Zahradnické zajímavosti

Rubrika: Zajímavosti

Svět rostlin i zahrad je krásný a ukrývá řadu nečekaných překvapení, jejichž odhalování vede mnohdy nejen k poznání, ale i ke spokojenému životu na zahradě.

Při pěstování některých druhů tykvovité zeleniny se zahrádkáři často potýkají s tím, že si tato zelenina nárokuje až příliš velký životní prostor.

Při pěstování některých druhů
tykvovité zeleniny se zahrádkáři
často potýkají s tím, že si tato zelenina
nárokuje až příliš velký životní
prostor.

Opory pro tykve

Při pěstování některých druhů tykvovité zeleniny se zahrádkáři často potýkají s tím, že si tato zelenina nárokuje až příliš velký životní prostor. Zejména na malých zahradách to bývá problém, který lze ale částečně vyřešit postavením opěrných konstrukcí, po nichž se některé druhy tykvovitých zelenin ochotně pnou. Na běžných konstrukcích však rostlina kvůli vysoké hmotnosti svých plodů trpí. I tomu jde ale předejít, například zpevněním opor pomocí dřevěných tyčí či latí, které vytvoří pro plody tykví vodorovný rošt, takže přestanou mateřskou rostlinu namáhat nadměrnou zátěží.

Letní stolování

Alternativou k různým umělým ozdůbkám mohou být přitom živé květiny.

Alternativou k různým umělým
ozdůbkám mohou být přitom
živé květiny.

Zahradní grilování a setkávání s přáteli patří k oblíbeným letním činnostem. Kromě opravdových pochoutek můžete hosty potěšit i romantickým překvapením. Alternativou k různým umělým ozdůbkám mohou být přitom živé květiny. Je s nimi sice více práce, ale výsledek za to stojí. Navíc podobnou dekorací dáte své návštěvě najevo, že si jí opravdu vážíte. K naaranžování stolů lze využít staré nádoby, nevyužívané servisy, květináče, krabičky či zdánlivě nepoužitelné nádobí.

Zelené střechy

Mít na své střeše vlastní zahradu je projevem silného ekologického cítění. V případě obytných domů či administrativních center se obvykle jedná o náročná díla. Myšlenku zelených střech lze ale uplatnit i jinak, než je zcela běžné. Netřesky či rozchodníky totiž můžete použít i na přizdobení ptačích krmítek a budek. Léto je navíc ideálním obdobím k vylepšování zahrady a různým tvořivým aktivitám a osazování ptačích stříšek může být atraktivní i pro děti.

Chodník ze zbytků

Zahradní chodníček bývá při vytváření zahrady často diskutovaným tématem. Existují různé možnosti a styly, které se liší nejen vzhledem a posláním, ale i nároky na materiál. Na velkých plochách se zpravidla očekává důstojný a praktický chodník, který významně ovlivní celkový dojem ze zahrady. Na malých zahrádkách nebo v odlehlejších koutech zahradního prostoru je možné k založení chodníčku použít i různé zbytky materiálů, které by jinak nenašly žádné uplatnění. I s nimi můžete popustit uzdu své fantazie a za malých nákladů vytvořit praktickou a přitom originální zahradní cestičku.

Novinka mezi růžemi

Od minulého roku se mohou milovníci růží těšit z další novinky, která obohacuje už tak neuvěřitelně pestrý svět těchto rostlin. Jedná se o řadu s označením ‘Babylon Eyes’, která se vyznačuje zdravým vzhledem, relativně nízkým vzrůstem, a hlavně neobvyklými květy. Tyto jednoduché květy s výrazným kontrastním očkem uprostřed se na rostlině objevují postupně, od jara až do poloviny podzimu. Růže z této řady dorůstají do půlmetrové výšky a je možné je pěstovat i v nádobách na balkonech a terasách. K dispozici je několik odrůd s květy žluté, růžové, červené a meruňkové barvy.

Lahůdkový fenykl

Fenykl je dobře známé koření, které se vyznačuje charakteristickou a nezaměnitelnou vůní. Vedle základního druhu fenyklu se můžete občas setkat také s jeho varietou, která se od základního druhu významně liší. Rozdíl představují hlavně zdužnatělé listy těsně nad povrchem půdy, které vytvářejí útvar podobný cibuli. Jedná se o tzv. vertikálně zploštělou hlízu, která je cílem pěstování. Tato varieta se nejčastěji označuje jako sladký fenykl a je považována za lahůdkovou zeleninu. Zdužnatělé listy se používají k přípravě salátů, jako příloha k omáčkám a občas i ke grilování. Obsahují hodně vitaminu C a cenné minerály. V lidovém léčitelství se používá proti nadýmání, k podpoře trávení a pro celkové zklidnění organismu.

FOTO: AUTOR

Zahradnické zajímavosti

Uložit

Zahradnické zajímavosti