Co vysázet na kamennou zídku?

Rubrika: Inspirace

Aksamitník

Aksamitníků existuje mnoho druhů, pro větší plochy vždy vyberte aksamitník vzpřímený. Dorůstá do půl metru a jeho krásně vonící plné kulovité květy mají v průměru až deset centimetrů. Jejich velikost ještě umocní jednotné vybarvení.

Petúnie

Petúnie řada lidí považuje jen za balkonovky, ale pěstovat se dají i na záhonech. Musíte vybrat zahradní druhy, které rostou v keřících a netvoří tak dlouhé šlahouny jako surfinie anebo převislé kultivary.

Ostálky

Tyto letničky vydrží krásné až do mrazů. Při pravidelném hnojení tvoří během léta stále nové květy, nehodí se ale na podmáčená místa, tam je rychle napadá plíseň listů.

Pestrovka

Pestrovka, známá i pod latinským označením gomphrena, se pěstuje jako rostlina k sušení. Ale vypadá velmi pěkně i na záhonech, když ji neostřiháte. Drobné kulaté květy jsou fialové, růžové či bílé, na jediném trsu jich bývají desítky. Potřebuje ale dobře odvodněné slunné místo, jinak uhnije odspodu.

Hledík

Vysoké a mohutné hledíky jsou náročné na kvalitu půdy i dobré předpěstování. Obvykle se dávají v pestrých barevných směsích, ale pokud je vysadíte v jediném odstínu, budou vypadat ještě zajímavěji.

 

Krásenka

Krásenka nejlépe vynikne na větších plochách, ale lze ji pěstovat i vedle dalších letniček. Dobře vyplní případně mezery, které vám v záhonu vzniknou, lze ji vysévat přímo. Na místě se někdy drží i sama.

Šalvěj

Šalvěj pomoučená je dlouho kvetoucí letnička. Dorůstá do výšky přes půl metru, může být i fialová, tmavě modrá či bílá. S jejím předpěstováním začněte nejpozději v březnu.


Skalničky a trvalky na zídky

Pokud vysejete ke kamenným zídkám letničky, můžete je další sezonu vyměnit. Zahrada tak bude každou sezonu jiná. Zdá se vám to příliš pracné? Nahraďte ji trvalkami a skalničkami, jsou na péči méně náročné. Při jejich výběru počítejte s tím, že kámen přitahuje slunce a zvolte teplomilné druhy. A vyberte takové barvy, aby vedle nich přírodní kámen pěkně vynikl.

Kamejka

Sivutka

Koulenka

Ježourek

Kotula

Acéna

Mochna

Skalničky

Pro větší plochy se hodí husté kobercové skalničky. Nejenže brání zaplevelení, ale často i velmi pěkně kvetou. Krásná je blankytně modrá koulenka (Globularia cordifolia) se svěže zelenými lžičkovitými listy. Méně často se pěstuje i nenáročný ježourek neboli trávníčkovec (Acantholimon glumaceum), jehož růžové laty připomínají statici a tuhé listy zaujmou modrozeleným odstínem. Nahoru na zídku volte plazivé skalničky, jako jsou kotula (Cotula squalida) a acéna (Acaena microphylla) s červenohnědými kulovitými květy. Dorůstají jen do deseti centimetrů. Každého jistě zaujme i bohatě kvetoucí půvabná sivutka (Aethionema grandiflorum) – drobný keřík s čárkovitými listy. Druhou polovinu léta může místo ozdobit i kamejka rozprostřená (Lithodora diffusa). Sytě modré nálevkovité květy se objevují přes celé prázdniny až do podzimu. Šedozelené, jemně chlupaté listy zabraňují na teplých místech ztrátám vody. Na slunném místě se daří i zajímavé půdopokryvné mochně (Potentilla x tonquei) s dlouhými poléhavými výhony. Oproti jiným druhům z tohoto rodu nemá zlaté, ale světle oranžové květy s netypickým tmavším okem. Má sotva dvacet centimetrů, a kvete až do konce srpna.

Šanta

Smil

Ožanka

Mavuň

Pilát

Pupalka

Rmen

Trvalky

Místo shora chráněné zídkou a prohřáté od kamenů bude výborně vyhovovat nenáročné až metr vysoké mavuni červené (Centranthus ruber), kvetoucí v druhé polovině sezony. Zajímavý barevný i výškový kontrast k ní vytvoří pupalka missurská (Oenothera missouriensis). Má jen asi čtvrt metru a každý den se na jí rozvíjejí nové a nové žluté květy. Šedostříbřité nevysoké smily písečný či italského (Helichrýsum arenarium, H. italicum) rostou jako pokokeře, je ale třeba je na konci sezony prostříhat, aby zůstaly husté a nevznikl holý střed. Jejich zlaté květy se využívají buď jako koření, nebo se suší pro podzimní vazby, anebo mohou na záhonu zůstat až do podzimu. Vysadit sem můžete i rmen tečkovaný (Anthemis punctata). Tato stálezelená trvalka miluje suché a teplé prostředí, tvoří rozvolněné polštáře stříbřitě šedých aromatických listů, nad které vystupují jednotlivé bílé úbory se zlatým středem. Tmavě fialově kvete pilát lékařský (Anchusa officinalis). Hmyz a motýli na zídku přilákají zástupci čeledi hluchavkovitých, například šanta (Nepeta x faassenii, N. racemosa) nebo méně známá ožanka kalamandra (Teucrium chamaedrys) s hrozny růžových, nezvykle tvarovaných květů.

 

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Co vysázet na kamennou zídku?