Moderní zahradě sedne betonová jednoduchost

Rubrika: Doplňky

Beton by se dal určitě přirovnat k chameleonovi. I tento stavební materiál totiž vyniká neskutečnou proměnlivostí. Dá se z něho vyrobit takřka všechno: od obrub, dlažby, palisád až po zahradní mobiliář nebo vánoční dekorace a designové doplňky. Proč se ze všeho nejvíc hodí do moderně pojaté zahrady a jaké přešlapy děláme při jeho výběru?

Zahradní beton

Foto: Shutterstock

Betonu se někdy přezdívá umělý kámen, má totiž spoustu vlastností shodných s tímto přírodním materiálem. Jenže kromě toho, že se stejně jako kámen pyšní výjimečnou odolností, je navíc i velmi dobře tvarovatelný, což ho pasovalo na pozici nejoblíbenějšího stavebního materiálu. Z betonu se dá vyrobit opravdu všechno a stačí vám k tomu jen ta správná forma nebo bednění. Pokud se vám do kutilského projektu nechce, můžete rovnou zvolit prvky už hotové. Ve specializovaných obchodech seženete kromě bohaté nabídky dlažeb také zahradní schody, obruby nebo palisády. Všechno přímo připravené k instalaci.

Jak propojit beton se zelení?

Použití betonových prvků se doslova nabízí, dokážou totiž náramně zjednodušit život. Přestože beton v posledních letech „povýšil“ z poměrně všedního materiálu na velmi trendy záležitost, často mu bývá vyčítána jeho „studenost“ a přísnost. Tyto atributy logicky nesedí všem zahradám. Asi každého napadne, že bude beton vypadat jako nezvaný host v ryze přírodní zahradě, kde mají dominovat původní materiály jako dřevo a kámen. Podobně rušivě ale vyzní třeba i v zahradě asijské. Naprosto přirozeně naopak vypadá na zahradě moderní, městské, nebo dokonce minimalistické.

A proč zrovna sem beton patří? Především kvůli své jednoduchosti a čisté struktuře. Co se barvy týče, nejlepší volbu představují prvky v šedých nebo téměř bílých odstínech. Jednoduchost betonu umožní perfektně vyniknout okolní zeleni, která se postará o živý kontrast. Všimli jste si, jak se například moderní betonová dlažba přirozeně doplňuje s rozevlátými listy okrasných trav nebo pestrými květy trvalek? Rostliny beton zkrátka dokážou propojit s okolní zahradou, tak jim dejte v jeho blízkosti zelenou.

Zahradní beton

Foto: Shutterstock

Odlévané dřevo i falešný kámen

Protože se dá beton vylít prakticky do jakékoliv formy, můžete si vybírat z mnoha různých úprav, u kterých nejspíš zaváháte, o jaký materiál se ve skutečnosti jedná. V posledních letech se velké oblibě těší třeba nášlapné „kameny“ do trávníku, které záměrně vypadají jako kus dřevěného trámu. I betonová dlažba může působit jako štípaný kámen nebo jako staré dřevěné trámy s patinou. Povrchovou impregnací a barvením se beton dá upravit do podoby dřeva, cihel i přírodního kamene. Jejich vzhled imituje opravdu věrně, ne vždy jsou ale tyto „náhražky“ šťastnou volbou. Třeba v přírodních zahradách opět raději vsaďte na originál. I minimalistické zahradě vždycky mnohem lépe sedí beton přiznaný, který si nehraje na něco jiného.

Zahradní beton

Foto: Shutterstock

Záchrana v příkrém terénu

Zahradu umístěnou ve svahu mohou betonové prvky doslova zachránit. Betonová schodiště a palisády totiž zvládnou překlenout libovolné převýšení terénu. Palisády navíc zpevní i méně stabilní svah. Některé prvky se samozřejmě dají vytvořit na míru přímo na zahradním pozemku. Dokonce i zídka z pohledového betonu dokáže elegantně „podržet“ svah ohrožený erozí. Protože se ale nejedná o řešení na pár let, vyplatí se nad ním důkladně popřemýšlet. Tyto stavební úpravy si předem naplánujte a pamatujte na vytvoření stabilního základu, který se v sesouvajících se svazích musí zapustit až do nezámrzné hloubky.

Zahradní beton

Foto: Shutterstock

Pozor na nejčastěji opakované chyby…

Beton dovede být skvělým pomocníkem, jenž oddělí dlažbu od záhonů, zajistí svah nebo pokryje rozblácenou cestu, po které byste se jinak jen těžko dostali domů. Jenže i při jeho výběru musíte mít šťastnou ruku. Každá zahrada totiž vyžaduje trochu jiný typ. Kvůli dříve zmiňované povrchové úpravě může betonový prvek vypadat dost různě, a právě vzhled rozhodne, jestli ho budete na zahradě vnímat pozitivně, nebo naopak.

Pokud si přejete zkombinovat hned několik prvků z betonu, volte vždycky tutéž povrchovou úpravu ve stejném odstínu. Jakkoli lákavě vypadají výraznější odstíny v cihlové nebo třeba okrové barvě, buďte s nimi opatrní. Mezi největší chyby totiž jednoznačně patří překombinování. K šedé betonové dlažbě proto nedávejte například palisády nebo schody v jiném odstínu. Pokud se rozhodnete pro hladký povrch betonu, respektujte ho na celém pozemku. Kdybyste na různých místech v zahradě zvolili rozdílné podoby betonu, věřte, že rozhodně nezískáte uspokojivý výsledek.

Zahradní beton

Foto: Shutterstock

Když záhony potřebují hranice

Už dávno neplatí, že betonovými obrubníky zarámujete pouze cesty nebo záhony s rovnými liniemi – na trhu běžně seženete i typy, ze kterých snadno vytvoříte oblouk. Betonový obrubník vám nejlépe poslouží pro zarámování příjezdové cesty nebo chodníku, okraje dlažeb totiž perfektně zajistí a zpevní. V případě záhonů ale zvažte, jestli se vám nevyplatí jiný materiál. Betonový obrubník rozhodně patří do kategorie těch viditelných, a pokud udeří sucha a vysoké teploty, často má trávník v jeho blízkosti sklon vypalovat se.

Jak tedy vypadá správný postup? Pokud chcete vsadit na jistotu, betonový obrubník použijte jen na okraje dlažby. Části záhonů, které sousedí se zeleným kobercem, pak raději zarámujte obrubou z ocelové pásoviny nebo hliníku. Nejenže se jedná o téměř neviditelné obruby, ale zároveň v jejich blízkosti nehrozí popálení trávníku ani dalších rostlin. 

Text: Lucie Peukertová, foto: Shutterstock

Moderní zahradě sedne betonová jednoduchost