Severoamerická krása na českých záhonech

Zavinutku podvojnou (Monarda didyma) známe také pod lidovým označením červená routa nebo indiánská kopřiva. Ve své domovině byla využívána indiánskými kmeny pro léčebné účely. V České republice se tato květina používá především jako okrasná trvalka, ale její obliba začíná stoupat také díky obsahu léčivých látek i jako náhrada bergamotové silice, kterou známe například z čajů.

Zavinutka podvojná překvapí karmínově červenými květy.

Zavinutka podvojná překvapí karmínově červenými květy.

V okrasném zahradnictví se kromě červenokvěté zavitnutky podvojné často pěstuje také zavinutka trubkovitá (Monarda fistulosa) nebo zavinutka citronová (Monarda citriodora). Tento bohatý rod je dnes již značně prošlechtěn, naleznete zde druhy a kultivary s květy v tónech červené, bílé, růžové a fialové barvy. Potenciál této trvalky využijete v prérijních trvalkových záhonech, bylinkových zahrádkách, lékárenském záhonku nebo třeba v přírodní zahradě, kde se tato rostlina uplatňuje jako druh lákající motýly, včely a čmeláky. Daří se jí na slunném stanovišti se živnou půdou. Vyhovuje jí občasná zálivka, ale snese i krátkodobý přísušek. V půdě zásobené živinami se velice rychle rozrůstá a má tendenci vytlačovat ostatní druhy rostlin. Proto je vhodné ji každý rok zredukovat rýčem. Oddělené rostliny můžete následně zasadit na jiné místo v zahradě.

Chuť i léčivé účinky
Zavinutka chutná po mátě a meduňce, proto se perfektně hodí do bylinných nálevů. Mladé listy sklízejte ještě před rozvinutím květů. Bylinný nálev můžete připravit z čerstvých i sušených listů. Šálek bylinného čaje se zavinutkou pomáhá snižovat napětí a stres, hojí rány a záněty a v kombinaci s dalšími bylinami se užívá při nachlazení. Kvítky vyjmuté z květenství se přidávají do ovocných a zeleninových salátů, kterým dodají mírnou mátovou chuť a vůni.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Severoamerická krása na českých záhonech

Severoamerická krása na českých záhonech