Domácí oleje s bylinkami

Vyrábět doma krémy, šampony a mýdla bývá tak trochu alchymie, která si žádá čas. Co však můžete vyzkoušet ihned a snadno, je výroba voňavého oleje na obličej, ruce, vlasy i celé tělo – stačí k tomu jakýkoli za studena lisovaný rostlinný olej a vlastní úroda bylinek a květin.

biokosmetika2Čerstvé snítky bylinek, které ostříháte před zazimováním rostlin nebo je máte nasušené zásoby, využijete nejen na výrobu tělových olejů. Až do mrazů kvetou měsíčky a často i podruhé včas sestřižená levandule. Pleťový olej s vůní růže stolisté, rozmarýny nebo levandule v zimě velmi pomůže strádající pleti a jeho vůně potěší. Ještě jednodušší je smísit olej s několika kapkami rostlinné silice, které jsou rovněž k dostání v desítkách druhů a v různě výhodných baleních. Zakoupit lze samozřejmě i již namíchané tělové a pleťové oleje. Vyluhovat v oleji vlastní bylinky však stojí za zkoušku; je to příjemný počin a lahvičky se snítkami či květy uvnitř navíc vypadají krásně. A pokud by nevoněl tak silně, jak jste si představovali, můžete ho doplnit kapkou silice, kterou ale v domácích podmínkách vyrobit nelze. Získává se složitou parní destilací a spotřeba rostlinného materiálu je veliká, čemuž odpovídá intenzita pronikavě vonící těkavé kapaliny.

biokosmetika3

Olej místo krému?

Rostlinné oleje jsou pro pokožku balzámem. Skoro každý si je oblíbí, tedy pokud se používají správně. Olej se ani nepokoušejte vetřít do suché kůže, protože ho nepřijme a zůstanete nepříjemně mastná. Docela jiné je natřít se olejem hned po koupeli, dokud máte pokožku vlhkou. Při takové automasáži se přípravek velmi rychle vsákne a zanechá pokožku dlouho hebkou. Ájurvédská medicína natírání olejem doporučuje i jako posilu těla, neboť ho zahřeje a chrání. Ať už je to pravda nebo ne, jde o proceduru nesmírně příjemnou. Stejný postup vyžaduje obličej – pleť olej přijme nejlépe po vyčištění a opláchnutí nebo osvěžení vodou. A rozetřít si do rukou po každém umytí pár kapek oleje je mnohdy účinnější nežli speciální krém na ruce.

K dostání jsou nejrůznější druhy olejů, obvykle v biokvalitě. Ať už je koupíte v potravinách – slunečnicový, olivový, sezamový – nebo v obchodě s přírodní kosmetikou, vždy by měly být lisované za studena. Pouze olej z vinných semínek se vždy získává extrakcí.

  • Pro suchou i ekzematickou pleť je ideální olej olivový, ricinový, slunečnicový, makadamový, sezamový, makový, meruňkový, mandlový, lněný, pupalkový i další.

  • Ochablou a unavenou pleť vzpruží například arganový, šípkový, avokádový či mokřadkový olej.

  • Pro mastnou pleť se hodí snadno vstřebatelný lehký olej brusnicový nebo z vinných jader.

Prospěšné a často i výhodné jsou různé směsi. Například drahého šípkového nebo arganového oleje stačí přidat desetina do slunečnicového nebo jiného levnějšího a výsledek bude mít stále silné účinky.

Oleje můžete použít i jako výbornou masku na vlasy. Čím déle ji necháte působit, tím lépe; hlavu přitom udržujte v teple. Vlasy pak sice musíte důkladně umýt, ale v jejich lesku a hebkosti je obvykle znatelný rozdíl. Do konečků suchých roztřepených vlasů se doporučuje vetřít kapku oleje i po každém umytí.

Všechny běžně prodávané oleje s výjimkou ricinového jsou zároveň jedlé a zdravé – dají se tedy přidat i do salátu – zvláště ty, ve kterých jste vyluhovali aromatické bylinky. A jak na to?

biokosmetika1

Vůně letní zahrady

Stačí, když do lahve s olejem vložíte hrst natí nebo květů a necháte je pár týdnů macerovat při pokojové teplotě, aby uvolnily část své vůně a léčivé síly. Rostliny musí být zcela ponořené, olej konzervuje. Pokud chcete vůni silnější, bylinky před macerováním podrťte. Před uložením nálev přeceďte, i když větvičku na ozdobu v něm nechat můžete; lepší je však vložit novou. I ta ovšem musí zůstat trvale ponořená.

Bylinky v oleji působí blahodárně nejen na pokožku. Vůně spouští libé pocity přímo v mozku, její molekuly pronikají i kůží a působí na celé tělo. Právě rostlinné silice neboli éterické oleje, nositelé vůně, patří mezi nejúčinnější složky bylinek a léčivých rostlin.


Jaké bylinky do olejů použít?

Rozmarýn – příjemná kafrová vůně osvěžuje, povzbuzuje krevní oběh, podporuje růst vlasů

Levandule – jedna z nejoblíbenějších vůní působí harmonicky, konejšivě, uklidňuje pleť a zároveň ji čistí

Šalvěj – hořkosladká vůně působí očistně, šalvěj prospívá mastné a nečisté pleti

Růže – nejlepší je voňavá růže stolistá, zvaná lékárnická, ale poslouží i jakákoli jiná. Její vůně je symbolem harmonie, doporučuje se pro citlivou pleť, kterou regeneruje

Máta – intenzivní, silně osvěžující a pročišťující vůně, jejíž charakter záleží i na použitém kultivaru; může být mentolová, nasládlá, se stopy skořice nebo čokolády

Meduňka – citrusová vůně oblíbené uklidňující bylinky je jemná a hojivá

Heřmánek – jedna z nejhojivějších univerzálních léčivek, jejíž květy dodají oleji hořkosladkou vůni letní louky


Staré dobré sádlo

Rostlinné oleje kdysi bývaly poměrně vzácné, a tak babičky používaly k ochraně kůže tuk, kterého mívaly ve spíži více – sádlo. A leckdo na něj nedá dopustit ani dnes. Je totiž velmi podobné našemu vlastnímu tuku a pokožka ho mimořádně dobře přijímá. Pokud se poohlédnete po sádle bio nebo z poctivého domácího chovu, budete mít lepší pocit, protože bude kvalitnější, voňavější. Výtečné je i na jizvy, oděrky, a dokonce i na větší zranění. Škvařené sádlo je v podstatě sterilní a jeho hojivá schopnost je až překvapující.

Jana Bucharová, foto Shutterstock

Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_11_2016

Domácí oleje s bylinkami