Barevná zima

Zimy s bílými duchnami sněhu jsou v posledních letech stále vzácnější i ve středních polohách. Začínáme prožívat spíše zimy anglického rázu, při nichž vypadají zahrady až do Vánoc stále podzimně. Podívejme se tedy, jak to dělají jinde, aby i pohled na české zahrady byl v zimě hezký a vpravdě nevšední.

Začínáme prožívat spíše zimy anglického rázu, při nichž vypadají zahrady až do Vánoc stále podzimně. Podívejme se tedy, jak to dělají jinde, aby i pohled na české zahrady byl v zimě hezký a vpravdě nevšední.

Začínáme prožívat spíše zimy anglického rázu, při nichž vypadají zahrady až do
Vánoc stále podzimně. Podívejme se tedy, jak to dělají jinde, aby i pohled na české zahrady
byl v zimě hezký a vpravdě nevšední.

Vřes
Vřes vydrží pod stromy kvést dlouhé týdny. Potřebuje ale – stejně jako ostřice či vrba – dost vláhy a kyselejší půdu. Tu je třeba čas od času doplnit několika lopatkami rašelinného substrátu. Keříky je také potřeba po odkvětu v předjaří ostříhat, bez této péče by vřes málo kvetl a byl by řídký.

Vrba bílá
Svým názvem tato vrba každého zcela poplete – na tomto hojně pěstovaném kultivaru ‘Britzensis’ totiž není bílého nic. Do zahrad se vysazuje pro své krásně oranžové mladé výhony. Intenzivně barevné jsou ale jen mladé pruty, proto je třeba vrbu pravidelně seřezávat, čímž z kmínku vytvoříte klasickou „hlavu“. Kromě barvy vnáší tato dřevina do zákoutí i výšku. Nezapomeňte, že vrby potřebují dost vody.

Svídy
Na fotografii vidíte vedle sebe hned dva zahradní kultivary. Svída výběžkatá (odrůda ‘Flaviramea’) se žlutými jemnými výhony v popředí prosvětlí tmavý kout i v době, kdy nic nekvete. Vedle ní roste známá svída bílá, odrůda ‘Sibirica’ s šarlatovými výhony. Záplava výhonků obou druhů celý prostor ještě hezky odlehčí.

Ostřice
Pokud chcete, aby zimní kout vypadal dobře, nezapomeňte na některou z nízkých trav. Vždy ale musí jít o trsnatý druh, který se tolik nerozrůstá do plochy. Zde padla volba na ostřici horskou, která v zimě uschne a zhnědne. Použita by mohla být i kostřava sivá, která zůstává i v zimě stříbromodrá, tvoří ale jen izolované trsy, a plocha se tak pohledově nespojí.

Zerav
Na zeravu západním odrůdy ‘Rheingold’ je dobře vidět, jak se správně používají „zlaté“ kultivary. Načechrané, jemně zlatavé větvičky vyniknou v kontrastu s trávníkem v popředí a zdůrazní i sytou modrozelenou barvu opodál rostoucího jalovce. Všimněte si také, že kolem nerostou žádné další dřeviny, a vynikne tak i trochu rozčepýřená silueta stromku.

… něco navíc
Je dobré vnést do zahrady něco překvapivého, co udělá vaši zahradu zajímavou. Může to být třeba pěkná plastika, nádherný kámen nebo neobvyklý druh dřeviny. Zde padla volba na kombinaci popínavé dřeviny – břečťanu a tmavého kmene. Celý záhon je zajímavý, barevný a je na něm na co se koukat i na počátku zimy.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Barevná zima