Svět zahradnických zajímavostí

Rubrika: Zajímavosti

Možná si to ani neuvědomujeme, ale i ty nejobyčejnější rostliny či zahradnické předměty denní potřeby mají svůj příběh. Někdy je známý, často bývá i trochu tajemný, občas je zapomenutý.

Vistárii (Wisteria) znáte zejména jako popínavou rostlinu.

Vistárii (Wisteria) znáte zejména jako popínavou rostlinu.

Vistárie trochu jinak

Vistárii (Wisteria) znáte zejména jako popínavou rostlinu. Její pěstování si ale nemůže dovolit každý, protože jde o mohutnou a časem i velmi těžkou dřevinu. Nejednou se stane, že poškodí nebo zcela zničí oporu, po které se pne. Tuto ve všech ohledech zajímavou rostlinu ale můžete pěstovat i jako menší stromek. Dobře to vědí například pěstitelé bonsají, kteří z vistárií vytvářejí nádherné miniatury. Pokud si chcete krásu vistárie dopřát i na malé zahradě, vytvořte kolem ní pro prvních pár let pevnou konstrukci. Jakmile rostlina dostatečně zmohutní, její kmen ji už snadno udrží i bez opory.

Příběh zahradního kolečka

I v době vyspělé techniky se při práci na zahradě spoléháme na zahradní kolečko. Znáte ale jeho historii? Kolečko vzniklo pravděpodobně někdy začátkem našeho letopočtu v Číně, ovšem ne jako zahradnický nástroj či pomůcka pro zedníky. První kolečka byla součástí armádní výzbroje. Tyto dopravní prostředky sloužily na převoz zbraní a byly poměrně masivní, takže jejich obsluha vyžadovala patrně více energie, než bylo zdrávo. Ve snaze převoz trochu ulehčit zkoušeli tehdejší „vývojáři“ opatřit kolečko plachtou, aby fungovalo na podobném principu jako plachetnice. Manipulace s plachtou se ale nakonec neujala, což vedlo k podstatnému zmenšení kolečka a jeho postupnému přesunu z armády do stavebnictví a k zahradničení.

Exotika z Chile

Trochu vzrušující, záhadná a také poněkud překvapivě krásná je rostlina, která pochází z vlhkých a tmavých lesů v Chile.

Trochu vzrušující, záhadná a také poněkud překvapivě krásná je rostlina,
která pochází z vlhkých a tmavých lesů v Chile.

Trochu vzrušující, záhadná a také poněkud překvapivě krásná je rostlina, která pochází z vlhkých a tmavých lesů v Chile. Jmenuje se Crinodendron hookerianum a vyznačuje se zvonkovitými květy jasné červené barvy. Ty rozkvétají přibližně uprostřed jara, ale jejich květní pupeny se zakládají už na podzim předešlého roku. Vzácně dorůstá jako malý strom do výšky 6–8 metrů, většinou ale vytváří vícekmenné působivé keře. Druhové jméno dostala rostlina na počest anglického botanika Williama Jacksona Hookera, který se zasloužil o studium chilské flóry.

Pomoc pro fazole

O fazolu je známo, že je to teplomilná zelenina, která se může vysévat až tehdy, když se dostatečně prohřeje nejen vzduch, ale i půda. V chladnějších oblastech to může být trochu problém, protože dlouhým čekáním na teplo se zkracuje vegetační doba a všechny fazole nestihnou dozrát. Ale i pro tuto situaci existuje pomoc ve formě nepravých oken či spíše jakýchsi rámů s napnutou fólií. Tyto mobilní rámy dokážou půdu v první etapě sezony ohřát a potom ji i částečně chránit před nepříznivými podmínkami.

Rododendrony na sluníčko

Rododendrony ze skupiny tzv. yakushimanum hybridů

Rododendrony ze skupiny tzv. yakushimanum
hybridů

Rododendrony ze skupiny tzv. yakushimanum hybridů se vyznačují několika zajímavými vlastnostmi. Obvykle vytvářejí menší, velice kompaktní keře, které v dospělosti bývají více široké než vysoké. Jejich květy mohou nést znaky barevné proměnlivosti. Zejména u pestrokvětých odrůd můžete mít pocit, jako by jedna rostlina měla více odstínů barev. Je to způsobené tím, že stárnoucí květy postupně blednou. Další zajímavou vlastností těchto rododendronů je jejich vysoká přizpůsobivost intenzivnímu slunečnímu svitu. Pokud rostou v prostředí s dostatečnou vlhkostí půdy i vzduchu, vydrží i na místě, kam celý den svítí slunce.

Zelené koberce ze škornice

Škornice (Epimedium) je blízká příbuzná dřišťálů. Tato dobře rostoucí trvalka u nás zatím nedosáhla uznání, které by si zasloužila. Nejlepší uplatnění nachází v podrostu listnatých stromů jako dokonalá půdopokryvná rostlina. Při správném výsadbovém sponu vytváří zelený koberec a ve vlhkém polostínu či mírném stínu dobře nahradí různé mulčovací materiály. Jemné kořeny této rostliny se rozprostírají těsně pod povrchem půdy a hustá síť kořenů výborně zpevňuje půdu a chrání ji proti erozi. Neproniknutelná vrstva jemných kořenů navíc brání semínkům plevelů v zakořenění. Pod listy škornic najde útočiště i řada drobných živočichů.

FOTO: AUTOR

Svět zahradnických zajímavostí

Svět zahradnických zajímavostí