Víte, jaké květináče si přejí rostliny?

Zatímco květináče považuje člověk za věc praktickou, obaly na ně slouží spíš jako pěkný bytový doplněk. A lidé si je vybírají podle toho, co se jim líbí. Je však důležité myslet na to, že by měly vyhovovat především rostlinám. Víte, jaké by si vybraly ony?

kvetinac4

Zatímco některé parametry pro výběr květináčů a obalů na ně jsou společné, jiné – například volba materiálu – se různí. Pokud chcete vytvořit svým rostlinám správné prostředí pro růst, dodržujte tato pravidla.

1. Co je větší, nemusí být lepší

Květináč musí nabídnout dostatečný prostor pro kořeny. Většina rostlin potřebuje časem přesazovat do větších a větších nádob, ovšem existují i výjimky. Například orchideje, bramboříky nebo azalky si zpravidla vystačí s jednou velikostí nádoby a existují i druhy, kterým vyhovuje spíš menší květináč, kde kořeny velmi hustě zaplňují celý vnitřek, a přesto krásně a hodně rostou. Někdy dokonce platí, že čím menší nádoba, tím se rostlině lépe daří, což platí například pro kalokvět.

Důležité také je, aby byl květináč opatřen jedním dostatečně velkým nebo více drenážními otvory, které budou odvádět pryč nadbytečnou vodu.

2. Materiálů je spousta, ale…

Při volbě materiálu je nutné rozlišovat, zda vybíráte samotný květináč nebo dekorativní obal na něj. V prvním případě se setkáte buď s výrobky z pálené hlíny, nebo plastu. Ty první jsou pro rostliny lepší, neboť mají dostatečně pórovité stěny, z nichž se dobře odpařuje voda, substrát tedy poměrně rychle vysychá a rostlinám nehrozí přemokření. Naopak pokud máte vlhkomilné druhy, stačí nádobu umístit do vlhkého prostředí a ona vodu nasaje do stěn. Za jednu z nevýhod, která se však týká pouze větších květináčů, lze u pálené hlíny označit vyšší hmotnost. Když si k ní přidáte ještě váhu zeminy a obalu, s rostlinami se poté hůře manipuluje. Minusem je samozřejmě i to, že se snadno rozbíjejí, a pokud je nemáte v obalu, brzy vám na jejich stěnách začnou vadit usazující se soli a vápník, které zde dělají nepěkné mapy.

Jestliže si půjdete koupit rostlinu do květinářství, pravděpodobně bude v plastovém obalu. Oproti tomu pálenému je levnější, lehčí a nerozbitný. Má však stěny bez pórů, proto v nich substrát hůře vysychá a kořeny častěji postihuje hniloba. Proto byste v nich měli květiny zalévat méně často.

kvetinac3

3. U obalu záleží na vás

Pokud jde o dekorativní obaly, nabídka materiálů je mnohem širší a záleží jen na vás a také stylu bytu, co si vyberete:

  • K nejoblíbenějším patří glazovaná keramika – květináče z ní firmy nabízejí v desítkách barevných odstínů, s hladkými nebo plastickými stěnami.

  • Často k nerozeznání jsou od nich plastové obaly, oproti keramice bývají levnější, lehčí a nerozbitné.

  • Ovšem na výběr máte i celou řadu přírodních materiálů – kromě dřeva to mohou být i proutěné košíky, nádoby pletené z vodního hyacintu a podobně.

  • Do světa rostlin zasáhl módní minimalismus, a tak v obchodech najdete i nádoby z různých kovů a samozřejmě i skla.

Při výběru pamatujte na to, že obaly by měly soužit jako doplněk rostliny, tedy ladit s ní. Univerzální rada říká, že čím bohatší a barevnější rostlina, tím jednoduší květináč by měla mít a naopak.

kvetinac2

4. Barva je důležitá

Barva vnějšího květináče samozřejmě závisí na tom, jak máte laděný interiér, a také na vašem vkusu. Ale i zde byste měli pamatovat především na rostliny, hlavně při rozhodování, zda dáte přednost světlým či tmavým odstínům. Těm vodomilným vyhovují světlejší, jestliže naopak přemíra závlahy květině škodí, zvolte tmavou barvu. Proč? Tmavé odstíny všeobecně přitahují více slunečních paprsků, které ohřívají nádobu i substrát uvnitř a z něj se pak lépe a více odpařuje voda. A naopak.

