7 tipů na ohraničení záhonu anebo trávníku

Rubrika: Market

Ohraničení trávníku anebo záhonu má nejen estetickou, ale i praktickou funkci. Používá se k vytyčení a snadnému přechodu mezi chodníkem, cestou, trávníkem nebo záhony. Jaké existují možnosti ohraničení? Nechte se inspirovat sedmi tipy, které se harmonicky začlení do zahrady.

1. Trávníkový lem a trávníkové obruby

Nejjednodušším způsobem, jak oddělit záhon od trávníkové plochy, je pomocí různých ukončovacích kamenů, jako jsou například trávníkové lemy a kamenné obruby. Kromě své vizuální přitažlivosti nabízí především dlouhodobé usnadnění práce při péči o trávník. Sekání trávy je tak na okrajích snadnější. Obruby a lemy jsou k dispozici v nejrůznějších provedeních. Podle výšky je lze použít buď jednotlivě nebo ve spojení se záhonovými sloupky – jako zdící prvek nebo na olemování vyvýšeného záhonu.

2. Palisády

Palisády vizuálně vyčlení záhon z okolního prostoru. A tím zvýrazní jeho krásu. Vybrat si můžete z více typů – plastové, dřevěné nebo kamenné. Výběr závisí na vkusu a manuální zručnosti. „Palisády můžete zakoupit jednotlivě nebo v blocích, přičemž blokový tvar má samozřejmě rozhodující výhody. Jejich použití je rychlé a jednoduché, protože kůly se nemusí skládat jednotlivě. Palisády lze také svázat do záhonových lemů pomocí drátů,“ říká David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech HORNBACH. „Oblíbené jsou i minipalisády, jejichž montáž je velmi jednoduchá. Rýčem se vykope mělká brázda, do které se jednotlivé palisády pouze zatlačí“.

Palisáda paso

3. Mulčovací kůra

Mulčovací kůra je nadrobno nasekaná, nefermentovaná část stromové kůry. Patří k organickým záhonovým pokrývkám. Díky mulče se v místě usídlují nejdrobnější živočichové, kteří zvyšují úrodnost půdy. „Mulčovací kůra ze stromů po určité době začne hnít. To má za následek odčerpávání dusíku z půdy. Proto pro zajištění rovnováhy doporučuji půdu smíchat se zrohovatělými pilinami,“ radí David Benda z HORNBACHU. Mulčovací kůra není vhodná pro všechny rostliny. „Zastrčené rohy na zahradě či místa, která jsou jen obtížně přístupná, lze pokrýt mulčovací kůrou. Výrazně to sníží náročnost údržby. Do zeleninových a květinových záhonů ale není ideální. Mulčovací kůru můžete také použít jako půdní substrát pro terárium,“ dodává odborník z HORNBACHU.

4. Lávový mulč

Lávový mulč se vyrábí z vulkanických hornin. Představuje minerální alternativu k běžným záhonových prvkům. Vysoký podíl minerálů zajišťuje zlepšení půdní struktury a půda zůstává déle vlhká. Zrnitá struktura lávového mulče udržuje záhon odolný proti pošlapání a snižuje riziko napadnutí slimáky. Na rozdíl od jiných organických záhonových pokrývek je lávový mulč zcela bez zápachu a nehnije. Záhon tak zůstává stále pěkný a odpadá i namáhavé udržování. Lávový mulč je možné použít kdekoliv, a to i jako posyp cest.

Trávníkový lem

5. Kameny

Vysoce kvalitní kameny jsou z pravého přírodního kamene. K těm patří především větší tvary jako lomové kameny, skály, bludné balvany, pramenné kameny, desky a dlažba z přírodního kamene. U menších variant se hovoří spíše o dekorativním štěrku a drti. V obchodě se běžně prodávají kameny a kamínky s přírodně a uměle zakulacenými tvary. Vybrat si můžete z různých barev. U přírodních kamenů je nutné mít na vědomí, že nelze vyloučit rozdíly v barvách a také odlamování při pohybu kamenů.

6. Dekorativní štěrk a drť

Okrasný štěrk vytváří v zahradě výrazný efekt. Pro použití je ale potřeba dodržet určitý postup. „Plochu, kterou chcete pokrýt štěrkem nebo drtí, nejprve odkryjte do hloubky 20-30 cm. Opatrně odstraňte plevel a odkrytou půdu smíchejte se štěrkopískem. Směs navrstvěte zpátky do výšky asi 25 cm a plochu zakryjte geotextilií proti plevelu. Textilii v místech, kde se vysází rostliny, nařízněte a rostliny zasaďte. Až budete mít vše hotové, textilie se pokryje alespoň 5 cm silnou vrstvou štěrku,“ popisuje návod David Benda z HORNBACHU. Drť se hodí zejména pro vytváření cest, vjezdů nebo parkovišť, hranaté kameny se totiž mohou zapřít a při zatížení méně sesedávají než zaoblený štěrk.

Trávníkový lem

7. Gabiony

Gabiony jsou drátěné koše nebo klece, které se jednoduše vyplní kameny. Vytváří tak praktickou a cenově zajímavou možnost oplocení objektů nebo rafinované zařízení zahrady. Gabiony lze postavit rychle a jednoduše. „Skládají z jednotlivých stavebních částí, které se dohromady spojí několika úchopy a bez použití nářadí. Drát je vyroben buď z nerezové oceli, nebo nerezového legovaného kovu, což je velmi důležité pro dlouhou životnost,“ vysvětluje David Benda z HORNBACHU a dodává, že kameny, které se do mřížkovaných prvků naplní, by měly být mrazuvzdorné a větší než velikost jednotlivých ok košíku. Na pohledovou plochu se často používají přírodní kameny a dovnitř se často sype recyklovaná stavební suť. A jelikož pro vytvoření není zapotřebí žádný základ apod., lze jednotlivé prvky kdykoli přetvořit.

Více informací na www.hornbach.cz.
Přidejte se k nám na Facebooku – https://www.facebook.com/HornbachCZ

Komerční prezentace

7 tipů na ohraničení záhonu anebo trávníku