Zeleninové polykultury pro novou dobu

V současné době se ze všech možných médií doslýcháme o permakultuře a přírodních zahradách. Stejně tak často se mezi zahradníky diskutuje o zahradních polykulturách, které mají celou řadu výhod. Známe mnoho důvodů, proč je lepší opustit dlouho používané pěstování zeleniny v plošně rozsáhlé monokultuře.

Zeleninu kombinujte s užitečnými druhy květin.

Zeleninu kombinujte s užitečnými druhy květin.

Polykulturní pěstování není rozhodně v zahradnickém oboru nic nového. Tento způsob se používal již před mnoha lety. Časem jsme si ovšem zvykli dělat ve všem systém a maximalizovat výnosy. Výsledkem toho byly obrovské lány monokultur, které rok co rok vyžadují bohaté dávky hnojiv. Navíc jsou tyto výsadby výrazně nestabilní i co se chorob a škůdců týká.

Zkuste opustit monokulturní pěstování na své zahradě

Pokud vás už nebaví každoroční boj s hmyzími škůdci a s neoblomnými chorobami, zkuste si ze své zeleninové sadby namíchat zajímavou smíšenou výsadbu. Díky tomu, že vedle sebe vysadíte druhy s rozdílnou potřebou živin a s odlišným typem kořenového systému, nedojde k únavě půdy. Tu pak nebudete muset nadměrně dopovat hnojivy. Polykulturu si doplňte bylinkami a užitečnými druhy květin, které do půdy doplňují dusík a potlačují některé škůdce. Navíc vedle zdravé zeleniny vypadají opravdu pěkně. Pokud si přivlastníte tento způsob pěstování, určitě časem zjistíte, že již nepotřebujete tolik chemických přípravků určených na ochranu rostlin, protože se vám do zahrady nastěhuje mnoho pomocníků, kteří se přirozenou cestou zapojí do stabilizace ekosystému.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Zeleninové polykultury pro novou dobu

Zeleninové polykultury pro novou dobu