Hortenzie jako ze starých dob

Rod hortenzií (Hydrangea sp.) je neskutečně bohatý a prošlechtěný. Tyto nádherné rostliny s mohutnými květy mají v oblibě především Angličané a Nizozemci. Tyto keře zdobí jejich zahrady i malé předzahrádky a v nádobách také terasy a balkony. U nás se tato dřevina prosadila již před několika lety a nachází čím dál tím větší uplatnění v květinových zahradách.

Hortenzie velkolistá je známá také jako hrnkovaná rostlina.

Hortenzie velkolistá je známá také jako hrnkovaná rostlina.

Na hortenziích obdivujeme především bohatou násadu obrovských květů. Tento fakt předurčil jejich využití také na trhu s řezanými květinami, u floristů se totiž nádherné květy staly silně poptávaným zbožím v čerstvém i sušeném stavu. Velkou výhodou keřových i popínavých hortenzií jsou jejich požadavky na stanoviště. Nejsou náročné na živiny a plně jim vyhovuje polostín i mírnější stín. S plným úpalem bojují, nerostou a ani příliš nekvetou. Mají rády mírně vlhkou půdu lehčí struktury, jsou vděčné za přídavek rašeliny nebo listovky.

Použití

Krásnými sněhově bílými květy se může chlubit hortenzie stromečkovitá.

Krásnými sněhově bílými květy se může chlubit hortenzie stromečkovitá.

Z běžně vysazovaných druhů lze jmenovat například hortenzii velkolistou (H. macrophylla), která je dostupná v bílých, karmínových, růžových a modrých barvách květů. Právě tento druh se hodí pro pěstování v nádobách, počítejte ovšem s větším rizikem namrzání. Hortenzie stromečkovitá (H. arborescens) je běžně dostupná v kultivaru Annabelle, která se vyznačuje kulovitými květy. Nejdříve čistě bílými a později sytě růžovými květy rozkvétá hortenzie latnatá (H. paniculata), mezi běžné kultivary patří Limelight a Pinky Winky. Pokud ovšem na zahradě nemáte místo pro keřové formy, vyzkoušejte bíle kvetoucí popínavku, hortenzii řapíkatou (H. petiolaris). Všechny hortenzie se perfektně kombinují s kvetoucími trvalkami i druhy s okrasnými listy. Dobrým sousedem jsou také stálezelené listnaté keře.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Hortenzie jako ze starých dob

Hortenzie jako ze starých dob