Vertikální zahrádky

Pokud vás trápí, že nemáte vlastní zahradu, na které byste si pěstovali vlastní zeleninu a bylinky, určitě nezoufejte. Zahradníci tento nedostatek prostoru vyřešili vertikálními zahradami umožňujícími pěstování rostlin v interiéru i na zahradě. Pokud si nechcete ve specializovaných obchodech nakoupit květináčové systémy, můžete si sami vytvořit takovou zahradu pomocí textilií nebo dřevěných palet.

Pokud si chcete vytvořit sami vertikální zahradu, dobře vám poslouží i dřevěná paleta.

Pokud si chcete vytvořit sami vertikální zahradu, dobře vám poslouží i dřevěná paleta.

Pro koho jsou vertikální zahrady určeny
Tento typ zahrádek si může vytvořit úplně každý. Hodí se do domu i na zahradu. Hlavně jsou vhodné pro ty, kteří nemají prostor pro pěstování a jsou odkázáni pouze na svůj balkon nebo byt. Vertikální zahrady umožňují pěstování rostlin na vertikální konstrukci, která má různou podobu. Může se jednat o květináče položená v několika vrstvách nad sebou, systém trubek, palety naplněné substrátem nebo textilní kapsy zavěšené na zdi. Fantazii se meze nekladou, do tvorby konstrukce se můžete pustit i vy sami.

Květináčové systémy
Specializované firmy dodávají různé typy květináčů, které mají lineární nebo rohovou podobu. Kromě samotných květináčů nebo truhlíků se skládají z podmisky a z víka. Abyste se nemuseli starat o zálivku, je možné nainstalovat kapkovou závlahu, která obstará vše za vás.

Vertikální zahrada svépomocí

Vertikální zahrady mívají různou podobu.

Vertikální zahrady mívají různou podobu.

Pokud si chcete zahradu vytvořit sami, můžete vyzkoušet obyčejnou dřevěnou paletu, kterou vyložíte netkanou textilií a naplníte substrátem. Pěstební substrát by neměl být příliš lehký, doporučuje se hutnější materiál. Do stěny pak nastříhejte několik otvorů, do nichž vysaďte rostliny. Aby kořeny dobře zakořenily, nechte paletu několik dní položenou na zemi, až poté ji uložte do plánované polohy.

Co se dá pěstovat
Technologie výroby vertikálních zahrad během let výrazně postoupila. Některé firmy se specializují pouze na jejich realizaci. V domácích podmínkách si na světlém místě vypěstujete kromě pokojových rostlin také bylinky a některé druhy zeleniny. Textilní kapsy jsou ideální především pro pěstování bylinek, které ihned spotřebujete v kuchyni.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Vertikální zahrádky

Uložit

Vertikální zahrádky