Posviťte si nejen na stromeček

Rubrika: Doplňky

Stromeček a adventní výzdoba je bez svíček, svícnů a světelných řetězů pro mnohé polovičatá. A zatímco při volbě dekorací mnozí dodržují určitou střídmost a jednoduchost, u osvětlení to bývá přesně naopak. Svítí se nejen doma, ale řetězy často zdobí stromy venku, lemují okna i štíty střech.

svetla1

Někdo nedá dopustit na klasické svíčky, jiní zůstávají věrní svítícím koulím, které doma ochraňují už několik desetiletí, mnoho rodin přechází na odolné a úsporné LED diody. Víte, co je ale vždy nejdůležitější? Bezpečnost.

Klasické svíčky

Ať už patříte k té menšině, která klasické voskové svíčky dává ještě na stromeček nebo je máte pouze na adventním věnci, vždy myslete na to, že by měly být podložen nehořlavým materiálem. Zapíchnout svíci přímo do korpusu obaleného chvojí, je více než nebezpečné. Plamen se totiž nikdy nesmí dostat k hořlavému materiálu. Myslete i na stabilitu a pevné uchycení.

Světýlka, která hřejí

Jestliže si na stromeček věšíte už deset či dvacet let stále stejné svíčky s obyčejnou žárovkou uvnitř, opět dbejte na bezpečnost. Stromek nikdy nenechávejte rozsvícený bez dozoru. Už se nejedou stalo, že jak jeho větve vysychají, může jehličí dotýkající se horkých žárovek vzplát. Požár se pak šíří hodně rychle.

Ven, nebo dovnitř?

Jdete-li kupovat nová světýlka, je důležité rozlišovat, zda je budete používat venku nebo uvnitř. Zatímco venkovní do interiéru instalovat můžete, opačně to nejde. Proto na krabici v obchodě sledujte, zda tam najdete označení indoor nebo outdoor, tedy vhodné pro použití uvnitř nebo venku. Někdy objevíte jen piktogram, kdy domeček se šipkou dovnitř znamená vhodné do bytu, domeček s šipkou ven naopak na zahradě. Pomoci v rozlišování vám může i cena, ty druhé jsou dražší. U venkovního osvětlení by také vždy měla být uvedena písmena a čísla IP 44 a více, což znamená, že výrobek nepoškodí rozstřikující se voda. Lepší však je, pokud na začátku máte číslici 5, říkající, že zařízení nepoškodí proudy vody z jakéhokoliv směru, tedy ani sníh a led.

Proč sáhnout pro LED diody

K velice žádaným v posledních letech patří LED světelné řetězy, které mohou zdobit nejen váš stromeček, ale například i okna či schodiště. Díky své LED technologii nevytváří teplo, a nepředstavují tak žádné riziko. Navíc jsou energeticky velmi úsporné, a tak vám nebude nic bránit v tom, užít si světelnou výzdobu ve velkém. Svítivost LED diod, které nepraskají podobně jako obyčejné žárovky, se udává až padesát tisíc hodin. A to zvlášť u vánočních dekorací, které využíváte pár dnů, maximálně týdnů v roce, znamená prakticky neomezenou životnost.

Široká nabídka pro každého

Firmy v současnosti nabízejí širokou nabídku nejen světelných řetězů, které mají od deseti až do tisíce diod, dále svítící sítě nebo různé 3D modely vánočních postav, stromů a jiných motivů. Zatímco někdo dává přednost obyčejným bílým žárovičkám, jiní ocení ty barevné a k tomu různé režimy svícení a blikání, záblesky připomínající třpyt a podobně. Zde však myslete na to, že co vypadá na první pohled zajímavě, může po prvních dvou týdnech adventu vadit, hlavně očím. Zvlášť pokud dáváte tyto dekorace ven, je dobré, nabízejí-li možnost blikání zastavit, aby nebylo na obtíž například sousedům.

svetla5

Deset stmívatelných LED svíček s plápolajícím efektem na dálkové ovládání vám zajistí tu správnou vánoční náladu. Na www.conrad.cz je koupíte za cenu 919 korun.

svetla4

Modré kapky, které můžete umístit venku i v interiéru, mají délku čtyři metry a životnost padesát tisíc hodin. Pořídíte je za 399 korun. www.emos.cz

svetla3

Moderní venkovní i vnitřní světelná dekorace, která zkrášlí váš domov nejen ve vánočním čase, je k mání ve zlaté i bílé barvě. Délka řetězu činí deset metrů a v eshopu www.emos,cz ji koupíte za 599 korun.

svetla2

Interiérovou vánoční hvězdu můžete zavěsit téměř kamkoli, je nezávislá na elektrické síti, neboť ji napájejí pouze tři AA baterie. Stojí 899 korun. www.emos.cz

 

Magdaléna Krajmerová, foto archiv firem

 

Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_12_2016

Posviťte si nejen na stromeček