Čištění a renovace grilu: jak na to?

Rubrika: Inspirace

Opékání, restování a grilování přitáhne do zahrady celou rodinu. Ovšem když dojde další den na úklid a čištění, nikdo nikde není. Tipů, jak to zvládnout snadno a rychle, existuje spousta.

Odborníci doporučují čistit mřížky grilu už během přípravy jídla, zvlášť pokud děláte pokrmy různého druhu. Nestane se vám tak, že vše bude chutnat po rybách nebo česneku. Zbytky jídel se snažte odstranit mechanicky, případně použijte pouze vlhký hadr. Neměli byste si pomáhat žádnými čisticími přípravky.

 

Až dogrilujete

U některých typů grilů jsou rošty nebo pečicí pláty vyjímatelné, případně se skládají z několika menších, abyste je mohli vyndat a dát do myčky. Údržbu to hodně zjednoduší. Máte-li rošt větší a technika vám nepomůže, zkuste tyto tipy a triky na snadné čištění a mytí.

  • Rošt můžete také přes noc nechat odmočit ve vaně nebo ho položit do trávy. Voda či rosa pomohou s odmočením největších nečistot.
  • Čistěte vždy rozpálený rošt. I když se k úklidu dostanete až druhý den po party, nejprve ho nechte rozpálit na maximum a počkejte zhruba čtvrt hodiny, než přestane vycházet kouř. Během této doby se totiž spálí všechny zbytky tuků a jídla.
  • Na odstranění dalších zbytků, které na roštu zbudou, použijte buď speciální grilovací kartáč, nebo si vystačíte se špachtlí nebo malířskou stěrkou. Pokud ani ty doma nenajdete, pomůže vám i obyčejný alobal. Vytvořte z něj kuličku a použijte ji stejně jako špachtli.
  • Hledáte-li jednodušší způsob, najděte v kuchyni sodu, posypte jí rošt a jemně zalijte octem. Pěnu, která se vytvoří, nechte chvíli působit a pak vyčistěte houbičkou na nádobí.
  • Máte-li u grilu na plyn odnímatelné hořáky, které jsou mastné, ponořte je zhruba na hodinu do horké kávy. Odmastí je a vyleští stejně jako rozkrojený citron namočený v talířku hrubé soli.

1. Nejprve zbavte gril rzi.

2. Nesoudržný nebo poškozeného nátěr očistěte kratáčem.

3. Při natírání postupujte podle pokynů na obalu barvy.

4. Počkejte dva dny, než budete gril opět používat.

 

Starý jako nový

Pokud investujete do kvalitního grilu z litiny nebo silného plechu, vydrží vám i několik desítek let. Zvlášť pokud mu dopřejete nový nátěr. Jak často ho budete obnovovat, záleží na kvalitě barvy. Vyberete-li si dobrou a kvalitní (v tomto případě sledujte, zda disponuje tepelnou odolností), nemusíte se o gril dalších osm let vůbec starat. Při použití nekvalitního nátěru to mohou být jen roky dva, protože se nevyhnete puchýřům, loupání barvy nebo korozi.

Před samotným nátěrem je potřeba gril zbavit volné rzi a nesoudržných zbytků starého nebo poškozeného nátěru. K tomu vám poslouží ocelový kartáč a smirkový papír, ve výjimečných případech je možné použít i pilník, ale s tím velmi opatrně. Všechen prach a nečistoty pečlivě omeťte a povrch odmastěte. „U barev rozpouštědlových použijte při odmašťování běžné ředidlo. U barev na vodní bázi však postačí voda s kapkou kuchyňského saponátu,“ radí Martin Brodský, manažer značek Dulux a Hammerite. Pokud na povrchu zůstala rez, použijte na tyto plochy antikorozní základní nátěr.

Povrch tělesa musí být suchý, čistý a především studený. Pamatujte, že na teplý gril nebo krb nemá cenu nanášet jakoukoli barvu. Pokud si chcete ušetřit práci a jen přetřít starý nátěr, zkuste nejprve na kousek nanést malé množství barvy a sledujte, co se bude dít. Pokud se objeví nežádoucí reakce, starý nátěr raději odstraňte.

Při natírání se vždy řiďte pokyny na obalu barvy. „Zjistíte tam, jakým způsobem se má barva nanášet a kolika vrstvami nátěrů je vhodné těleso opatřit. Většinou platí, že barvy vyžadují dvě vrstvy a nanášejí se štětcem, válečkem nebo pomocí nástřiku,“ doporučuje Martin Brodský.

Doba schnutí nátěru je závislá na okolních podmínkách a typu barvy. Natírat by se mělo v rozmezí 5–28 stupňů, ovšem pozor, jde o teplotu natíraného povrchu, nikoli okolního prostředí. Pro dobré schnutí by vlhkost vzduchu měla dosahovat úrovně pod osmdesát procent. Vodou ředitelné barvy schnou okolo dvou hodin, syntetické od dvou do 16 hodin, ale i déle podle počtu vrstev.

Topit by se v čerstvě natřených grilech či krbech nemělo raději minimálně dva dny, aby barva dostatečně vyzrála. Pokud barva dostatečně vyzraje za studena, vyhnete se nepříjemnému zápachu při prvním rozžehnutí ohně.


Nátěry vhodné na gril

• Hammerite Silicon Thermo je vypalovací nátěrová barva na bázi polymerizovaných olejů a termostabilních silikonových pryskyřic. Černý odstín odolává teplotám až 400 stupňů, stříbrná 300 stupňům. Je vhodná na ochranné i dekorační nátěry radiátorů, kotlů, krbů, pecí, vodovodního i parního potrubí. Není nutno používat základovou nebo podkladovou barvu.

• Žáruvzdorný sprej je vypalovací matná barva na bázi polymerizovaných olejů a termostabilních silikonových pryskyřic. Jeho tepelná odolnost činí až 600 °C. Vhodný na ochranné i dekorační nátěry radiátorů, kotlů, krbů, pecí, vodovodního i parního potrubí. Není nutno používat základovou barvu.

Další podrobnosti najdete na www.hammerite.cz.


Magdaléna Krajmerová

Čištění a renovace grilu: jak na to?