Ohlédnutí za zahradnickým veletrhem IPM v Essenu

Německé město Essen ležící ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, je začátkem roku pravidelným hostitelem velkého zahradnického veletrhu IPM. Ten se už s železnou pravidelností koná vždy ke konci ledna. Navzdory tomu, že na zahradách a v parcích v tuto dobu panuje zima, ve výstavních halách rozsáhlého veletržního komplexu už probíhají čilé přípravy na následující zahradnickou sezonu.

IPM v Essenu je určený především všem odborníkům, kteří pracují v rozsáhlém „zeleném“ sektoru.

IPM v Essenu je určený především všem odborníkům, kteří pracují v rozsáhlém „zeleném“ sektoru. Vedle nich ale veletrh navštěvuje i široká skupina zahradnických nadšenců. Ti sem přijíždějí zejména za novými inspiracemi a nasát ryze zahradnickou atmosféru, která uprostřed zimy působí jako povzbuzující duševní balzám.

Rozsah i obsah

Každý, kdo veletrh IPM navštíví poprvé, bývá často zaskočen jeho úrovní a hlavně rozsahem. Náplň veletrhu je totiž tak široká, že ho nelze srovnat s žádnou obdobnou výstavou u nás, ale pravděpodobně ani jinde v Evropě. Veletržní dění probíhá současně ve třinácti halách, na celkové ploše přesahující rozlohu deseti hektarů. Oficiálně je veletrh rozčleněn do čtyř částí podle obsahu. Tyto segmenty tvoří rostliny, technika, vybavení a floristika. V těchto čtyřech slovech se ukrývá vše, co se zahradnictvím nějak souvisí. Najdete zde všechno od jmenovek na rostliny až po obří stromy, od zahradních doplňků přes keramiku, substráty až po nejmodernější technologie a zahradnické stroje. Přehledné rozdělení hal podle obsahu pomáhá návštěvníkům veletrhu najít snadno a rychle místo jejich hlavního zájmu. Celý veletrh během jediného dne není možné pořádně přejít, leda proběhnout. Proto se tu mnoho návštěvníků zdrží i dva dny, aby mohli vyřídit všechny své obchodní povinnosti, které je tu čekají. V roce 2013 se na IPM v Essenu prezentovalo 1537 vystavovatelů celkem ze 46 zemí. Vedle evropských vystavovatelů tu měly zastoupení i společnosti z různých částí světa, především však z Asie.

Pro okrasu i užitek

Miniaturní můrovce (Phalaenopsis) se představovaly v nejzářivějších pastelových odstínech.

V sektoru rostlin se tu představují zejména školkařské firmy zaměřené na produkci okrasných rostlin, ale stále ve větší míře je cítit vzrůstající zájem i o rostliny užitkové, zejména o různé typy a formy ovocných dřevin vhodné pro použití v menších soukromých zahradách. O vzrůstajícím zájmu o ovoce a zeleninu svědčí i kroky organizátorů veletrhu, kteří v letošním roce poprvé vyhlásili v rámci soutěže o nejlepší novinky i kategorii rostlin užitkových. V této nově vytvořené kategorii hlavní cenu získala nová odrůda brusinky ´Red Candy´. Nabídka školkařských firem představovala ucelený sortiment od nejobyčejnějších dřevin pro krajinářské využití až po luxusní solitérní rostliny. Velký zájem tradičně vzbuzovala obrovská nabídka růží ve všech možných barvách a tvarech, jako by ani nebyla zima. Pokojovým rostlinám byla věnována celá jedna hala.

Působivý marketing

Vedle rostlin si ale návštěvníci essenského veletrhu mohli všimnout, že vystavovatelé věnovali energii i jejich úpravě a marketingové podpoře. U jednoho z vystavovatelů byl hlavním poutačem velký model autodráhy usazený do miniaturní zahrady z pokojových rostlin. Ne že by rostliny v prostředí závodících autíček vypadaly lépe, rozhodně však přitáhly i mužskou pozornost, což byl nepochybně cíl. Další z vystavovatelů úspěšně zamířil naopak na ženskou duši. Součástí jeho expozice byl velký stůl, na kterém bylo k dispozici množství miniaturních orchidejí rodu Phalaenopsis a k tomu různé drtě, barevné kamínky, přírodní materiály či barevná sklíčka a také různé obaly a kryty na květináče. Každý tu mohl popustit uzdu své fantazii a vytvořit si libovolnou barevnou kombinaci rostliny s doplňkovými materiály. Za odměnu si pak toto miniaturní dílko mohl zdarma odnést jako milou vzpomínku na návštěvu veletrhu. Nápady pro podporu maloobchodního úspěchu byly vidět i na obalech a papírových manžetách, které obvykle ladily s barvou květů, takže snadno a přirozeně vzbuzovaly zájem.

Floristika naživo

Ačkoliv se veletrh konal uprostřed zimy, návštěvníci zde mohli obdivovat mnoho krásných odrůd růží. Odrůda na obrázku se jmenuje ‘Misty Bubbles‘.

Příjemnou podívanou nabízely haly, ve kterých bylo možné zhlédnout pozoruhodné kompozice vytvořené z řezaných květin. Pro návštěvníky veletrhu probíhal i zajímavý doplňkový program, o který se z velké části starali floristé z různých zemí. Ti na pódiu před velkým hledištěm předváděli různé floristické techniky a nápady, které doplňovali svými komentáři. O živé předvádění aranžovaných rostlin byl u publika značný zájem. Během několika dnů trvání veletrhu zde bylo možné zhlédnout práci několika uznávaných floristů. Cílem vystoupení nebylo jen ukázat různé techniky a přístupy aranžování květin, ale i zvýšit povědomí o jejich využití.

Další země

Veletrh IPM má vedle svého essenského působiště ještě další odnože. Z evropského zázemí se během roku stěhuje do Moskvy, Dubaje a Pekingu. Svědčí to o vzrůstajícím významu zahradničení, které není jenom milou zálibou, ale i důležitým hospodářským odvětvím.

Několik čísel nakonec

  • V roce 2013 navštívilo veletrh v Essenu bezmála 60 tisíc návštěvníků ze 103 zemí světa.
  • Vystavovalo tu 1537 společností.
  • Do soutěže o nejzajímavější novinky vystavovatelé přihlásili 53 druhů a odrůd rostlin, ceny byly uděleny v devíti kategoriích.
  • Výstavní plocha přesahuje rozlohu deset hektarů.
  • V roce 2014 se bude IPM v Essenu konat od 28. do 31. ledna a očekává se více než 1500 vystavovatelů z 50 zemí.

FOTO: AUTOR

Ohlédnutí za zahradnickým veletrhem IPM v Essenu

Ohlédnutí za zahradnickým veletrhem IPM v Essenu