Vypěstujte si na své zahradě užitečné bylinky

V minulých dobách představovaly bylinky nedílnou součást lékárenských a klášterních zahrad. Tyto většinou velice nenáročné rostliny skýtaly zdroj důležitých látek, které pomáhaly při nachlazení, horečce, únavě i mnohých dalších mnohem závažnějších chorobách. V dnešní době, kdy neustále něco nestíháme, si čím dál tím více uvědomujeme, jak je důležitý návrat k přírodě a zdroj léčivých látek znovu objevujeme v šikovných léčivkách.

Pokud nemáte na své zahradě dostatek místa, zkuste květináč určený přímo pro pěstování bylinek.

Pokud nemáte na své zahradě dostatek místa, zkuste květináč určený přímo pro pěstování bylinek.

Pěstování léčivých rostlin se věnujeme čím dál tím častěji. Pokud nemáme zahradu, snažíme se několik kousků bylinek pěstovat alespoň na balkonu či okenním parapetu. Pokud se v bylinách opravdu vyznáte, můžete se vydat na sběr do volné přírody.

Pěstování pro radost
V dnešní uspěchané době je pěstování bylinek relaxační činnost, při které si perfektně odpočinete. Navíc si užijete příjemnou aromaterapii, protože většina druhů uvolňuje již při pouhém dotyku silnou vůni. Pěstování bylinek může být navíc ozvláštněno výsadbou s tematickým zaměřením. Pokud chcete trochu experimentovat, můžete si kromě klasického bylinkového záhonku na slunném místě vytvořit bylinkový vrch, spirálu, lékárenský záhonek nebo trochu netradiční závlahovou mísu pod ovocným stromem. Kromě hezkého vzhledu a léčivých účinků na bylinkách oceníte jejich malé nároky. Zálivku většinou potřebují spíše po výsadbě a při dlouhodobém suchu. Hnojení většině z nich mnohdy dokonce spíše uškodí. Jediné, co budete provádět častěji, ale jistě s obrovskou radostí, je sklizeň a následné zpracování.

Jaro za dveřmi

Sklizeň i zpracování bylinek představují úžasnou aromaterapii.

Sklizeň i zpracování bylinek představují úžasnou aromaterapii.

S blížícím se jarním obdobím přichází také doba výsadby nových bylinek. Na trhu dnes seženete kromě klasických stálic, které pěstovaly ještě naše babičky, také mnoho novinek. Některé bylinky mnohdy spíše známe jako okrasné trvalky. Příkladem je agastache (Agastache sp.) dostupná v mnoha druzích a kultivarech a stejně tak zavinutka (Monarda sp.). Zatímco se první z uvedených rostlin snadno vysévá, druhá bylinka se vyznačuje spíše expanzivním růstem. Její trsy se během jednoho roku značně rozrostou, proto je každý rok odřízněte a namnožte si nové rostliny.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Vypěstujte si na své zahradě užitečné bylinky

Vypěstujte si na své zahradě užitečné bylinky