Lehkost a švih pro partie trvalek

Rubrika: Traviny

Travina z návrhu na předchozí dvoustraně – Miscanthusneboli česky ozdobnice – je už svým jménem jako stvořená do okrasných moderních zahrad. Ale jako u všech rostlin platí i zde, že zdobí jen na správném místě.

Obliba této traviny vychází především z jejího snadného a bezproblémového pěstování.

Trávy se všeobecně považují za odolné, dokonce pionýrské rostliny. Je ale jasné, že na zahradě je potřeba, aby byly především pěkné a zdravé. Ozdobnice (Miscanthus sinensis) pocházejí z Asie a potřebují spíše lehčí půdu na slunném stanovišti, která by ale měla být vždy dobře propustná a s dostatkem živin. Na takovém místě dorůstají i do více než dvou metrů výšky a vydrží zde řadu let.

Kam s nimi

Ozdobnice rozhodně nejsou stepní rostliny, jak se o travinách často předpokládá, proto se vůbec nehodí do suchých štěrkových partií. Nároky a charakterem jsou lépe srovnatelné s rákosem nebo chrasticí. Nejlépe se jim proto bude dařit na dobře zalévaném trvalkovém záhonu nebo ještě lépe v okolí jezírka či potůčku. Vždy se jedná o bujně rostoucí rostliny, je třeba s tím proto počítat a vysazovat je spíš do pozadí. Potřebují pevnou ruku, která je bude držet v určených mezích, protože bez pravidelného omezování by pro sebe zakrátko zabraly celý okolní prostor. Na jaře se dobře množí dělením trsů.

Celoroční ozdoba

Ozdobnice můžete kombinovat s pestrými trvalkami i s dalšími travinami.

Obliba této traviny vychází především z jejího snadného a bezproblémového pěstování. Na rozdíl od jiných dominantních travin (např. Cordateria), které se také v zahradní architektuře často uplatňují, nepotřebují ozdobnice zimní ochranu, a to ani před zimou, ani před sněhem. S výjimkou jarního období jsou krásné většinu roku. Přes léto je zdobí nové, svěže zelené listy, na podzim se objeví stříbřité chocholy květů, které na rostlině vydrží přes celou zimu. Trsy se sestřihávají až v předjaří, kdy se na zahradě objevují květy prvních cibulovin.

Správný výběr

Pro zahradní tvorbu rozlišují profesionální zahradníci několik odlišných typů ozdobnice čínské. Jde například o varietu ‘Gracillimus’ se vzpřímeným růstem a lehce převisajícími konečky listů nebo o robustnější formu ‘Silber Feder’. Základní rozdíl je především v kvetení. Forma ‘Gracillimus’ kvete jen velmi málo, nejčastěji po hodně teplých létech, zatímco druhá forma ‘Silber Feder’ kvete pravidelně každý rok. Pokud tedy chcete, aby vaši zahradu zdobily každoročně stříbřité laty, je třeba vybírat správně. Další výrazná forma je typ ‘Zebrinus’, která má listy zdobené příčnými světlými proužky, podélné proužky po celé délce listů má odrůda ‘Cosmopolitan’. Odrůda ‘Hercules’ má květenství narůžovělé barvy a její listy jsou na podzim oranžové. Oblíbená odrůda ‘Yakushima Dwarf’ se díky nižšímu vzrůstu hodí i na menší zahrady, kde dorůstá jen do metrové výšky. O popularitě ozdobnic svědčí i fakt, že ve světě najdete stovky vyšlechtěných a registrovaných odrůd.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Lehkost a švih pro partie trvalek

Lehkost a švih pro partie trvalek