Obruby – velmi užitečný doplněk

Některé obruby jsou nenápadné, že si jich skoro ani nevšimnete. Jiné nepřehlédnete a doplní styl chodníku nebo příjezdové cesty. Všechny však zjednoduší údržbu zahrady. Jak vybrat ty správné?

Ačkoli se obrubníky považují pouze za doplněk zahrady, jsou důležité jak pro její vzhled, tak náročnost údržby. Tvoří hranice záhonu, ukončují chodník nebo parkovací plochu. Některé druhy se dají libovolně formovat, takže jimi ohraničíte klidně i závlahovou mísu kolem stromu. Jaké typy jsou pro zahradu nejvhodnější, které zvládnete instalovat sami, kdy je třeba volat odbornou firmu a s čím je nutné počítat u nejlevnějších variant?

 

Nainstalujete je klidně i dodatečně

Obrubníky je samozřejmě nejlepší umístit do terénu hned na začátku, ale ne vždy se to povede. Na jejich instalaci se často šetří, proto se do zahrad někdy osazují až po letech, kdy se už majitelé nechtějí zabývat údržbou okrajů trávníku. Pozitivní zprávou je, že opravdu všechny typy obrub se dají osadit i dodatečně, jen počítejte s větší náročností a nepořádkem.

Hliníkové pásky nebudou v trávě nebo mezi květinami vidět.

K vymezení cest i trávníku

Obrubníky se nepoužívají pouze na oddělení trávníku od záhonů, slouží i ke stabilizaci zpevněných povrchů nebo například při vymezení dopadové plochy u dětských klouzaček a koutů. Zamezují mísení různých materiálů použitých na pokrytí povrchu cest a stejně tak brání trávníku v prorůstání do okolí. Je ale důležité zvolit kvalitní pevný materiál, který si poradí s provozem na zahradě.

Obruba nebude spolehlivě fungovat, když ji neusadíte do správné výšky. Bude-li příliš nízko, nezabrání rozhrabání mulče, trávník ji brzy přeroste, což platí zvlášť pro výběžkaté druhy. Údržbu zahrady, především pak seč, zkomplikuje i příliš vysoký obrubník. Správně by měl být osazený tak, abyste přes něj pohodlně přejeli sekačkou. Ta by o něj neměla narážet, protože by mohlo dojít k jejímu poškození. A na ploše vám nevzniknou ani nedosečené plochy.

Plastové obrubníky nejsou v záhonech téměř vidět.

Pevné typy obrub

K některým stylům zahrad se hodí obrubníky z pevných stavebních materiálů. Na výběr je kámen, cihly nebo již upravené betonové obruby různých provedení a rozměrů. Tyto varianty jsou stabilní, odolné vůči UV záření nebo mechanickému poškození a mají dlouhou životnost. Betonové obruby jsou vhodné především pro ohraničení zpevněných ploch, tedy zahradních či příjezdových cest nebo chodníků. Jen pozor, během horkého léta se mohou hodně rozpálit (samozřejmě záleží i na jejich barvě), což nesvědčí okolnímu trávníku ani mnohým rostlinám. Tyto obruby se po větší stabilitu většinou kladou do betonového lože, což zvládnou svépomocí jen někteří. Některým také vadí, že jsou vidět a mohou tak rušit vzhled zahrady. Oproti jiným materiálům je můžete volit v různých barevných variantách.

Bez obrubníku trávník přeroste na chodník, proto je třeba ho čas od času odříznout.

Když o nich nechcete vědět

V moderní, městské a minimalistické zahradě oceníte obruby z materiálů, které v trávníku nebo záhonech nebudou takřka viditelné. Tento požadavek splní ocelová pásovina nebo hliníkové a plastové lišty.

Ocelová pásovina je k dispozici buď ve samostabilizačním provedení, nebo je k dispozici typ, který je nutné do terénu uchytit pomocí svařované betonářské oceli, což umí udělat jen profesionální zahradnická firma. Mnohem snadněji se manipuluje s hliníkovými a plastovými lištami, které se dobře tvarují, takže jimi zarámujete i záhony nepravidelných tvarů. Uchycují se nejčastěji plastovými kolíky nebo ocelovými hřeby.

K nejžádanějším v současné době patří díky nízkým pořizovacím cenám a široké nabídce plastové obruby. Jen dejte pozor, jaké nakupujete. Zatímco lišty z tvrzeného plastu vydrží v zahradě dlouho, plastové náviny mívají kratší životnost. Tento materiál se totiž vlivem působení UV záření časem začne rozpadat. Není ale problém takové obrubníky po letech snadno vyměnit. Většinou je totiž stačí zahrnout zeminou.

Cihly se hodí zejména kolem květinových záhonů.

Řešení pro přírodní zahrady

Obruby, a to nejen do přírodních zahrad, lze udělat i z obyčejného kamene nebo dřeva. Smrkové řezivo bývá oblíbené hlavně v zeleninové zahradě. Jeho životnost ale bude krátká a většinou nepřesáhne ani pět let. Působením půdních mikroorganismů a vody se totiž dřevní vlákna brzy rozpadnou a původní obrubu bude nutné nahradit novým kusem. Ale i tak je to levné a snadno dostupné řešení vhodné hlavně pro oddělení trávníku od květinových záhonů ve formální zahradě.

Naopak kámen má téměř neomezenou životnost. Několik balvanů vyskládaných vedle sebe vytvoří nenápadný předěl mezi záhony, trávníkem či trvalkami a podobně. Stanou se tak ozdobou zahrady v době, kdy rostliny nekvetou. Doplnit je ještě můžete pásem mulče.

Přírodní zahrada si žádá pravý kámen.

Palisády

Oblíbenou obrubou, která oddělí záhon od trávníku nebo cesty, jsou palisády. Vybrat si můžete z více typů – plastové, dřevěné nebo kamenné, závisí na stylu zahrady, vkusu i vaší zručnosti, pokud je chcete sami osazovat. Můžete je koupit jednotlivě nebo v blocích, ty druhé jsou oblíbenější, protože se z nich rychleji staví, nemusejí se skládat jednotlivě. Palisády lze také svázat do záhonových lemů pomocí drátu.

Pokud se rozhodnete pro dřevěné, zvolte ty napuštěné impregnací, která prodlouží jejich životnost. Všechny typy se zvládnete usadit sami – stačí vykopat pás hluboký jako třetina výšky obruby plus dvacet centimetrů. Právě tolik centimetrů by měla mít vrstva štěrku důležitá pro odvádění vlhkosti. Palisádu postavte a vyrovnejte ji do výšky i vodorovně. Poté výkop opět zasypte hlínou a zhutněte. Ještě jednoduší je práce s minipalisádami – stačí udělat rýčem mělkou brázdu do ní je zatlačit.


S obrubou, nebo bez ní?

Zahrada s obrubou

Výhody
+ lépe vypadá
+ v některých případech i neviditelnost obruby
+ mulč a zemina zůstanou na svém místě
+ okraje se většinou nemusí už udržovat

Nevýhody
vyšší pořizovací náklady na obruby
některé typy musí instalovat odborná firma
při změnách tvaru záhonu je nutné obrubu vyjmout a položit znovu

Zahrada bez obruby

Výhody
+ ideální řešení do přírodních zahrad
+ snadno proveditelné jakékoli změny na zahradě, aniž by se musela odinstalovat obruba

Nevýhody
fyzicky a časově náročná péče o okraje
zanesení zeminy a mulče do trávníku

 

Lucie Peukertová, foto autorka a Shutterstock

Obruby – velmi užitečný doplněk