Vypěstujte si rostliny na výrobu přírodní kosmetiky

V současné uspěchané době plné chemických látek a různých náhražek se rádi vracíme k receptům našich babiček a k přírodní kosmetice. V domácím prostředí si můžete pomocí několika ingrediencí a bylinek vytvořit třeba domácí mýdlo, odličovač, masážní olej, šampon, zubní pastu nebo třeba léčivý krém. Pojďme se podívat na nejoblíbenější bylinky, které vám s přípravou kosmetiky pomohou.

Výrobě přírodní kosmetiky doslova propadnete.

Výrobě přírodní kosmetiky doslova propadnete.

Většinu potřebných bylinek a aromatických rostlin seženete v lékárnách a ve specializovaných bylinářských obchodech. Pokud ovšem máte tu možnost, vypěstujte si je sami na zahradě nebo se na jejich sběr vydejte do volné přírody. U bylinek vypěstovaných na vaší zahradě máte perfektní přehled o stanovišti, na kterém rostliny vyrostly.

Nejoblíbenější bylinky

Doma si můžete vytvořit třeba bylinné mýdlo.

Doma si můžete vytvořit třeba bylinné mýdlo.

Jednou z nejvšestrannějších bylinek je určitě měsíček lékařský, který obsahuje rostlinná antibiotika. Používá se na výrobu různých mastí a balzámů. Mezi další stálice patří heřmánek lékařský. Ten najdete jako součást pleťových vod nebo ho rádi používáme jako bylinný přeliv na světlé vlasy. Pokud si budete chtít vyrobit domácí šampon, určitě si obohaťte svou lékárenskou zahrádku o meduňku, která se hodí do šamponu na suché vlasy, anebo se vydejte pro kopřivu. Ta doplní šampon na mastné vlasy. Pro navonění domácí kosmetiky se používají bylinné esenciální oleje. Velmi oblíbené jsou levandulové, meduňkové, mátové, růžové nebo rozmarýnové. Pokud se budete chtít pustit do výroby domácí kosmetiky, můžete absolvovat kurz zaměřený na tuto tematiku nebo se inspirujte některými publikacemi, které obsahují celou řadu receptů.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Vypěstujte si rostliny na výrobu přírodní kosmetiky

Vypěstujte si rostliny na výrobu přírodní kosmetiky