Záhon, který kvete celou sezonu

Vytvořit krásný velký záhon, který by kvetl po celou sezonu, dokážete tehdy, zvolíte-li správnou kombinaci dřevin, vysokých trvalek a nízkých skalniček. Zde je inspirace, jak na to.

Ideální umístění

Má-li květinový záhon či zákoutí vypadat dobře a zajímavě po celou sezonu, je třeba zvolit nejen vhodné druhy rostliny, ale především pro ně najít to správné místo. Není to nic složitého – držte se zásady, že vysoké patří dozadu, před ně se vysazují střední a nejblíže dejte například nízké skalničky. Tak dosáhnete toho, že se nebudou květiny a dřeviny vzájemně překrývat a dobře vyniknou.

  • Při výsadbě tedy dejte zcela dozadu vysoké trvalky. Mezi ně se řadí například lupina vlčí bob nebo alstroemerie. Dbejte na to, aby všechny použité rostliny měly stejnou výšku a navzájem si nestínily.

  • Doprostřed záhonu jsou vhodné dřeviny – neopadavé azalky, smrk, jalovec či hebe.

  • Do popředí se hodí nízké skalničky. Na nízké zídce zvlášť vyniknou polštářové druhy jako mateřídouška, devaterník nebo dvojostice.

Mateřídouška

Zahradní kultivary mateřídoušky kvetou od června, jsou nízké a tvoří husté koberce. Na záhon můžete vysadit panašované druhy, které se tolik nerozrůstají.

Devaterník

Oblíbený devaterník je vlastně polokeř, podobně jako například vřes. Bohatě kvete dlouhé týdny. Kromě oranžové odrůdy ´Mandarin´, máte na výběr i bílý, růžový nebo červený.

Dvojostice

Nápadná dvojostice pochází z Číny. Má krásné velké květy, potřebuje propustné sušší půdy na slunci.

Neopadavé azalky

Azalku, na rozdíl od pěnišníků, můžete pěstovat i na velké skalce. Musíte ale dbát na to, aby měla kyselou půdu. Je tedy třeba ji vysazovat do rašelinového substrátu.

Dřeviny

Do skalek a na květinové záhony volte pouze velmi pomalu rostoucí kultivary smrku či jalovce, označené jako ´Nana’, ‘Little Gem’ či ´Dwarf´.

Hebe

Mezi zajímavé a vděčné dřeviny patří hebe. Nejenže má stálezelené listy, také pěkně a dlouho kvete, a to ve stejném termínu jako azalky. Také ona potřebuje kyselejší půdu.

Lupina vlčí bob

Lupina je vysoká květina, která na amerických prériích roste planě. Její pěstování není nijak náročné ani v tuzemských podmínkách.

Alstroemerie

Alstroemerie pocházejí z Jižní Ameriky, tvoří bohaté a krásné trsy. Jde o cibulovinu, která je schopná přežít i mírné zimy, pěstuje se podobně jako montbrécie nebo lilie.

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock a profimedia.cz

 

Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2017.

Záhon, který kvete celou sezonu