Zahrada, kde je příroda pánem

Pokud by se udělovala plaketa Ukázková přírodní zahrada, určitě by měla viset na plotu Zdeny a Jiřího Gebrových v jihočeském Plavsku. Ti kolem domu vybudovali překrásnou oázu, kde hned na první pohled pochopíte, že má duši a žije si svým vlastním životem. Vítejte na návštěvě.

ptacek_1

Člověk si tak nějak samozřejmě zvykl, že všechny problémy na zahradě vyřeší granulky synteticky vyráběného hnojiva a nebo chemické postřiky. I když lidí, které takové pěstování těší, stále ubývá. Na druhé straně je více a více zahrad fungujících na přírodních principech. Dokazují, že i takto pojatá výsadba může být zajímavá, krásná a přitom vyvážená. Jak už to tak ale bývá, i zde se musí na výsledek nějaký ten rok počkat. Že se to vyplatí, se můžete přesvědčit u manželů Gebrových.

ptacek

Zahrada s venkovskou duší

Gebrovi si venkovské stavení se dvěma domy a uzavřeným dvorem pořídili před více než třiceti lety. Při rekonstrukci obou budov – v jedné bydlí a druhou pronajímají – objevili mnoho zajímavých předmětů po původních majitelích, které jsou nyní k vidění v interiéru domu i na zahradě, a stávají se jakýmsi pojítkem dávné minulosti se současností.

Při tvorbě zahrady i jejího okolí – těžko zde poznáte, kde se nacházejí hranice pozemku, neboť výsadba zde přirozeně splývá s okolím a táhne se až k nedalekému rybníčku – majitelé hledali inspiraci v zahraničí, především v nedalekém Rakousku, kde je vidět osvěta v této oblasti zahradní tvorby na každém kroku. Oni sami se přírodními zahradami zabývají už léta, proto i okolí svého domu vybudovali takovým způsobem, aby bylo maximálně samostatné. Že se to podařilo, prověřila letošní dlouhotrvající sucha. Většina rostlin si s nimi dokázala poradit i bez úzkostlivé péče. K zalévání se zde používá pouze dešťová voda, která stéká ze střech do kamenné jímky vybudované u brány do zahrady. A té letos moc nebylo.

ptacek_2

Více zahrad v jedné

Zahrada s plochou kolem pěti set metrů čtverečních patří k těm menším, přesto je vizuálně rozdělená do několika odlišně laděných celků. Návštěvníka přivítá dvojice květinových předzahrádek se starými odrůdami růží a s plaňkovým plotem. Zahrada ve dvoře je prostorově největší a najdete zde podrost pod lískou s kamennými žlaby s vodními rostlinami, hortenzie vysazené pod starou jabloní nebo koutek s dílnou majitelky. Stejně tak zajímavé je i okolí chalupy určené pro hosty, kde je možné si odpočinout na pohodlném posezení ve stínu keřů s výhledem na místní dekorace, které Zdena Gebrová často obměňuje a zahrada tedy pokaždé vypadá úplně jinak, takže je zde stále co objevovat a co poznávat.

ptacek_3

Staré stromy vytvářejí příjemný stín

Od jara do podzimu zde nerušeně žijí ptáci, ještěrky a celá řada druhů užitečného hmyzu, který pomáhá udržovat přirozenou stabilitu. Kromě tradičních zahradních rostlin zde mají své místo i druhy domácí, ovocné stromy ponechané z původní výsadby nebo třeba keře a trvalky, které byste spíš hledali v dnes již zapomenutých zahradách. Ve dvoře se udržuje příjemné mikroklima i během horkých letních dnů. Zásluhu na tom mají především stromy ponechané z původní výsadby. Kromě jabloně a hrušně zde najdete košatou lísku obecnou nebo třeba jedli bělokorou. Líska vytváří u vjezdu do dvora příjemný stín, ve kterém se během let rozrostl trvalkový podrost z domácích druhů rostlin. Zajímavým prvkem zahrady jsou hortenzie, kromě velkokvěté hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla) najdete na zahradě pro hosty také hortenzii stromečkovitou (Hydrangea arborescens), která v srpnu tvoří velké květy v jemně zelených tónech. Zajímavou nostalgii místu dodávají staré odrůdy růží, které jsou dnes opět objevovány širokou veřejností. Tyto staré venkovské krásky zdobí předzahrádku, zahradu ve dvoře i prostor určený pro hosty, kde se pnou po loubí u dřevěných vrátek, které zvou hosty do zahrady.

ptacek_5

Krása dekorací v zahradě

Zahrada je během roku proměnlivá nejen díky použitému sortimentu rostlin, ale především díky tvorbě Zdeny Gebrové, která si spolu s manželem vytvořila Ateliér Z&J Gebr. Krásné dekorace tak nezdobí pouze zahradu v Plavsku, ale je možné si je i zakoupit. Majitelé razí heslo, že ze zahrady lze zužitkovat úplně všechno. Na svou tvorbu tedy používají přírodniny z vlastního pozemku i z volné přírody. Dekorace v sobě nesou atmosféru venkova, krásy přírody i něco z dávno zapomenutých časů.

ptacek_4

Foto Lucie Peukertová

Další informace najdete v prosincovém vydání magazínu Flóra.

 

Zahrada, kde je příroda pánem