Chryzantémy

Pokud hledáte krásnou rostlinu do podzimních truhlíků, na záhon či do kytice, bude chryzantéma tou nejlepší volbou. Zahradu zdobí desítkami květů a odstínů.

Chryzantému, vytrvalou rostlinu s dřevnatějícími výhony původem z Japonska a Číny, najdete v odborné literatuře vydané před více lety pod latinským jménem Chrysanthemum. Ačkoli jí bylo později přisouzeno nové názvosloví Dendranthemum x indicum, stejně to původní je zažité mnohem více.

Květy v mnoha tvarech
Listopadky se dělí podle toho, kdy kvetou, na rané a pozdní. První nasazují poupata už koncem srpna, druhé až v průběhu podzimu, nejčastěji tedy během října.

Dále u těchto rostlin najdete celou řadu dalších skupin, které se liší velikostí a tvarem květů – známé jsou odrůdy s jednoduchými, poloplnými, plnými, pomponkovitými, sasankovitými nebo dokonce lžičkovitými květy. Zatímco některé seženete spíše jako řezané rostliny, jiné jsou oblíbené jako hrnkovky do interiéru nebo na zahradu.

Nemají rády sucho a úpal
Ačkoli existuje mnoho druhů chryzantém, všechny mají stejné požadavky na pěstování. Vyžadují pravidelné zalévání optimálně dešťovou nebo převařenou vodou o pokojové teplotě. Jejich bal stále udržujte mírně vlhký, sucho opravdu nemají rády. Stejně tak jim ovšem nevyhovuje sluneční úpal. Pokud rostliny budete uchovávat v polostínu, déle vydrží, ovšem zase nepokvetou tolik bohatě jako na světlejším místě. Poměrně náročné jsou listopadky i na výživu. Hnojení vyžadují především před rozkvětem. Chcete-li, aby rostlina vytvářela větší květy a nehledítena jejich množství, doporučuje se jejich vyštipování. Stonek by neměl nést více jak tři poupata.

Když dostanete hrnkovou chryzantému, můžete ji na podzim vysadit na záhon a vydrží do dalšího roku. Ovšem zredukujte její nadzemní část o více jak polovinu. Jestliže nebude zima příliš tuhá, stihne zakořenit, pravděpodobně se ujme a bude další roky zdobit vaši zahradu. Nejde ovšem o příliš dlouhověký druh, navíc může v dalším roce překvapit zcela odlišným růstem – z kompaktní listopadky plné květů se může stát až metrová rostlina. Profesionální zahradníci totiž používají při jejich pěstování speciální retardanty, tedy látky, které omezující růst.

Množení chryzantém
Některé listopadky se dají poměrně snadno vysévat nebo můžete dělit jejich trsy. Mnohem běžnější a také účinnější metodou je množení řízkováním. V průběhu dubna se odebírají koncové nedřevnaté řízky, které se po zakořenění – zpravidla v průběhu května – vysazují do pěstebních nádob. Stonky je třeba naříznout šikmo, konec namočit do gelového nebo práškového stimulátoru a dát do směsi písku a rašeliny v poměru jedna ku jedné. Řízky byste měli zpočátku rosit, aby si zachovaly optimální vzdušnou vlhkost. Mladým rostlinám dopřejte hnojivo s dusíkem a draslíkem v poměru dva ku jedné. Pozor, při hnojení starších listopadek, které má podpořit jejich kvetení, musí být tento poměr opačný!

Nejen pro pěstování v nádobách
Pro pěstování v truhlíkách a květináčích se hodí především chryzantémy mnohokvěté ze skupiny Multiflora. Tyto kompaktně rostoucí a bohatě kvetoucí listopadky mohou mít barvu čistě bílou, smetanovou, žlutou, růžovou anebo oranžovou či hnědou. Výběrem kultivarů pak zajistíte jejich kvetení od srpna do konce sezony. Jako první má polokulovité dekorativní květy řada Marylin, v tomto období nasazují poupata i Gigi, Angela či Ursula. V září je následují Danielle, Chelsey či Morgan a v říjnu Pamplona Jogger, Cheryl nebo třeba Barcelona Jogger.

Zajímavé a stále oblíbenější jsou dvoubarevné chryzantémy. V nabídce se také můžete setkat s trikolorou, kdy jsou do jediné nádoby sesazeny tři kultivary různých odstínů. Oblíbená je například Ursula Trio v kombinaci s růžovými, oranžovými a žlutými květy, ale výjimkou nejsou ani jiné odstíny.

