Čemu se daří na výsluní?

Rubrika: Inspirace

 


1. KAKOST

Na slunné místo jsou kakosty nezastupitelné. Kromě mohutných trsů a dlouhého kvetení nabízí řada z nich i podzimní vybarvení listů do karmínových odstínů. Za pozornost stojí odrůdy kakostu dalmatského nebo kakostu vznešeného.

 

2. HLAVATKA OBROVSKÁ

Tato trvalka, příbuzná se známějším hlaváčem, bývá až dva metry vysoká. Její žluť má světle vanilkový tón, svou vzdušnou stavbou se hodí do smíšených záhonů. Roste na sušších místech, vyznačuje se ale velkou přizpůsobivostí. Květy se hodí i k řezu.

 

3. ZVONEK

Vytrvalý zvonek bělokvětý patří k vysokým trvalkám, měří pravidelně přes metr. Kromě bílé může být i fialový (’Prichard’), květů najdete na jediném stonku desítky. Miluje slunná stanoviště, prvním rokem potřebuje přiměřenou zálivku, poté už se stává daleko odolnějším.

 

4. OMĚJ

Oměj zaujme především nezvykle sytou barvou. Daří se mu dobře ve vlhčí půdě, je dostatečně vzrůstný, nevadí mu proto společnost vyšších trvalek. Navzdory své jedovatosti patří k vděčným a nápadným druhům.

 

5. KYPREJ

Kyprej vrbice se řadí k vlhkomilným trvalkám, ale dobře zakořeněný bez problémů roste v běžném záhonu. Výrazně růžová květenství mohou dorůstat až do výšky ramen, na zimu ale zatahuje. Působí jako velké lákadlo pro hmyz.

 

6. BĚLOTRN

I když je bělotrn bodlák, vysloveně suchá místa neocení. Aby se vyvinula jeho kulovitá květenství, potřebuje přiměřeně vlhkou půdu. Vzhledem k vysokému vzrůstu ho sázejte až do poslední řady trvalkového záhonu.

 

7. ŠALVĚJ

Vytrvalé šalvěji hajní svědčí kraje záhonů i stanoviště u úpatí kamenných zídek; dobře snáší slunce i chudší půdu. Kvete fialově, bíle či růžově, vždy časně v létě. Po sestřižení vás potěší ještě jednou, po prázdninách. Jde o medonosný druh.

 

 

Text Dagmar Cvrčková, foto Profimedia, Shutterstock

Čemu se daří na výsluní?