5 asijských bylin, které si můžete pěstovat doma

5 asijských rostlin, které doma nesmějí chybět

Pro každého, kdo rád sází, máme tip na asijské léčivky, které se dají vypěstovat doma. Byliny můžeme zpracovat podle starých osvědčených bylinných receptur. I když jde medicínská věda mílovými kroky vpřed, stále slyšíme na zaručené babské rady. Proč si někdy nepřipravit bylinný olej, sirup nebo mast, mají mnohem větší sílu než ty kupované, protože jsou doma připravené.

schizandra

Schizandra patří v tradiční čínské medicíně k základním bylinám. Označuje se za bylinu pěti chutí – kyselá (játra), sladká (slezina), hořká (srdce), slaná (ledviny), pálivá (plíce) – patří tedy k pěti orgánům, a je brána v TČM jako všelék. Působí hlavně na centrální nervovou soustavu, srdce a dýchání. Využívají se hlavně její plody, listy mají účinných látek méně. Je prokázané, že má vliv na ostrost vidění, po malých krůčcích zlepšuje oční tkáň. Také se doporučuje jako součást diet pro snížení cholesterolu.

Pupečník asijský gotukola

Gotukola (pupečník asijský) Zlepšuje činnost jater a pozitivně působí na hladinu cukru v krvi. Má omlazující účinky, posiluje duševní a mentální funkce a stimuluje centrální nervový systém. Celkově tlumí příznaky stáří a přispívá k dlouhověkosti. Gotukola nemá žádné vedlejší účinky, ale než ji zařadíme do jídelníčku, je dobré vyzkoušet, jestli na ni nemáme alergickou reakci. Ostatně jako u všech rostlin. O velikonocích, pokud si gotukolu pěstujeme v květináči, ji můžeme dát do nádivky, má podobnou chuť jako třeba petrželka. Nedoporučuje se těhotným ženám.

ženšen pětilistý terasa

Ženšen pětilistý má obdobné účinky jako kořen ženšen. Jeho listy chutnají obdobně jako salátová okurka, proč je tedy nepřidat do letních salátů. Z listů se ale hlavně připravuje kvalitní zelený čaj, který má podle některých studií vliv na dlouhověkost. Každopádně působí jak antioxidant a antistresor, a významně posiluje imunitu.

Ženšen se dá pěstovat jako pokojová rostlina s možností letnění. Rostlinu můžeme vypěstovat přímo ze semínek. Stačí semínka na den namočit ve vlažné vodě, potom zasadit do substrátu a překrýt fólií, aby se udržovala správná vlhkost. Rostlina vypadá pěkně na pergolách i balkónech, kdy vytváří zajímavé převisy. Má ráda slunné stanoviště nebo polostín. Ženšen může zůstat během zimy v zemi na zahrádce, ale musí se dobře zakrýt, vydrží teplotu do minus patnácti stupňů.

Kalísie

Kalísie voňavá má vliv na štítnou žlázu, dále v těle působí proti zánětům. Obsahuje vitamíny C a řadu vitamínů B, dále minerály – vapník, železo, chrom, selen a řadu fytosterolů prospěšných tělu. Můžeme si z ní lehce připravit pleťovou vodu. Pletí se do těla dostávají potřebné účinné látky. Příprava je jednoduchá. Nejprve listy kalísie zamrazíme, nejlépe v mikrotenovém sáčku. Přibližně pět hodin před použitím vyndáme z mrazáku. Potom list obyčejně vyždímáme do nádobky. Ze dvou listu asi 20 cm dlouhých – dostaneme přibližně jednu a půl deci tekutiny, kterou spotřebujeme nejpozději do druhého dne. Po čtrnácti dnech bude pleť ve výborné kondici.

Ašvaganda

Ašvaganda je další rostlinou pro hormonální rovnováhu štítné žlázy. Pomáhá tělu v boji proti stresu, zlepšuje imunitní systém a má protizánětlivé účinky. Účinné látky jsou obsaženy v jejím kořenu, listech i plodech. Zajímavostí je, že obsahuje železo, které tělo dokáže jednoduše vstřebat. V případě, že máme pocit, že se nám nedostává energie, je čas zařadit tuhle silnou ajurvédskou bylinu. Používáme ve formě nálevu, nebo jako odvar v mléce, případně formou tinktury.


Mnohem víc se dozvíte na přednášce a semináři o asijských rostlinách. Přednášet bude farmářka a zakladatelka bylinkové farmy Hana Jánská. Dozvíte se, které asijské rostliny pěstovat doma, jaké mají účinky na tělo a co se z nich dá doma připravit. Zájemci mají možnost vyzkoušet zajímavý počítačový program Timewaver na scan čaker.

Kdy: 1.4. 2017 od 9.45 – 12.30

Kde: Kulturní centrum Průhon, Socháňova 1220/27, 163 00  Praha 6 – Řepy

Jak se přihlásit: mailem na bylinkofest @seznam.cz, www.facebook.com/bylinkofest

Bonus: Každý se vstupenkou /cena vstupenky 250 Kč/ získá semínka, a bude mít možnost doma experimentovat. Ochutnávka konopných a chilli produktů. Vstupenky budou slosovatelné o bylinkový set a poukázku na harmonizaci čaker přístrojem Timewaver. Více na www.facebook.com/bylinkofest

Hana Jánská – Byliny pro vás

Autor: Zdena Nováčková

Komerční prezentace

5 asijských bylin, které si můžete pěstovat doma