Projekt výtvarné výzdoby v Nemocnici sester Boromejek

Rubrika: Market

Nadační fond Zdeňky Žádníkové ve spolupráci se společností PackWay s.r.o., která provozuje značku Blancheporte by MAGNET, v květnu předali nově upravené prostory v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Výtvarná proměna se týkala prostoru oddělení paliativní péče a čekárny pro drogově závislé do 18 let, která se nachází v bezprostřední blízkosti a je jediná svého druhu v České republice.

Letos se jedná už o druhý projekt uskutečněný díky této spolupráci. Společnost PackWay s.r.o., jež zastřešuje kromě značky Blancheporte by MAGNET také několik dalších zásilkových obchodů jako např. Magnet 3Pagen nebo Modino, s Nadačním fondem Zdeňky Žádníkové spolupracuje prakticky od jeho vzniku před 12 lety.

Zakladatelka fondu Zdeňka Žádníková se zástupkyněmi společnosti Blancheporte by MAGNET Danielou Jičínskou a Jarmilou Pavlíkovou.

Od té doby se podařilo realizovat mnoho projektů v různých sférách. Nejvíce, celkem již 24, jich bylo věnováno nemocnicím. Tato činnost je také hlavní náplní práce fondu, který prostřednictvím svých sponzorů realizuje nástěnné malby a orientační systémy ve zdravotnických zařízeních.

Je známo, že prostředí hraje při pobytu v nemocničních zařízeních a při léčbě dětského i dospělého, pacienta významnou roli. Proto by mělo být příjemné a důvěryhodné, vždyť se krátkodobě i dlouhodobě stává „domovem“ dětí í dospělých v náročném období nemoci. Proto se Nadační fond Zdeňky Žádníkové se svými sponzory snaží o zvelebení a zútulnění těchto prostorů.

Houslový virtuos Jaroslav Svěcený doprovodil svou krásnou hudbou slavnostní ceremoniál a potěšil i pacienty na pokojích.

Samotné předání výtvarné výzdoby oddělení paliativní péče a čekárny pro drogově závislé do 18 let bylo spojené s nádhernou hudbou, za níž patří obrovský dík houslovému virtuosovi Jaroslavu Svěcenému. Mistr Svěcený potěšil svou hrou nejen všechny zúčastněné při slavnostním ceremoniálu, ale vykouzlil úsměv na rtech i mnoha pacientům na pokojích. Na duchovním vzkazu se podíleli kaplani, zejména pak sestra Anna, jejíž modlitba a úsměv provázely celým slavnostním předáním.

Vzhledem k charakteru oddělení paliativní péče, zvolil tentokrát výtvarník Libor Škrlík klidný a meditativní styl. Celkové pojetí vycházelo z členitosti a světelnosti prostoru a také specifik provozovatele zařízení. Základní myšlenka proměny byla kombinace jemných nástěnných maleb v podobě lunet a také nádherných vitrážových oken.

Jedno z vitrážových oken od mistrů z firmy Barons Chrudim.

Nástěnné malby jsou tematicky rozděleny – Cesta, Voda, Most, Krajina a Sen. Jedná se o neutrální pohledy do přírody v různých barevných tónech. Působí snově a nechávají každému dostatečný prostor pro vlastní fantazii. Originální lunety propojují celý prostor oddělení od vchodu až po společenskou místnost.

Malovaná luneta je dílem skvělého výtvarníka Libora Škrlíka.

Vitrážová okna jsou dílem chrudimské firmy Barons a výsledek je opravdu skvostný. Tato technika spočívá v kombinaci skla a olověných pásků, které plochu rozčleňují na motiv stromu, znaku řádu Boromejek a další geometrické prvky. Pod sklem je malířské plátno natažené na vnitřním rámu ve tvaru gotického okna. Barva na plátno byla nanášena technikou klasické malby a americké retuše. Samotné sklo je nabarveno pouze částečně ze zadní strany speciální barvou. Celá konstrukce je poměrně těžká, a proto ji zabezpečují speciálně vyrobené kovové rámy se zpevňujícími pásy.

Na přání zdravotnického personálu byly rovněž zakoupeny dvě červené sedací soupravy, protože stávající byly v nevyhovujícím stavu.

 

Výzdoba čekárny pro drogově závislé děti do 18 let byla vytvořena s ohledem na věkové složení pacientů a také těsné blízkosti vchodu na paliativní oddělení. Po dohodě s personálem byl zvolen motiv hvězdné oblohy. Na stylizované mapě světa jsou nápovědy a na obloze názvy souhvězdí. Celá instalace je poměrně velká, má tři metry na délku a 180 cm na výšku a je vyrobena z MDF desek. Povrch je upraven frézováním a vrstvením materiálu. Vše je nalakováno, aby byly splněny požadavky na ochranu a hygienu.

Práce na projektu pro řád sester Boromejek byla v mnoha směrech náročná, ale byla zároveň velmi obohacující v jiných oblastech. Zažili jsme zde spoustu jiného, nového, a především pak duchovní rozměr, který v běžných typech zdravotnických zařízení není tak zřetelný.

Praha, květen 2019

 

 

 

Komerční prezentace

Projekt výtvarné výzdoby v Nemocnici sester Boromejek