Hadince pro horké časy

I na našem území najdete rostliny stepního charakteru, které se dobře
vyrovnávají se suchými léty, kdy prší jen občas. V Čechách a na Moravě vyrazte za inspirací především do krasových oblastí, jako jsou střední Čechy nebo oblasti Pálavy a Bílých Karpat. Z těch nejobyčejnějších květin, jež rostou na každé teplé stráni, sem patří třeba hadinec, který si našel cestu i do zahrad. Mezi jeho příbuzné se řadí i velmi nápadné a doslova raritní druhy.

Hadince

Foto: Shutterstock

Hadinec obecný

Echium vulgaris

Jde o volně rostoucí, krátkověkou trvalku nebo dvouletou vyšší rostlinu, jež na vhodném stanovišti dorůstá až do metru, častěji ale bývá zhruba poloviční. Její modrofialový květ se objevuje v čase prázdnin a hodí se i k řezu. Listy má drobné, šedavé, přizpůsobené teplejšímu klimatu. Hadinec se dříve využíval jako léčivka, považoval se za spolehlivého pomocníka proti hadímu uštknutí, na což odkazuje jeho rodový název. I nyní se ostatně prodává jeho sušená nať. Sazenice nabízejí trvalková zahradnictví, která se specializují na místní druhy. Nejlépe poroste v propustných hlinitopísčitých půdách s vyšším obsahem živin.

Tipy pro pěstování: I když se rozmnožuje semeny, lépe uděláte, když si rovnou koupíte sazenice. Ačkoliv pochází z teplých stanovišť, je mrazuvzdorný až do -28 °C, nepotřebuje žádnou ochranu před zimou.

Hadince

Foto: Shutterstock

Hadinec červený

Echium russicum syn. Echium maculatum, E. rubrum

Na našem území potkáte tento nápadný hadinec i ve volné přírodě, patří však mezi kriticky ohrožené druhy, a je tudíž přísně chráněný. Vysoká, až metrová rostlina s červenofialovým hroznem květů se vyskytuje na podobných stanovištích jako hojnější hadinec obecný. Kvete poněkud dříve, od června až do konce léta. Listy v přízemní růžici má ale světle zelené, nikoli šedavé. Nejčastěji roste jako dvouletý. Může se udržet i déle, není však dlouhověký. Odolá silným mrazům. Pokud jej zahradnictví nabízejí, certifikované sazenice nikdy nepochází z volné přírody.

Tipy pro pěstování: Dobře bude vypadat ve štěrkových záhonech na výsluní, kde neřešíte problém se spodní vodou. Půda mu vždy svědčí spíš lehčí, hlinitopísčitá. Vysoká květenství si říkají o výsadbu ve větších skupinkách.

Hadince

Foto: Shutterstock

Text: Dagmar Cvrčková, foto: Shutterstock

O dalších druzích hadinců se dočtete v zářijovém vydání tištěné Flóry, které je momentálně na trhu. Náš časopis si můžete zakoupit na www.casopisyknihy.cz nebo v elektronické podobě na www.digiport.cz.

 

Hadince pro horké časy