavou podlahu či skleněnou podložku, která je musí přesahovat alespoň půl metru zepředu a 30 centimetrů ze strany od ohniště. Vzdálenost od hořlavých materiálů, tedy i od pohovky, by měla být alespoň 80 centimetrů a od zdi alespoň dvacet centimetrů.

Druhou možností je volba krbové vložky, tedy vlastně stavba krbu. Volí ji většinou majitelé ještě nehotových domů či bytů, těžko budete skládat cihly a míchat maltu v hotovém a zařízeném obýváku. Otevřené krby se už skoro vůbec nedělají. Zatímco u krbových kamen či vložek se přemění na teplo 50 až 60 procent energie, u otevřených to bylo méně než třicet procent. Navíc při hoření vznikal nepořádek, hrozilo i větší nebezpečí požáru.

Aby vám nebyla zima

Mnozí sice nejprve koukají na to, jak kamna vypadají, důležitější je však výkon. Jeho správnou volbou se vyvarujete toho, že vám bude v pokoji zima anebo naopak horko, navíc předimenzované topení v malém prostoru může způsobit další škody, například popraskané podlahy či dřevěný nábytek. Výkon se volí podle velikosti vytápěné místnosti, funkčnosti a typu komína, druhu paliva a samozřejmě záleží i na tom, zda máte dům zateplený nebo ne. Jak tedy získat správné číslo? Vynásobte objem místnosti hodnotou tepelné ztráty a vyjde vám údaj v kilowattech. Podle něj vyberte kamna s optimálním výkonem. Jmenovitý tepelný výkon je uveden na typovém štítku a udává maximální využitelné množství tepla při trvalém provozu za časovou jednotku. Prostorová výhřevnost udává, kolik lze vytopit obytného prostoru při daném výkonu.

Uhlí je zakázané

Většina lidí si pořizuje krbová kamna proto, že má dostatek dřeva. Na jeho spalování jsou také tyto výrobky v naprosté většině konstruované a určené. Čím je sušší, tím bude lépe hořet. Spalování odpadu či nevhodného dřeva – tady například lakovaného, lepeného či impregnovaného – vede k poškození kamen. Na noční provoz můžete používat dřevěné brikety. Naopak zcela zakázané je uhlí – velmi často se stávalo, že se v kamnech vytvořil tak vysoký žár, že se propálila a zničila.

Stejně jako jiné zdroje tepla i krbová kamna byste měli nechat po sezoně kominíkem zkontrolovat a vyčistit komín. K běžné péči o kamna také patří čištění krbového skla speciálním přípravkem a vynášení popela, na což lze použít buď klasickou lopatku a košťátko, ale koupit si můžete i speciální vysavač.

Jakým dřevem topit

Pokud jste si nadělali zásoby dřeva letos, máte na výběr kamen ještě rok nebo dva. Aby vyschlo, je třeba měkké sušit rok, tvrdé dva až tři. Dřevo nejprve nařežte a naštípejte, teprve potom složte do přístřešku a nechte sušit. Pokud byste to udělali obráceně, práci si ztížíte. Suché špalky se řežou a štípou těžko. Navíc naštípaná polena se lépe ukládají. Ke spalování je vhodné dřevo s vlhkostí nižší než dvacet procent. Jak to zjistíte? Zhruba za pět set korun koupíte vlhkoměr, kdy se hrot přístroje co nejvíc zapíchne do dřeva a na přehledném displeji se vám ukáže hodnota vlhkosti. Anebo zkuste trik s igelitovým sáčkem – vložte do něj poleno, pevně zavažte a nechte ho tam přes noc nebo déle. Jestliže bude pytlík mokrý, bylo ve dřevě ještě dost vlhkosti a mělo by i nadále schnout.

K topení se sice doporučuje tvrdé dřevo, ale na zapalování jsou lepší třísky z měkkých druhů – rychleji hoří. Za klasické krbové dřevo se považuje bukové. Hoří pěkným plamenem a téměř nejiskří. Kromě toho má mimořádně vysokou výhřevnost. Při spalování se uvolňuje příjemná vůně, díky čemuž se využívá i na uzení potravin a grilování. Jako krbové dřevo je cenné i dřevo z břízy. Při hoření příjemně voní, málo jiskří a díky obsaženým éterickým olejům má plamen modrou barvu. Smrkové dřevo velmi lehce vzplane, ale také rychle shoří. Jeho výhřevná hodnota je vysoká, délka hoření ale malá. Uzavřené smolné bubliny mají za následek jiskření, proto není vhodné pro otevřené krby. Na topení můžete použít i topol nebo vrbu. Tyto rychle rostoucí stromy však mají nízkou výhřevnou hodnotu a krátkou dobu hoření. Jako palivové dřevo se proto příliš nedoporučují, ale spálit se dají. Dřevo olše je výborné na podpal, dobře chytá a lehce se rozhoří. Je vhodné také do kombinace s dalšími druhy krbových dřev.

Topí v celém domě

Kamna s teplovodním výměníkem – to je zařízení zabudované uvnitř kamen, na něž je možné napojit teplovodní trubky a jimi vést teplo do radiátorů v okolních místnostech a tím je vytápět. Pokud chcete, aby se z krbové vložky teplo šířilo do okolních pokojů, můžete si pořídit tu s teplovodním výměníkem či použít rozvod teplého vzduchu.

Na výběr popela si raději než klasickou lopatku s košťátkem pořídíte speciální vysavač. Foto: Mountfield

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

Uložit

Pro milovníky ohýnků