5. Co říkají trendy?

I svět květin má své trendy, které se čas od času mění. Jaké květináče jsou nyní v módě? Odpovídají těm bytovým a vládnou jim ostré hrany a barevná i tvarová střídmost. Tedy převedeno do světa květináčů: ty módní jsou jednobarevné, ideálně v neutrálních barevných odstínech, mezi něž se řadí bílá, šedá a také černá. Bývají vyšší a mají ostré hrany, tedy tvar krychle a kvádru vede nad těmi oblými. Květináče s dekorem cibuláku či horním lemem imitujícím volán si nechte spíš na chalupu.

6. Přínosné pro rostliny, pohodlné pro vás

Stále více lidí objevuje kouzlo samozavlažovacích květináčů v interiéru. Také proto, že jejich design se v posledních letech výrazně změnil a už dávno nevypadají jako balkonové truhlíky – jsou jako klasické obaly na květináče. Navíc dopřávají komfort květinám a zjednodušují život lidem. Každý funkční zavlažovací květináč by měl obsahovat hladinoměr, zalévací šachtu, knot, rezervoár vody a prostor pro cirkulaci vzduchu. U kvalitních patentovaných zavlažovacích květináčů a truhlíků odpadá nutnost pravidelné zálivky. Vodu doplňujete jen občas, a proto odjezd na dovolenou či prodloužený víkend není pro květiny katastrofa. Další výhodou je, že se půda neprolévá přímo, proto nedochází k odplavování živin a střídavému rozbahnění a přesychání. Substrát díky pravidelnému režimu udržuje vyhovující poměr tuhé, kapalné a vzdušné složky a voda, kterou knotem získává, je krásně okysličená.

kvetinac1

7. Orchideje milují sklo

Specifickou skupinou ohledně výběru nádoby jsou orchideje, přesněji epifytní druhy, jako je snad nejrozšířenější Phalaenopsis. Ty byste měli mít v průhledné nebo alespoň průsvitné nádobě, aby ke kořenům mohlo světlo, protože u těchto orchidejí probíhá fotosyntéza nejen v listech, ale i kořenech. Zároveň by měl být květináč maximálně vzdušný, tedy ideálně hodně děrovaný, aby substrát prosychal co nejrovnoměrněji, což je důležité pro zdravý růst těchto květin. Průhledné nádoby dovolují snadno a pravidelně kontrolovat stav kořenů a tomu přizpůsobovat i velikost květináče. Jestliže rostlina prospívá a má spoustu zdravých kořenů jak v květináči, tak jí přerůstají ven, je vhodné ji přesadit do nádoby větší o dva až tři centimetry. Pokud jich má méně nebo nejsou tak zdravé, stačí zvolit novou nádobu jen asi o centimetr větší. Vždy ale volte speciální nádoby určené na pěstování orchidejí.

TIP REDAKCE

Pro velké květiny

Krásné vzrostlé květiny jsou důkazem toho, že jste výborný pěstitel. Ovšem zároveň částečně omezují výběr květináče i obalu na něj. U mnoha typů totiž hrozí, že velká rostlina nebude stabilní, čas od času padne a poláme se. Jaké nádoby tedy volit pro vzrostlé druhy? Myslete na to, že potřebuje nejen hodně hlíny, aby měl její kořenový systém zajištěnu dostatečnou výživu, ale také má vyšší nároky na stabilitu. Tyto požadavky splňují nízké nádoby s velkým průměrem nebo naopak vysoké s menším průměrem. Stejně důležitá je i košatost rostliny. Pokud je hodně košatá, do vyššího úzkého květináče nesmí přijít.

Magdaléna Krajmerová, foto profimedia,cz a Shutterstock

Více informací se nachází v lednovém vydání z roku 2017.

Flora titulka_01_17

Uložit

Uložit

Uložit

Víte, jaké květináče si přejí rostliny?