I trávník potřebuje dýchat, pomozte mu proto vertikutací

Aby byl trávník zdravý a krásný, vyžaduje pravidelnou péči. Nestačí ho jen sekat, zalévat a občas hnojit, ale měli byste mu dopřát i provzdušnění neboli vertikutaci. Kdy a jak by se měla provádět a co se při ní vlastně s trávníkem děje?

Vertikutace snižuje množství stařiny a mechu v trávníku, zvyšuje v něm cirkulaci vzduchu, rychlost průsaku vody i živin a také přívod světla.

Při vertikutaci dochází ke svislému prořezávání trávníku ostrými noži do hloubky asi dva až tři milimetry, při němž se odstraňuje travní plsť a mech, čímž se podporuje provzdušňování drnu. Název sám je převzat z angličtiny. Jde o složeninu slov vertical (vertikální, svislý) a cut (řezat). Jako objevitel tohoto postupu je uváděn Thomas Mascaro, který vyvinul první vertikutátor v roce 1953.

Proč odstraňovat travní plsť

Travní plsť vzniká v trávníku z odumřelých částí rostlin, staré posečené trávy (mulče), mechu a plevelů. Vytváří silnou nepropustnou vrstvu, která brání prorůstání travních kořenů do hloubky. Mělce zakořeněný trávník v obdobích sucha rychle vysychá a tvoří se v něm zažloutlá, řídce zarostlá místa, což mu na kráse rozhodně nepřidá. Jednak se na lysých místech může snadno usazovat plevel a jednak vrstva travní plsti brání dýchání půdy a pronikání vody a živin ke kořenům trávníku. V takovém trávníku se také snáze šíří choroby, například plíseň sněžná. Vertikutátor travní plsť rozrušuje a z trávníku ji vyčesává, čímž přispívá k jeho regeneraci.

Čas vertikutace

Podle obecných doporučení by se měl travní drn provzdušňovat vertikutací dvakrát ročně – poprvé na jaře, zhruba od dubna do začátku května, kdy má trávník vysokou regenerační schopnost, a podruhé v pozdním létě. Roli přitom hraje i počasí. Jakmile na jaře začne svítit slunce a tráva trochu povyroste, je ten správný čas na jarní provzdušňovací kúru. Vertikutace by se naopak neměla provádět v příliš teplém počasí a v obdobích sucha. Za horkého a suchého léta je tedy lepší od druhé vertikutace raději upustit. Jsou-li ale letní měsíce spíše deštivé, může se k vertikutaci trávníku přikročit na konci léta, přibližně od konce srpna do září. V tomto období nemusí být příliš intenzivní.

Na co dát pozor

Vertikutace by se naopak neměla provádět v příliš teplém počasí a v obdobích sucha.

Trávník by neměl být ani přemokřený, ani přesušený. Po dešti se doporučuje den dva počkat. Než s vertikutací začnete, měli byste trávník posekat asi na výšku tří centimetrů. Plocha se zpracovává křížem, tedy nejprve po délce, a potom napříč, aby se drn důkladně rozrušil. To platí zejména pro vertikutátory, které mají nože dál od sebe. Po vertikutaci se doporučuje ošetřené plochy pohnojit – provzdušněný trávník hnojivo lépe přijme. Pokud v trávníku vzniknou holá místa, je dobré je dosít a pravidelně zalévat, než travní osivo vzejde. Trávník bude sice po vertikutaci vypadat trošku poničeně, ale rychle se vzpamatuje a za námahu se vám odvděčí bujným hustým růstem.

Typy vertikutátorů

Na úpravu malé plochy postačí ruční vertikutátor neboli provzdušňovací hrábě. Na větší trávníky jsou vhodné elektrické vertikutátory – pro plochy do zhruba 600 metrů čtverečních, případně benzinové vertikutátory – pro větší rozlohy. Jedná se o stroje podobné travní sekačce. Jejich pojezd po trávníku zajišťují kolečka a vertikutaci provádí rotující hřídel s noži, které svisle prořezávají vrchní vrstvu drnu. Některé stroje, provzdušňovače, mají pouze pružné ocelové drápky sloužící k vyčesávání travní plsti. Mohou být také vybaveny dvěma hřídelemi, jednou s noži a druhou s drápky, které je možné navzájem vyměňovat. Při výběru vertikutátoru se zaměřte na možnost plynulého nastavení pracovní hloubky. K základnímu příslušenství patří sběrný koš k zachycování vyhrabaného materiálu. Díky němu odpadá po vertikutaci následné ruční hrabání odpadu, případně jeho odstraňování pomocí sekačky.

FOTO: SHUTTERSTOCK, PROFIMEDIA.CZ A ARCHIV FIREM GARDENA

I trávník potřebuje dýchat, pomozte mu proto vertikutací

I trávník potřebuje dýchat, pomozte mu proto vertikutací