Voňavé loučení s létem

Plamenky, lidově zvané floxy, zdobí zahrady ve druhé polovině léta. Jde o oblíbené trvalky s nezaměnitelnou vůní, které se objevují jak na tradičních zahradách, tak u novostaveb.

pla4

Vysoké pro léto

Nejčastěji se setkáte s vysokým druhem plamenky latnaté (Phlox paniculata), který na místě s dobrou a dostatečně vlhkou půdou dorůstá do výšky přes jeden metr. Vrchol květu má o prázdninách, ovšem někdy se může protáhnout až do září. Zhruba poloviční výšky dosahuje Phlox maculata, jejíž květní laty jsou sevřenější a bohatší, květy rozkvétají trochu časněji, už v červnu. Odrůdy vyšlechtěné z druhu P. maculata, například ´Natascha’ mají často výrazně proužkované květy. V péči a nárocích se ale oba druhy nijak neliší a jednotlivé odrůdy není třeba podle původu rozlišovat. Nejlépe prospívají na slunných partiích zahrady, můžete je ale vysadit na na místa polostinná. Pozor ale na padlí a nejrůznější houbové choroby, které je zde ohrožují. Z tohoto důvodu je vhodně je prostřídat s nižšími druhy trvalek, které umožní přístup slunečních paprsků dovnitř porostu.

pla5pla2

Nízké pro jaro

Jen ten, kdo se umí dívat, rozezná v květech botanickou podobnost mezi metrovými letními trvalkami a nízkými, časně na jaře kvetoucími nenáročnými skalničkami. Setkat se můžete se dvěma podobnými druhy, plamenkou Douglasovou (P. douglasii) a plamenkou šídlovitou (P. subulata). Nejčastěji se pěstují rostliny s květy v nápadné, ostře růžové barvě – ‘Cracker Jack’ A ‘Lindental’, ale na trhu jsou i odrůdy od bílé po sytě fialovou. Drobné kvítky často zdobí jinak zbarvená prostřední část, což je typický znak i vysokých druhů plamenek. Rozkvétají v dubnu, jde tedy o pěkný doplněk třeba k narcisům, koniklecům či botanickým tulipánům. Na místě vydrží léta, rozrůstají se poměrně pomalu. Jde o naprosto nenáročné skalničky, které tvoří husté, pevné polštáře s trochu ostrými listy. Obstojí hlavně na propustných vápenitých půdách na slunci, ozdobí terásky, zídky i kraje štěrkových cestiček.

pla1pla3

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_09_2016

Save

Voňavé loučení s létem