Ani větev nazmar

V zahradě vzniká během sezony hodně přírodního odpadu. Měkký zelený je možné hned kompostovat, s tvrdým a rozměrnějším si efektivně poradí drtič zahradního odpadu.

Drtič Powercut 2500 s vysoce odolnými noži ze speciální oceli.

Drtič Powercut 2500 s vysoce odolnými noži ze speciální oceli.

Zahradní drtiče zpracovávají rostlinný odpad, zejména větve, ale třeba i tuhé stonky, na řezanku vhodnou ke kompostování, mulčování či topení. Pro zahrádkáře jsou dostačující modely poháněné elektřinou ze zásuvky, protože přístroj používají v blízkosti domu nebo chalupy. Kromě pohonu se drtiče liší ale i principem drcení.

Základní rozdělení
Drtiče zahradního odpadu se dělí na dvě základní skupiny – nožové a válcové, někdy označované jako štěpkovače. Na stejném principu jako válcové drtiče pracují i drtiče šnekové. Do nožových drtičů je nutné větve zastrkávat a tlačit je na rotující kotouč s oboustranně broušenými noži, které materiál kousek po kousku rozsekají. Ztupené nebo poškozené nože lze odmontovat, vyměnit nebo obrátit, aby pracoval vždy jen ostrý břit. Nožové drtiče někdy špatně zpracovávají zelené výhony, které je ucpávají. Hodí se spíše do menších zahrad a v porovnání s válcovými přístroji mají nižší výkon. Nevýhodou nožových drtičů je jejich velká hlučnost a při práci s nimi může dojít ke zpětnému rázu. Válcové drtiče si materiál k rozdrcení vtahují samy ozubenou válcovou frézou, která ho tlačí na přítlačnou desku nebo otočný válec. Větve jsou tak drceny zvyšujícím se tlakem a zpětný ráz zde nehrozí. Někdy se sice může ucpávat prostor mezi jednotlivými zuby listím, na trhu však najdete i drtiče s dutou frézou kónického tvaru (někdy označované jako turbínové drtiče nebo drtiče se speciálním válcem), u nichž tento problém odpadá. V případě ucpání přístroje pomůže zpětný chod. Válcové drtiče jsou obecně dražší než nožové a nejsou tak hlučné.

Jak si vybrat?

Kotouč s oboustranně broušenými noži.

Kotouč s oboustranně broušenými noži.

Rozdíly v ceně a kvalitě dostupných zahradních drtičů nejsou zanedbatelné, proto se při nákupu zaměřte na některé základní parametry.
Výkon – čím silnější větve chcete zpracovávat, tím výkonnější drtič si vyberte.
Průměr a délka větví – výrobce zpravidla uvádí maximální průměr větví, které je drtič schopen zpracovat, někdy doporučuje i vhodnou délku.
Průchodnost – rychlost, kterou materiál prochází drtičem, se udává v kilogramech zpracovaného materiálu za hodinu. Čím vyšší, tím lepší.
Podávací otvor – větší větve sebou mohou při zpracování házet, upřednostněte proto drtiče se vstupním otvorem upraveným tak, aby k jejich pohybu nedocházelo.
Sběrný koš – u válcových drtičů je koš na zpracovanou drť standardem, nožové drtiče mohou být vybaveny sběrným pytlem.
Zohledněte také – umístění vypínače, přítomnost bezpečnostní pojistky, ergonomii drtiče, jeho hmotnost a možnosti transportu.

Praktické tipy
Pro drť určenou k mulčování vyberte spíše nožový drtič, ke kompostování poslouží lépe
drť z válcového drtiče.
Výběrem drtiče se sběrným košem si zajistíte větší bezpečnost práce, protože bezpečnostní mechanismus zajistí vypnutí přístroje při vytažení koše z držáku.
Sběrný koš volte průhledný, usnadní vám kontrolu jeho naplnění.
Pro práci si vyberte bezpečné místo a při drcení používejte rukavice, ochranné brýle, čepici se štítkem nebo jiné pomůcky, které vás ochrání před vylétávajícími větvemi.
Větve vkládejte do drtiče vždy silnější částí napřed.
Při práci si neucpávejte drtič drobnými a zelenými větvičkami, ale střídejte je se silnějšími, které projdou snadněji a vezmou s sebou i zbytky malých.
Pokud se vám v nožových drtičích hodně zasekávají větve, pravděpodobně jsou nože už příliš opotřebované a je třeba je vyměnit.
Jakmile přestane válcový drtič větve drtit na malé kousky a začne z nich dělat plátky, je nutné seřídit přítlačnou desku.

FOTO: ARCHIV FIRMY MOUNTFIELD

Ani větev nazmar

Ani větev nazmar