Ovocným dřevinám se daří i na balkoně

Rubrika: Market

Zahradničení je požitek. Vzdát se ho však nemusíte ani v případě, že obýváte byt v centru města. Stačí zapojit fantazii a hospodařit s prostorem, který máte k dispozici. Pochutnat si na rajčatech či paprikách z vlastní zahrádky na balkoně je k nezaplacení. Vyhýbat se ale nemusíte ani ovocným dřevinám.

Terasa nebo balkon jsou ideálním místem na pěstování zakrslých ovocných stromků a keřů. Díky nim můžete mít po ruce každodenní dávku vitamínů. A navíc budete znát i původ ovoce na vašem stole. Městské zahradničení má své tajemství. Proto odborníci na zahradu z projektového marketu Hornbach připravili pár užitečných tipů, které ocení nejen zanícení zahrádkáři, ale i začátečníci.

Sáhněte po vhodných odrůdách

Výběr ovocných dřevin, které jsou vhodné na balkon či terasu, je velký. „Slunné balkony jsou ideálním místem pro pěstování meruňky Aprigold s plody běžné velikosti, beztrnné ostružiny Triple Crown, maliny Glen Ample, angrešt Captivator anebo zakrslé švestky,“ radí Daniel Brychta, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach, a dodává, „květináče s dřevinami umístěte na slunné místo a pravidelně je zalívejte a přihnojujte.“ Období, kdy by se měly vykonávat hlavní řezy, se liší od druhu dřevin a jejich konkrétních odrůd.

Oblíbenými odrůdami u městských pěstovatelů jsou i dřeviny sloupovitého růstu. Jak už název napovídá, jejich hlavní výhodou je právě sloupkovitý tvar, který je vhodný i na menší terasu. Výšku dřevin můžete dokonce lehko přizpůsobovat zkracováním vrcholového výhonku. Mezi známé jabloně sloupovitého růstu patří odrůdy Bolero, Red Spring, Sonet či Suncats. Obzvlášť oblíbená je i odrůda hrušky Zlata či třešně Silvia.

Správná velikost nádoby

Pokud se rozhodnete pro vlastní zahrádku na balkoně, je důležité volit správné nádoby na pěstování, substráty a přísady. Výběr květináče správné velikosti je zárukou úspěchu. „Hruškám a jabloním se daří v menších květináčích s průměrem 40 cm, třešním či broskvím vyhovují větší nádoby s průměrem minimálně 50 cm,“ doporučuje odborník z Hornbachu a dodává, že byste neměli zapomenout ani na dostatečnou drenážní vrstvu na dně nádoby, která zaručí, že se vyhnete přelití dřeviny.

Ovocným dřevinám se dobře daří v terakotových a keramických truhlících. Substráty kupujte podle druhu vysázených rostlin. Například – pro pěstování trpasličího ovoce odborník z Hornbachu doporučuje výsevní substrát Floraself Nature, který je vyroben z rašeliny, vyzrálých kompostů, dřevních vláken a písku. Obsahuje čistě organické hnojivo pro zdravý růst kořenů a rostlin.

Dopřejte jim dostatek světla

Dřeviny pěstované na balkoně se odvděčí bohatou úrodou jen v případě, že jim dopřejete dostatek světla a pravidelný přísun živin. Ideální je terasa orientovaná na jih nebo západ. Nezapomeňte na pravidelné zalévání. Pokud jste dřeviny nevysadili do samozavlažovacích nádob, zalévejte je ráno i večer.

Rostliny v nádobách nedisponují dostatkem živin jako rostliny v zahradě. Mají omezený přísun substrátu, z kterého časem odčerpají všechny potřebné látky pro zdravý růst. Proto jim dopřejte dostatek hnojiva. „V čase kvetení potřebují rostliny minerální hnojiva v podobě zálivek. Důležité je připravit správnou koncentraci podle návodu na obalu. Nesprávným poměrem byste mohli totiž rostliny spálit,“ upozorňuje Daniel Brychta z Hornbachu.

Více informací na www.hornbach.cz.
Přidejte se k nám na Facebooku – https://www.facebook.com/HornbachCZ

Komerční prezentace

Uložit

Ovocným dřevinám se daří i na balkoně