Modrá novinka
Modrá barva je v zahradnickém světě zvláště u některých druhů velkou vzácností, nelze ji totiž většinou vyšlechtit. To platilo i pro chryzantémy, ovšem jen do roku 2017, kdy se takový kultivar objevil v Japonsku. Pokud jste se přeci jenom dříve setkali s listopadkami s květy v modrých odstínech, nejednalo se o jejich přirozenou barvu, nýbrž o výsledek umělého dobarvení.


Oblíbené řady chryzantém

Gigi – oblíbená kompaktně rostoucí řada chryzantém s velkým množstvím menších plných květů, rostlina má plošně kulovitý tvar
Angela – polokulovité plné květy v sytých barvách, vhodné pro pěstování v menších nádobách
Ursula – polokulovité květy se zašpičatělými okvětními plátky, pěstování v malých a středně velkých nádobách
Danielle – řada chryzantém s menšími pestrobarevnými květy
Morgan – polokulovité plné květy v tradičních podzimních
Chelsey – vytváří velké množství plných květů, které zakrývají celou rostlinu
Pamplona Jogger – středně velké plné květy v zářivých barvách
Cheryl – kultivary s krásnými květy a dlouhou trvanlivostí
Barcelona Jogger – rostliny jsou kompaktní a polokulovité, květy ve výrazných barvách je takřka zakrývají


Ursula Red – pro jeden z nejoblíbenějších kultivarů je typický kompaktní růst, díky němuž se pěstuje i v nádobách. Barva plných květů je cihlově červená se žlutým středem.

 


Cheryl Golden Yellow – bohatě kvetoucí pozdní listopadka je vhodná pro pěstování ve větších nádobách na terase. Zlaté květy s oranžovými tóny se objevují v října.

 


Chelsey Pink – tato odrůda vytváří v průběhu září velké množství světle růžových plných květů se žlutými středy. Je vhodná především pro výsadbu do větších nádob.

 


Morgan Red – sytě fialově růžové květy se žlutým středem se rozvíjí v průběhu září. Vysazujte je nejlépe do větších nádob, dosahuje výšky okolo padesáti centimetrů.

 


Willowbrook je zástupcem velkokvětých odrůd s bílým květem se zelenkavým středem – jsou proto ideální pro výzdobu svatební tabule, či jako součást svatebních dekorací nebo do kytice.

 


Tardero – jde o žlutokvětý kultivar, který v říjnu zdobí velké množství drobnějších poloplných květů. Rostlina má pravidelně kulovitý tvar a patří mezi ty vyšší.

 


Pink Lea – pokud chcete vyzkoušet poněkud netradiční kultivary chryzantém, pořiďte si velkokvěté kultivary s polokulovitými květy. Ponechávejte na rostlině jeden až tři poupata.

 


Lydie – plnokvětý kultivar s netradičním tvarem okvětních lístků v oranžové barvě, které jsou u středu úzké a postupně se rozšiřují. Vysazují se do nádob po jednom až třech kusech.

 


Spring Hill Impr. – velkokvětá chryzantéma s dvoubarevnými květy, které mají svítivě žlutý střed a okvětní plátky sytě růžové s bílými špičkami. Lze je pěstovat i v interiéru.

 


Redwing – jde o kompaktní odrůdu s jednoduchými červenými květy zdobenými výrazným žlutým středem. Dosahuje výšky maximálně třicet centimetrů.

 


Donna Green – plnokvětá chryzantéma se pěstuje především pro řez. Drobné květy na pevných stoncích v zelenkavé barvě se totiž používají jako výplň do kytic.


Tip redakce


Krásné i v kyticích
Některé druhy chryzantém jsou speciálně pěstované pro floristické využití, i po řezu totiž vydrží dlouhou dobu v dobrém stavu. Drobnokvěté kultivary slouží spíše jako barevná výplň kytic, ty velkokvěté působí jsou dominantou celé vazby. Pokud si domů přinesete řezané chryzantémy, prodloužíte jejich životnost pravidelným odstraňováním žloutnoucích listů a ošetřováním stonků. Ty nezastřihávejte nůžkami, jak jste zvyklí u jiných květin, ale ručně zalamujte.

Chryzantémy