Než opadá listí z dubů…

Dub bahenní

Quercus palustris

Zdomácnělý druh, který ovšem pochází z amerického kontinentu, má hluboce vykrajované lesklé listy s ostrými špičkami. Často se pěstuje odrůda ´Green Dwarf´ s kulovitou korunou, je vhodná do zahrad, neboť pomalu roste a má výšku jen dva až tři metry.

Tipy pro pěstování: Potřebuje vlhčí místo v polostínu, na suchu se mu nedaří. U nově vysazených rostlin dbejte na to, aby nebyly okamžitě podmáčené.

 

Dub červený

Quercus rubra

Listy tohoto dubu se na podzim zbarvují do výrazných červených odstínů. Malé kulovité žaludy jsou umístěné v mělké číšce. Na trhu najdete i novinku ´Haaren´ – strom vysoký zhruba metr, který se pěstuje buď roubovaný na kmínek nebo jako keř. Je odolný proti mrazům.

Tipy pro pěstování: Poroste na plném slunci. Vyžaduje půdu bohatou na živiny, měla by být i mírně kyselá a sušší. Tento dub nesnáší spodní zamokření.

 

Dub zubatý

Quercus dentata

Asijský druh zaujme listy dlouhými i přes třicet centimetrů, lesklými a sytě zelenými. Na podzim se na nich nejprve objevují losové skvrny, postupně do tohoto odstínu přebarví celé. Strom roste rychle, má nízký kmen a oválnou korunu, větve často sahají až k zemi.

Tipy pro pěstování: Dopřejte mu místo na slunci. Nehnojí se, aby letorosty dobře vyzrály. Při vysoké hladině spodní vody může uhynout. Než zakoření, potřebuje oporu.

 

Dub cesmínový

Quercus illex

Pruty stálezeleného dubu cesmínového zpočátku přirůstají o 30 až 100 centimetrů za rok. Když strom získá potřebnou velikost, začne se zahušťovat. Nejprve má sloupovitý tvar, až později tvoří kulovitou korunu. Z keřovitých kusů lze vysazovat živé ploty.

Tipy pro pěstování: Má rád slunce a teplo, koření tak hluboko, že se obejde zcela bez zálivky. Vysazují se až starší sazenice s dobře vyzrálým dřevem, které přežijí i tuzemské mrazy.

 

 

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz a Shutterstock

Než opadá listí z dubů…