Abyste třešně sklízeli několik týdnů

Neodolatelnou chuť prvních třešní má každý spojenou s počátkem léta. Ovšem pokud si správně vyberete z poměrně široké nabídky odrůd a budete dodržovat doporučený postup pěstování, můžete si čerstvou úrodu dopřávat i několik týdnů.

Trendem posledních sezon jsou sloupovité tvary ovocných stromů. Ve velkém se využívají zejména u jabloní, ale rychle se rozšířily i mezi ostatní druhy. U nich ale nejde o geneticky podmíněný sloupovitý růst, pouze se takto tvarují vhodné odrůdy. Patří mezi ně ty se zakrslým, vertikálním či kompaktním typem vzrůstu, jenž lze postupně do sloupovitého tvaru postupně formovat. Na trhu je takových odrůd již několik, poměrně často se můžete setkat s třešní ‘Silvia’.

Vybírejte podle podnože

Velkou pozornost byste měli u třešní věnovat výběru podnože, na které je konkrétní odrůda naroubovaná. Vlastníte-li prostornou zahradu a toužíte po klasickém tvaru koruny, sáhněte po stromku na semenáči ptáčnice či mahalebky. Když potřebujete menší, lépe vám poslouží podnož Colt. Pro pěstování třešní v intenzivním tvaru, jako je například štíhlé vřeteno, si vysaďte stromek na podnoži Gisela.

Moderní odrůdy, které koupíte v zahradních centrech a školkách, mají srovnatelné vlastnosti, ať už jde o velikost plodů, chuť či množství úrody. Rozdíly mezi nimi bývají zpravidla v jednom či dvou znacích a právě podle nich si zákazníci často vybírají. Patří mezi ně například mrazuvzdornost, s níž si poradí už celá řada odrůd, nebo třeba odolnost vůči praskání plodů. To ocení hlavně pěstitelé ve výše položených oblastech a vlhčích letech. I takové odolné odrůdy už koupíte.

Termín dozrávání

Snad nejvýznamnější rozdíly jsou ale v ranosti, tedy termínu dozrávání. Jednotlivé odrůdy třešní se sklízejí od konce května až do poloviny července. Podle toho se dělí na rané, středně rané a pozdní. Pro ještě lepší orientaci se řadí do takzvaných třešňových týdnů. Největší a nejpevnější plody mají pozdější odrůdy. Rané jsou naopak ceněné pro časnou sklizeň, která probíhá ještě před prvním náletem nebezpečné a nepříjemné vrtule třešňové, která znehodnocuje plody zejména u pozdějších odrůd.

Sortiment odrůd

V porovnání s dobou minulou je sortiment třešní velmi rozmanitý. Najdete v něm odrůdy s nejrůznější dobou dozrávání, vhodné pro malé zahrady, pro pěstování ve sloupovitých tvarech, stromy odolné proti mrazu, praskání plodů nebo napadení vrtulí třešňovou. Pocházejí nejčastěji od tuzemských šlechtitelů, ale i z Maďarska, Itálie či dokonce Ruska. Vybere si opravdu každý.

‘Burlat’

Tato francouzská odrůda se pěstuje už od roku 1915, tedy více než sto let. Kvete středně raně, dozrává ve druhém třešňovém týdnu. Vhodnými opylovači je ‘Karešova’, ‘Kaštanka’ či ‘Rivan’ a i ona sama je velmi dobrým opylovačem. Sklízíte dobré, šťavnaté a velké třešně. Řadí se mezi tmavé polochrupky. Hodí se do středních, jižních a také sušších poloh, pěstuje se i na malých zahradách. Díky brzkému dozrávání unikne napadení vrtule třešňové, není náchylná ani k monilióze.

‘Anita’

Anita je moderní odrůda původem z Maďarska, která dozrává brzy, přibližně dva až čtyři dny po ‘Burlatu’. Velké šťavnaté plody dosahují průměrné váhy sedm a půl gramu, jsou velmi atraktivní, s intenzivně lesklou slupkou. Mají specifickou chuť, která se blíží dnes už zmizelým starým odrůdám. Poměrně dobře odolává praskání v deštivém počasí i mrazům, nebývá ani napadána vrtulí třešňovou. Jde o novinku na trhu.

‘Early Star’

Tato odrůda patří mezi ty vitální s vertikální korunou. Kvete ve středním termínu a je samosprašná. Patří mezi rané odrůdy, sklízí se asi pět dní po ‘Burlatu’. Kulaté třešně mají střední až větší velikost a výraznou tmavočervenou barvu a růžovočervenou, pevnou a velmi sladkou dužninu. Odrůda je kompatibilní se širokým spektrem podnoží, mimořádně se hodí pro ty slabě rostoucí, na klasických méně plodí. Bývá ovšem citlivá k praskání plodů.

‘Giant Red’

‘Giant Red’ patří mezi novější, velmi perspektivní odrůdy. Vyniká dobrým a vitálním růstem, tvorbou otevřených korun a rychlým vstupem do plodnosti. Kvete ještě před odrůdou ‘Burlat’, která ji také spolehlivě opyluje, stejně jako ‘Early Red’. Sklízí se v první dekádě června. Třešně mají nejen výbornou chuť, ale zaujmou i svou velikostí. Běžně dorůstají do průměru tři centimetry, za příznivých podmínek mohou být ještě o osm milimetrů větší. Odrůda se výborně hodí pro pěstování na slabě rostoucích podnožích, na kterých dává vysokou úrodu. Je středně odolná k praskání plodů.

