Když se beton vybarví

Šedivý jako beton? Na toto spojení zapomeňte. Tento materiál se pěkně vybarvil. Stává se tak ozdobou nejen zahrady, kdy z něj můžete postavit nejen cesty, ale i terasy a další zpevněné plochy.

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

Oblíbené betonové mozaiky nabízejí kostky v různých odstínech a velikopstech.

Beton a krásný materiál? Ano, v posledních několika letech to platí. Firmy ho totiž probarvují do několika odstínů, tradiční šeď je tedy minulostí. V mnoha barevných odstínech si lze pořídit i litý beton.

Stavte bez omezení

Zatímco v interiérech si litý beton získal oblibu už před mnoha lety, v zahradě své místo stále hledá. Přitom nabízí skoro ideální vlastnosti: je odolný, téměř nezničitelný, bezpečný a neklouže ani v dešti. Na rozdíl od dlaždic lze z litého betonu vytvářet cesty a plochy atypických tvarů i velikostí. K velkým přednostem litého betonu patří široká nabídka barev, v nichž se vyrábí. Používají se k tomu barevné pigmenty. Při probarvování se nejčastěji uplatňují červené, hnědé, černé, případně žluté pigmenty tvořené barevnými oxidy železa. Méně běžné jsou pigmenty bílé, modré a zelené. Ale i ty lze vyrobit. Například základem bílé barvy je oxid titaničitý, modré kobaltová modř a zelené oxid chromu. Dnes zákazníci žádají k využití v zahradách nejčastěji betony v různých odstínech červené, ale zájem je i o barvu bílou nebo fialovou. Není problém na ploše kombinovat více odstínů nebo se rozhodnout pro různé varianty povrchů. Například když ten hladký narušíte proutěným koštětem (jde o takzvanou striáž), na povrchu vzniknou drážky, které ploše dodají nejen zajímavý vzhled, ale i vyšší bezpečnost v každém počasí.

Barevnou dlažbu můžete skládat do pruhů či různých obrazců.

Vyskládejte si své barvy

Zalíbila se vám myšlenka barevného betonu, jen byste raději dali přednost klasickým dlaždicím? Firmy nabízejí i kolorované betonové dlažby. Vyrábějí se buď probarvením cementového tmelu pomocí pigmentů, volbou barvy kameniva, anebo kombinací obou variant. K nejoblíbenějším patří všechny odstíny žlutých a hnědých tónů, ale i takzvané colormixy, kdy jsou v balení namíchané dlaždice různých odstínů. Vyrábějí se jak série, v nichž jsou jednotlivé prvky tvořené odstíny jedné barevné řady, tak ty založené na kontrastu barev.

Speciální úpravou povrchu může beton připomínat přírodní kámen, upoutat zajímavým melírem, milovníci patiny zase ocení otloukaný povrch, jemnou strukturu mu dodává opracování tryskáním nebo vymýváním. Z betonu už lze dokonce vytvořit imitace dřevěných prken, nášlapů a dalších prvků. Široká je i nabídka různých povrchů: leštěný, pískovaný, vymývaný nebo opatřený patinou… V zahradě tak působí přirozeně. Zvláštní skupinu, která si také nachází spoustu zákazníků, jsou dlažby s takzvaně ostařeným povrchem. Hodí se jak k historickým objektům, tak jako doplněk jednoduché funkcionalistické architektury.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli beton, všechny splní základní požadavky, které na tento materiál máte: pevnost, vysokou odolnost proti deformaci i nečistotám a nezničí je ani mrazy.

Jen na vás záleží zda si vyberete dlaždice v kontrastních odstínech nebo sladěné tón v tónu.


Beton v zahradě

  • Schodiště – je většinou montováno z podpěry schodnic, schodnice, podestové a schodišťové desky. Firmy nabízejí nejen klasická přímá, ale i rohová schodiště.

  • Obrubníky a palisády – můžete jimi lemovat nejen cesty, ale také záhony a jiné okrasné části zahrady. Z palisád je možné vytvářet i menší stěny, které se většinou nechávají porůstat popínavými rostlinami.

  • Svahové tvárnice – jsou určené ke zpevňování terénu. Jde o systém takzvaného suchého zdění, kdy jsou tvárnice kotveny proti posunutí vlastním zámkovým tvarem a později pokrývány násypem.

  • Zdicí tvárnice – použijete je například k výstavbě plotu, na výběr máte tvarovky z hladkého, štípaného nebo rumplovaného betonu. Mohou být přírodní nebo barevné. Využít je samozřejmě můžeme též pro stavbu menších zídek přímo v zahradě k oddělení jednotlivých částí, při stavbě krbu, ale i altánů a pergol.

  • Zatravňovací tvárnice – nabízejí kompromis mezi zpevněnou a zatravněnou plochou. Jedná se o perforované dlaždice, které se dají do sebe zaklesnout tak, aby rovnoměrně rozkládaly tlak, který je na ně vyvíjen. Tvárnice se plní substrátem asi dva centimetry pod okraj a poté osévají trávou.

 

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2017.

Když se beton vybarví