‘Grace Star’

Středně raná moderní odrůda ‘Grace Star’ se hodí pro všechny typy podnoží, nejlépe jí ale vyhovují ty slabě rostoucí. Stromky rostou středně intenzivně a polorozložitě. Rozkvétají ve středně pozdním termínu, jsou spolehlivě samosprašné. Dozrávají dva týdny po ‘Burlatu’, kdy sklízíte velké a zářivě červené třešně barvy s pevnou a sladkou dužninou. Vykazují dobrou odolnost proti praskání. ‘Grace Star’ se považuje za jednu z nejperspektivnějších současných odrůd.

‘Kordia’

‘Kordia’ patří mezi české moderní odrůdy, pěstuje se už od roku 1981. Kvete středně raně a bohatě, je dobrým opylovačem. Dozrává v pátém a šestém třešňovém týdnu, patří mezi tmavé chrupky. Třešně sklízíte velké, srdčité se středně šťavnatou a aromatickou chutí. Výhodou je také poměrně vysoká odolnost plodů proti praskání. Nejen proto patří ‘Kordia’ mezi nejkvalitnější odrůdy se všestranným využitím, díky čemuž se rozšířila do celého světa a u nás patří k nejpěstovanějším.

‘Leningradská černá’

Ruská odrůda ‘Leningradská černá’ byla vyšlechtěna v Petrohradu. Dozrává na konci června. Stromy rostou středně bujně, jsou úrodné a plodí každý rok. Krásné sladké a šťavnaté červenočerné třešně dosahují hmotnosti čtyři až pět gramů. Odrůda výborně odolává proti mrazům a právě pro tuto vlastnost se k nám začala před lety dovážet. Hodí se pro pěstování v klasických tvarech na silněji rostoucích podnožích.

‘Regina’

Jde o kvalitní českou odrůdu, která tvoří dobře tvarovatelnou korunu nenáročnou na řez. Je cizosprašná, mezi vhodné opylovače patří ‘Kordia’, ‘Těchlovan’ a ‘Hedelfingenská’. Sama také tyto odrůdy opyluje. Do plodnosti vstupuje velmi brzy a úrodu dává pravidelně. Dozrává v sedmém a osmém třešňovém týdnu. Tmavě červené, sladké a aromatické třešně patří k těm velkým, dosahují hmotnosti osm až devět, v příznivých podmínkách i deset gramů. Jsou pevné a odolné proti praskání. Strom nemá zvláštní nároky na stanoviště a je také málo citlivý na choroby.

‘Silvia’

Red cherry with leaf on on branch

‘Silvia’ se řadí mezi odrůdy s extrémně kompaktním svícnovitým růstem. Díky této vlastnosti se prodává také jako sloupovitá třešeň, třebaže nejde o geneticky podmíněný charakter růstu, ale vytvoříte ho z ní správným řezem. Odrůda plodí spolehlivě a je dobře opylována. Sklízíte velké a chutné třešně, které se dají dokonce krátkodobě skladovat. Hodí se i do okrasných záhonů a v případě naroubování na slabě rostoucí podnož ji můžete pěstovat nejen v opravdu malých zahradách, ale i nádobách.

‘Summit’

Jde o nejpěstovanější pozdní odrůdu současného sortimentu. Termín sklizně bývá nejčastěji v šestém třešňovém týdnu. Plodí bohatě a každoročně, dává velké a chutné třešně. Hodí se i do chladnějších oblastí, ceněna je rovněž její samosprašnost. Tato vlastnost v kombinaci se slabě rostoucí podnoží dovoluje pěstovat tuto odrůdu i na těch nejmenších zahradách.

‘Sweet Early’

Tato odrůda pochází z italského šlechtění, vzešla z křížení odrůd ‘Burlat’ x ‘Sunburst’ a patří mezi rané odrůdy, sklízí se dokonce dva dny před ‘Burlatem’. Tvoří pěkně se větvící středně vysoké až vysoké koruny. Je spolehlivě samosprašná. Poměrně brzy vstupuje do plodnosti, dává bohatou a pravidelnou sklizeň. Třešně jsou velké, mají průměr dvacet osm milimetrů a hmotnost deset gramů. Slupka má tmavě červenou barvu, dužnina středně pevnou a velmi sladkou. Díky brzkému termínu sklizně bývá tato odrůda jen minimálně napadána vrtulí třešňovou. V budoucnu by ‘Sweet Early’ mohla nahradit i ‘Burlat’.

‘Vera’

Tato moderní odrůda pochází z maďarského šlechtění. Stromy rostou středně intenzivně a odolávají vůči mrazům, jen málo je také napadají houbové choroby. Sklízí se v atraktivním středním termínu, kdy rané odrůdy jsou již minulostí a pozdní ještě nedozrávají. Jde o velmi plodnou odrůdu. Kulovité a intenzivně vybarvené třešně dosahují váhy až deset gramů. Středně odolávají proti praskání. Jde o novinku na trhu.

Marián Komžík, foto archiv autora

Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2017.

Abyste třešně sklízeli několik týdnů